Kaczyński o zabójstwach. Hołownia: Czekam, aż prezes PiS wróci ze swojej kosmicznej podróży

Idiotyczna wypowiedź, bicie w bębenek rosyjskiej propagandy, szkodzenie Polsce - w ten sposób marszałek Sejmu Szymon Hołownia skomentował słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że ze strony nowej władzy można spodziewać się nawet zabójstw politycznych.

Publikacja: 08.02.2024 15:44

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) i prezes PiS Jarosław Kaczyński

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) i prezes PiS Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Chcę poinformować odnośnie zajść, które miały miejsce wczoraj pod Sejmem, że jesteśmy w momencie analizowania tych nagrań i wobec wszystkich osób, które dopuściły się hańbienia polskiego munduru, zostaną wyciągnięte konsekwencje regulaminowe, konsekwencje finansowe w związku z zakłócaniem porządku na terenie Kancelarii Sejmu - powiedział na sali plenarnej Sejmu marszałek Szymon Hołownia.

Na sejmowym korytarzu dziennikarze zapytali prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, czy spodziewa się kary. - Ze strony tej władzy, która nieustannie łamie prawo, można się wszystkiego spodziewać, nawet zabójstw politycznych - odparł były premier.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński szokuje. "Można spodziewać się zabójstw politycznych"

Szymon Hołownia: Zostaliśmy oskarżeni przez Jarosława Kaczyńskiego

Później do tematu odniósł się marszałek Sejmu. Szymon Hołownia mówił na konferencji prasowej w Sejmie m.in. o propozycjach legislacyjnych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. - Uważam, że uchwały dotyczące TK powinny być maksymalnie precyzyjne. To nie miejsce na rozbudowaną publicystkę polityczną - powiedział.

- Może będziemy gotowi na następne posiedzenie Sejmu. Pewnie nie zdążą nas do tego czasu zdelegalizować panie Pawłowicz z panią Przyłębską, choć może się w tej sprawie mylę, ale będziemy - oczywiście w przerwach od planowania mordów politycznych, bo to dzisiaj głównie przecież nas zajmuje - uważnie śledzić ich poczynania - dodał.

- To jest jakaś alternatywna rzeczywistość, w której, mam wrażenie, od specjalnie kilku dni funkcjonujemy, stąd pozwalam sobie na tego rodzaju komentarze, bo słyszeliście państwo dzisiaj wszyscy, że zostaliśmy jako koalicja oskarżeni przez pana prezesa Kaczyńskiego, że idziemy w stronę zabójstw politycznych. Myślę, że nie tylko ja czekam, aż pan prezes wróci ze swojej długiej kosmicznej podróży, którą z taką pasją odbywa - powiedział Szymon Hołownia.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz do Morawieckiego: PiS działa na korzyść wrogów Polski

Hołownia: Słowa Kaczyńskiego będą w rosyjskich dziennikach

Jeden z dziennikarzy poprosił marszałka Sejmu o dalszy komentarz do słów Jarosława Kaczyńskiego o "zabójstwach politycznych". - Ja się pół dnia zastanawiam, jak to skomentować i czy iść bardziej w stronę tego, jak straszną szkodę te słowa robią dzisiaj Polsce, bo one idą w świat i pokazują nasz kraj, w którym toczy się normalny, demokratyczny proces zmiany władzy, zmiany odpowiedzialności, jako miejsce, w którym trwa zamach stanu, w którym planowane są zabójstwa polityczne, w którym dzieją się rzeczy, które oglądamy być może w jakichś upadłych państwach w różnych miejscach świata, ale, na Boga, nie w Polsce - odparł lider Polski 2050.

- Czy pan prezes Kaczyński zdaje sobie sprawę, jaki prezent takimi słowami robi rosyjskiej propagandzie? Przecież jego słowa będą dzisiaj we wszystkich rosyjskich dziennikach. Oto kraj, Polska, wspierający Ukrainę, naszego - mówią Rosjanie - przeciwnika, i zobaczcie, co w nim się dzieje: morderstwa polityczne, zamach stanu. Czy on rozumie proces, w którym uczestniczy? To jest moje pytanie do pana prezesa, że bije dzisiaj w bębenek rosyjskiej propagandy - pytał Szymon Hołownia.

