Dariusz Joński: CPK? W Polsce mamy wystarczającą liczbę lotnisk

- Dość sceptycznie podchodzę do pomysłu CPK. Bez żadnego problemu z lotniska Okęcie można się dostać na krańce świata - powiedział w Radiu Plus poseł KO Dariusz Joński, pytany o sprawę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Publikacja: 07.02.2024 14:57

Poseł klubu KO Dariusz Joński

Poseł klubu KO Dariusz Joński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

"Tak" czy "nie" dla Centralnego Portu Komunikacyjnego? Takie pytanie w Radiu Plus usłyszał poseł Dariusz Joński, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodniczący Inicjatywy Polskiej.

- Jak pan mnie pyta jako łódzkiego posła, co znaczy CPK, to dla łódzkiego posła oznacza to likwidację łódzkiego lotniska. Ale nie tylko, bo również Modlin, Radom, wszystkie tak de facto regionalne ostatecznie byłyby zamykane i domykane - odparł. Dopytywany, Joński dodał: - My powiedzieliśmy wprost i to mówiliśmy: audyt.

Czytaj więcej

Maciej Lasek: Część mówi, że chcemy zamknąć projekt budowy CPK. Gdyby tak było, to po co audyt?

CPK? Dariusz Joński: Podchodzę sceptycznie

- Czekam na ten audyt. Pełnomocnik rządu w tej sprawie zapowiedział, że (go - red.) przedstawi. Czekam na ten audyt - mówił poseł.

Na uwagę, iż nowy pełnomocnik rządu ds. CPK to przeciwnik budowy CPK, Dariusz Joński odparł: - Nie ukrywał tego, że inwestycja jest mocno przeskalowana. Przecież tam bez wbicia łopaty wydano prawie 5 mld zł.

- Ja dość sceptycznie podchodzę do pomysłu CPK i tego nigdy nie ukrywałem. Uważałem, że ten komponent kolejowy ma sens, bo często korzystam z kolei i widzę, ilu ludzi korzysta i kolej faktycznie cieszy się ogromną popularnością, to od kilku lat się zaczęło, a pandemia jeszcze mocno to przyspieszyła - mówił wiceszef klubu KO.

Czytaj więcej

Kaczyński: Dla części polskich polityków Polska może być tylko kondominium

Joński zaznaczył, że w poprzedniej kadencji Sejmu był przewodniczącym podkomisji stałej ds. m.in. transportu lotniczego, a na obradach posłowie "wielokrotnie wałkowali" temat lotnisk. - To nie chodzi wyłącznie o wybudowanie samego lotniska. Trzeba jeszcze skądś te 300-400 samolotów wziąć. Dzisiaj LOT ma prawie 70 wyleasingowanych - bo nie ma swoich - samolotów o krótkim zasięgu. Trzeba by było 400 samolotów, bądź przerzucić jakąś bazę innych samolotów - mówił.

- Jesteśmy blisko granicy. Żadna poważna linia nie chce się tutaj, bo jesteśmy państwem frontowym, lokować - ocenił.

Wiceszef klubu KO mówi, że w Polsce jest wystarczająco dużo lotnisk

Posłowi zwrócono uwagę, że Lotnisko Chopina w Warszawie ma ograniczone możliwości. - Faktycznie, w tym roku prawdopodobnie będzie ok. 20 mln pasażerów (obsłużonych przez lotnisko w Warszawie - red.) i jest zapchane. A dlaczego jest zapchane? Dlatego, że tam wszystkie low costy (tanie linie lotnicze - red.) lądują - przekonywał w odpowiedzi Joński.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda zwołuje Radę Gabinetową

Polityk mówił, że z lotniska Londyn-City w Londynie korzystają tylko loty biznesowe oraz "te po Europie", a tanie linie są "poza Londynem". Zdaniem Dariusza Jońskiego, podobnie w Polsce tanie linie można by "wyrzucić" na lotniska w Łodzi, Radomiu czy Modlinie.

- Uważam, że my mamy dzisiaj wystarczającą liczbę lotnisk. Bez żadnego problemu z lotniska Okęcie i z innych można się dostać na krańce świata. Tu nie ma żadnego problemu. My mamy problem z koleją i z drogami - ocenił w Radiu Plus Dariusz Joński.

Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Sroka o komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłanka wspomniała o Kaczyńskim i Ziobrze