Rząd o programie "Laptop dla ucznia": Możliwa korupcja. Zawiadamiamy prokuraturę

- Mówiono, że pieniądze z Komisji Europejskiej były zabezpieczone i można było o nie powalczyć. To jest wielkie kłamstwo - mówił o programie "Laptop dla ucznia" wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Aktualizacja: 08.02.2024 17:31 Publikacja: 08.02.2024 12:49

Krzysztof Gawkowski i Barbara Nowacka w sejmowych ławach

Krzysztof Gawkowski i Barbara Nowacka w sejmowych ławach

Foto: PAP, Paweł Supernak

W ramach realizowanego od 2023 roku programu „Laptop dla ucznia” laptopy na początku roku szkolnego 2023/2024 trafiły do uczniów klas IV. Gawkowski początkowo zapowiadał, że program będzie kontynuowany, ale w ostatnich wypowiedziach przyznawał, że środków na jego realizację w budżecie nie będzie i nie było ich też w budżecie przygotowanym przez PiS.

Krzysztof Gawkowski pokazuje dokument: Środków unijnych na program „Laptop dla ucznia” nie było

Gawkowski mówił też, że program nie miał zapewnionego finansowania ze środków unijnych.

Czytaj więcej

Laptopów dla uczniów już nie będzie? Gawkowski: W budżecie pieniędzy nie ma

Wicepremier nie wykluczył, że program będzie realizowany w nowej formie — w ramach niego do uczniów mogłyby trafić np. tablety.

- Dziś przedstawiamy pierwszy dokument w tej sprawie. Dokładnie 27 listopada 2023 roku wpłynęło pismo od ministra funduszy i polityki regionalnej w rządzie PiS, do pana (Janusz) Cieszyńskiego i (Przemysława) Czarnka (ministrowie cyfryzacji i edukacji w rządzie Mateusza Morawieckiego), w którym opis i podsumowanie jest takie: przyjęte przez resorty sposoby realizacji inwestycji są niezgodne z aktualnymi wymaganiami wynikającymi ze wskaźników milowych, co oznacza, że nie będzie środków kwalifikujących się przez Komisję Europejską - powiedział na konferencji wicepremier.

Czytaj więcej

"Cyfrowy uczeń" zastąpi "Laptop dla ucznia". Co z czwartoklasistami?

Krzysztof Gawkowski o przetargu na laptopy: Mogło dojść do naruszenia przepisów karnych

- Kolejny element, który na tej mapie procesu programowania jest bardzo ważny, to to jak wyglądał przetarg. Przetarg realizowano od października 2022 roku, w połowie sierpnia wykonawców wybrano, ale w międzyczasie dochodziło do spraw, które powinniśmy omówić - kontynuował.

- Wszystko wskazuje na to, że w czasie przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych, mogło dojść do sytuacji korupcyjnych, a w związku z tym, w trybie niejawnym, zostanie złożone zgłoszenie do prokuratury, które będzie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przy organizacji tego przetargu - dodał.

- Koniec z kłamstwami i opowieścią o tym, że program był dobrze przygotowany pieniądze były zabezpieczone — i wszyscy powinni wiedzieć, że tak jest (że to kłamstwa — red.) - mówił Gawkowski.

„Cyfrowy uczeń” zamiast „Laptopu dla ucznia” - nowy program

- Ale mamy też dobre informacje, które mówią o tym, że pomimo tego, że program nie może być kontynuowany w takiej formule, chcemy uzdrowienia programu — stwierdził następnie Gawkowski.

- Taka formuła kompleksowego programu „Cyfrowy uczeń” to to, co sprowadza nas do państwa, by porozmawiać - dodał.

Nowy program miał być już konsultowany z ministrem finansów, Andrzejem Domańskim.

My dziś nie powiemy co to będzie za sprzęt, bo to nie będzie decyzja jednego, dwóch czy trzech ministrów. To będzie decyzja ekspertów

Barbara Nowacka, minister edukacji

- Nie prowadzono żadnej polityki dotyczącej higieny cyfrowej tak ważnej we współczesnym świecie. Po prostu rozdano zabawki — mówiła o programie „Laptop dla ucznia” minister edukacji Barbara Nowacka. - Dla swoich wyborczych celów rozdawali laptopy — dodała.

- Program „Cyfrowy Uczeń” będzie po pierwsze naprawiał sytuację związaną z programem „Laptop dla ucznia”. Program będzie przebadany przez ekspertów i do końca czerwca przygotowujemy spójną strategię, która też pozwoli nam rozmawiać z KE o wsparciu programu. Będziemy realnie wyrównywać szanse cyfrowe młodzieży. Bo program, który polega wyłącznie na rozdaniu laptopów, nie wyrównuje szans — zapowiedziała Nowacka.

- My dziś nie powiemy co to będzie za sprzęt, bo to nie będzie decyzja jednego, dwóch czy trzech ministrów. To będzie decyzja ekspertów — dodała Nowacka w kontekście sprzętu, który miałby trafić do uczniów w ramach nowego programu.

Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Polityka
Maląg: "Babciowe"? My złożyliśmy projekt ustawy. Koalicja się nie wyrobiła
Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem
Polityka
Raś o wpisach Protasiewicza w serwisie X: Jego osobisty czas nie jest najłatwiejszy