Michał Kołodziejczak: Mam takie zdanie jak protestujący rolnicy. Dla Ukraińców jestem wrogiem

Michał Kołodziejczak jest dziś pierwszym wrogiem dla Ukraińców w rozmowach między Polską a Ukrainą - mówił w rozmowie z z RMF FM Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.

Aktualizacja: 09.02.2024 11:16 Publikacja: 09.02.2024 07:23

Michał Kołodziejczak

Michał Kołodziejczak

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Kołodziejczak był pytany o krytykę pod jego adresem. Liderowi AGROUnii zarzuca się, że kiedyś był z rolnikami, a teraz jest przeciw nim.

Michał Kołodziejczak o protestujących rolnikach: Budzą całe społeczeństwo europejskie

- Ciągle jestem po tej samej stronie, choć w innym miejscu. Ciągle jestem z rolnikami — zapewnił Kołodziejczak. - Choć każdy ma prawo mówić to co chce — dodał odpowiadając osobom, które go dziś krytykują.

Protesty rolników w Polsce

Protesty rolników w Polsce

PAP

- Ja rozróżniam tych, którzy wychodzą z prawidłowymi postulatami, ale widzę też polityczne zaangażowanie tych, którzy chcieliby dziś przeszkadzać rządowi — stwierdził też wiceminister rolnictwa.

Kołodziejczak był też pytany o piątkowe protesty rolników. W piątek rolnicy protestują w Polsce domagając się, by nie wdrażać unijnego  "Zielonego Ładu", wstrzymać import produktów rolnych z Ukrainy i domagają się wsparcia hodowli zwierząt. Z podobnych powodów rolnicy protestują również w innych krajach Europy. 

Czytaj więcej

Protesty rolników i blokady dróg w całej Polsce. Zobacz gdzie będą utrudnienia

- Rolnicy, nie tylko w Polsce, budzą całe społeczeństwo europejskie i to jest wielka rzecz, którą robią. Rolnicy pierwsi już trzy-cztery lata temu mówili, że „Zielony ład", otwarcie granicy z Ukrainą, to będzie koniec polskiego rolnictwa. Ja mam takie samo zdanie — stwierdził wiceminister rolnictwa.

- Ja powiem tylko, że w Ministerstwie Rolnictwa zastaliśmy totalny bałagan, pracowników, którzy nie wiedzą co robić. Ja nie będę bał się krytyki tych, którzy swojej pracy nie wykonują odpowiednio — dodał w kontekście zarzutów stawianych nowemu rządowi przez polityków PiS.

Michał Kołodziejczak o protestach rolników: Będę się domagał szybkiego ograniczenia wwozu cukru i malin z Ukrainy

A w jaki sposób Kołodziejczak chciałby uspokoić protestujących rolników?

Rolnicy w Polsce

Rolnicy w Polsce

PAP

- Ja odpowiadam za koordynację tego, co dzieje się na granicy, za wprowadzenie zmian, które mają spowodować, że granica będzie szczelna jak nigdy dotąd — odparł.

- Trwają w tej chwili rozmowy z Ukrainą, które mają na celu wypracowanie dwustronnych porozumień, których celem będzie wprowadzenie bardzo poważnych ograniczeń na wwóz towarów z Ukrainy. Jak najszybciej wprowadziłbym ograniczenie przywozu cukru do Polski, malin do Polski i koncentratu jabłkowego do Polski — zapowiedział.

Mogę rolnikom powiedzieć: za to, by z Ukrainy nie wpływały te towary, które nie powinny wpływać, odpowiada wasz człowiek

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa

- Michał Kołodziejczak jest dziś pierwszym wrogiem dla Ukraińców w rozmowach. Z tego co wiem to dyplomacja bardzo dopytuje, czy Kołodziejczak będzie brał udział w rozmowach, czy nie. Ukraińcy wysłali też notę do ministerstwa gdy powiedziałem, że będę walczył o jak najdłuższe okresy przejściowe dla Ukrainy. Jestem dzisiaj jednym z tych, którzy mówią jednym głosem ze stojącymi na ulicy — przekonywał wiceminister.

- Dla zdyscyplinowania Ukraińców będę proponował ministrowi (Czesławowi) Siekierskiemu by wprowadził kolejne ograniczenia jeśli chodzi o wwóz — dodał.

- Każdego dnia idziemy do przodu jeśli chodzi o granicę. Mogę rolnikom powiedzieć: za to, by z Ukrainy nie wpływały te towary, które nie powinny wpływać, odpowiada wasz człowiek — podsumował Kołodziejczak.

Kołodziejczak był pytany o krytykę pod jego adresem. Liderowi AGROUnii zarzuca się, że kiedyś był z rolnikami, a teraz jest przeciw nim.

Michał Kołodziejczak o protestujących rolnikach: Budzą całe społeczeństwo europejskie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS
Polityka
Małgorzata Wassermann poparła pośrednio kandydata PO w Krakowie
Polityka
Jarosław Kaczyński odwołuje swoją przyjaciółkę z zarządu "Srebrnej"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory 2024. Kto wygra drugie tury?