- Czy pan prezes zdaje sobie sprawę, co robi każdą taką - powiem to wprost - idiotyczną wypowiedzią inwestycjom, które mogłyby napłynąć do naszego kraju i stworzyć nowe miejsca pracy - ale nie stworzą, bo jakie pieniądze przyjdą do kraju, gdzie jest zamach stanu i morderstwa polityczne? - kontynuował.

Czytaj więcej

Wąsik: Jestem bardzo przywiązany do funkcji posła, chciałbym wykonywać mandat

Marszałek Sejmu o prezesie PiS: Dramatycznie nie umie przegrywać

- Pan prezes myśli, że robi nam krzywdę, mówiąc takie rzeczy, ale prawda jest taka, że robi ją Polkom i Polakom, że robi ją nam wszystkim, którzy chcemy w tym kraju normalnie pracować, żyć, rozwijać się - ocenił marszałek Sejmu zaznaczając, że to jego "pierwsza linia" komentarza na temat słów Jarosława Kaczyńskiego.

- Później pomyślałem, czy raczej po ludzku nie powinienem zacząć myśleć o kolejnych występach pana prezesa Kaczyńskiego po prostu ze współczuciem - i mówię to sine ira et studio, bez żadnego podtekstu - dodał.

- To jest bardzo smutne patrzeć na kogoś, kto tak dramatycznie nie umie przegrywać, kto tak strasznie nie ma pomysłu na to, jaki następny krok wykonać - i jedyne, co przychodzi mu do głowy, to używać pojęć opisujących świat, którego nie ma - mówił Szymon Hołownia.

Czytaj więcej

Macierewicz o ciosie w szczękę Kamińskiego: Manipulujecie, jest dokładnie odwrotnie

Przepychanki przed Sejmem

W środę Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, którzy uważają, że są posłami i że ich mandaty zostały przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię wygaszone niezgodnie z prawem, próbowali wraz z grupą posłów Prawa i Sprawiedliwości wejść do Sejmu, co uniemożliwiła im Straż Marszałkowska. Doszło do szarpaniny polityków ze strażnikami.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił potem, że celem polityków Prawa i Sprawiedliwości było uzyskanie od Straży Marszałkowskiej pisma, w którym mowa o poleceniu marszałka Hołowni, żeby nie wpuszczać Kamińskiego i Wąsika. - Ten dokument był nam potrzebny z powodów procesowych (...). O to nam chodziło i to żeśmy uzyskali - dodał.

"Dementujemy pojawiające się w przestrzeni medialnej informacje, jakoby komendant Straży Marszałkowskiej przekazał posłowi Jarosławowi Kaczyńskiemu jakiekolwiek pismo. Jedyną czynnością dokonaną przez komendanta Michała Sadonia była skrótowa adnotacja na odpisie postanowienia" - podało Centrum Informacyjne Sejmu w oświadczeniu cytowanym przez Wirtualną Polskę.

Czytaj więcej

„Pogoda pod zdechłym Tuskiem”. Suski nie przeprosi. „Śluby mogą być unieważnione”

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu - zostali 9 stycznia zatrzymani przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego w czasie, gdy prezydent Andrzej Duda przebywał w Belwederze.

Później obaj politycy trafili do zakładów karnych na terenie województwa mazowieckiego - Mariusz Kamiński przebywał w Areszcie Śledczym w Radomiu, Maciej Wąsik był w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych niedaleko Ostrołęki. Byli ministrowie prowadzili protest głodowy.

Kamiński i Wąsik, skazani w grudniu na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową, podważają ten wyrok, bowiem prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie było skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

11 stycznia prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym poinformował, że na prośbę żon skazanych polityków PiS wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. 23 stycznia politycy wyszli na wolność. Obaj powtarzają, że są posłami oraz zarzucają marszałkowi Sejmu, że wbrew prawu uniemożliwia im sprawowanie mandatów.

Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Raś o wpisach Protasiewicza w serwisie X: Jego osobisty czas nie jest najłatwiejszy
Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne