Marcin Mastalerek: PiS znajduje się w kryzysie. To naturalne

- Cel prezydenta jest jeden: zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, mówi o tym konsekwentnie - mówił w rozmowie z Radiem Plus szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Marcin Mastalerek. Szef gabinetu prezydenta odpowiadał też na pytanie o obecną sytuację PiS.

Publikacja: 15.02.2024 09:09

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Marcin Obara

- To będzie rok walki o polskie bezpieczeństwo, wszystkie działania idą w tym kierunku. Mamy istotne dla polskiego bezpieczeństwa wybory prezydenckie w USA — mówił Mastalerek przypominając też, że w Waszyngtonie odbędzie się w tym roku jubileuszowy szczyt NATO (Sojusz powstał w 1949 roku, 75 lat temu).

Marcin Mastalerek o wpisach Donalda Tuska w serwisie X: Po co?

- Musimy wzmacniać polską armię, budować sojusze i rozmawiać z Ameryką w taki sposób, by z każdą administracją można było współpracować. Tak zawsze działał Andrzej Duda. Obrażanie naszych sojuszników strategicznych na Twitterze, jak to robił Donald Tusk, to niewłaściwa droga. Mam nadzieję, że się z tego Donald Tusk wycofa - dodał.

Mastalerek nawiązał do wpisów Tuska w serwisie X (dawny Twitter). W jednym premier skrytykował senatorów partii republikańskiej za odrzucenie projektu ustawy z pomocą dla Ukrainy (ostatecznie Senat przyjął inną wersję ustawy, teraz trafi ona do Izby Reprezentantów).

W drugim wpisie Tusk sugerował, że wypowiedź faworyta prawyborów, Donalda Trumpa, z wiecu w Karolinie Południowej, gdy Trump mówił, że zachęci Rosję do „robienia co chce” z sojusznikami z NATO, którzy nie płacą wystarczająco dużo na obronność, powinna być przedmiotem rozmów w czasie Rady Gabinetowej (ostatecznie nie była). 

A czy Andrzej Duda nie stawiał zbyt mocno na prezydenta Donalda Trumpa, gdy po wygranych przez Joe Bidena wyborach prezydenckich (co kwestionował Trump) początkowo gratulował Joe Bidenowi „udanej kampanii wyborczej”?

- Prezydent współpracował wcześniej z prezydentem (Barackiem) Obamą i to bardzo dobrze. Gratulacje były złożone w sposób właściwy, wcześniej niż (zrobił to) papież Franciszek — odparł szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. - Dyplomacja watykańska jest świetną dyplomacją, nie popełnia błędów — dodał.

- Gdy wybuchła wojna w Ukrainie prezydent Duda świetnie współpracował z prezydentem Bidenem — przypomniał też Mastalerek. 

- Nie powinno być miejsca na gierki polityczne wobec Ameryki. Dobrze gdyby się z tego premier Tusk wycofał. Po co? Co dały te tweety oprócz krótkotrwałego poklasku zwolenników Tuska na Twitterze? - pytał Mastalerek.

- Jeśli Tusk się będzie tak zachowywał i wygra Donald Trump, to będzie Donald Tusk wiele ryzykował, w imieniu Polski. Nie ma takiej potrzeby. Nie mamy wpływu na to kto wygra w Ameryce — podsumował szef gabinetu prezydenta. 

Marcin Mastalerek: PiS jest w kryzysie, PO w 2015 roku też była

Mastalerek był też pytany czy PiS znajduje się w kryzysie po przegranych wyborach parlamentarnych.

- To jest oczywiste, że po przegranych wyborach każda partia będzie miała kryzys, to są naturalne procesy. To jest kryzys, który jest naturalny, spodziewany, każda partia, która przegrywa wybory ma taki kryzys — odparł Mastalerek.

Czytaj więcej

Duda przez trzy lata nie rozmawiał z Kaczyńskim? "Spotykali się, w szerszej formule"

- PiS było w takim kryzysie po wyborach w 2007 roku, KO przeżywała taki kryzys w 2015 roku. Każda partia, która przegrywa wybory wpada w kryzys, pytanie jak bardzo szybko będzie w stanie z niego wyjść - dodał. 

- Można nigdy nie wyciągnąć wniosków ze swojej porażki, a i tak dostać władzę. PO przez osiem lat nie wyciągnęła wniosku z porażki, nie zrobiła wyniku, a i tak dostała władzę - stwierdził też Mastalerek zwracając uwagę, że KO uzyskała wynik w wyborach parlamentarnych (30,7 proc.) na poziomie poparcia Rafała Trzaskowskiego z I tury wyborów prezydenckich w 2020 roku, a władzę zdobyła dzięki koalicjantom.

Jednocześnie Mastalerek przyznał, że „wyjście (PiS) z kryzysu nie będzie łatwe”.

- To będzie rok walki o polskie bezpieczeństwo, wszystkie działania idą w tym kierunku. Mamy istotne dla polskiego bezpieczeństwa wybory prezydenckie w USA — mówił Mastalerek przypominając też, że w Waszyngtonie odbędzie się w tym roku jubileuszowy szczyt NATO (Sojusz powstał w 1949 roku, 75 lat temu).

Marcin Mastalerek o wpisach Donalda Tuska w serwisie X: Po co?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Horała o Kamińskim: To że się zdenerwował nie znaczy, że nadużył alkoholu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Sondaż: "Mieszkanie na Start"? Polacy woleliby tanie mieszkania na wynajem
Polityka
Spór o pieniądze w Sejmie. Kancelaria domaga się podwyżek
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała
Polityka
Młodzi samorządowcy z szansami na nowe otwarcie