Obraduje Sejm: PiS zgłasza uchwały, mówi o zamachu na TK. "Próba zamachu przez osiem lat"

- Próba zamachu stanu trwała osiem lat i została zakończona przez obywateli 15 października - mówił w Sejmie przewodniczący klubu Polska 2050, Mirosław Suchoń, po tym jak szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak mówił z sejmowej mównicy, że "przygotowywany jest zamach na TK".

Aktualizacja: 07.02.2024 10:50 Publikacja: 07.02.2024 10:40

- Pan po raz kolejny łamie prawo nie dopuszczając posłów do wykonywania swoich mandatów. Jest pan wykorzystywany przez Donalda Tuska niczym zderzak, ale to pana nie usprawiedliwia. Bo łamanie prawa prędzej czy później zostanie osądzone i odpowiedzialni za łamanie prawa poniosą konsekwencje — mówił do marszałka Szymona Hołowni Mariusz Błaszczak, zgłaszając w Sejmie wniosek formalny.

Mariusz Błaszczak mówi o „torturowaniu” Mariusza Kamińskiego

- Słyszymy także z informacji medialnych,. że przygotowywany jest zamach na Trybunał Konstytucyjny - dodał.

- W związku z tym PiS złożyło trzy projekty uchwał: pierwszy w sprawie obrony niezależności TK, drugi projekt w sprawie przestrzegania zasad wolności i sprawiedliwości wyrażanych w konstytucji i trzeci w sprawie przestrzegania praw człowieka. Poseł Mariusz Kamiński został poddany torturom — przekonywał szef klubu PiS.

Rozkład miejsc w Sejmie

Rozkład miejsc w Sejmie

PAP

- Domagam się zwołania Konwentu Seniorów i uzupełnienia porządku obrad o te projekt. I ostrzegam pana, że reżim 13 grudnia wiecznie trwał nie będzie - zakończył.

Szymon Hołownia o uchwałach PiS: Są procedowane

- Jeszcze raz chcę podkreślić, że te wszystkie trzy projekty uchwał zostały przeze mnie i prezydium potraktowane poważnie. Otrzymały numery druków i zostały skierowane do pierwszego czytania w komisji sprawiedliwości. Nie ma mowy o mrożeniu tych projektów — odpowiedział Hołownia.

- Uchwały mają już swój sejmowy bieg. Sejm już pracuje nad nimi — dodał.

Następnie na mównicę sejmową wszedł Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050, który przypomniał, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są byłymi posłami.

Czytaj więcej

Szarpanina przed Sejmem. PiS próbował wprowadzić do budynku Wąsika i Kamińskiego

- Próba zamachu stanu trwała osiem lat i została zakończona przez obywateli 15 października — dodał.

- Izba Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych nie ma żadnych kompetencji do oceny wyroków w sprawach karnych, a więc również wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, którego skutkiem była utrata mandatu przez obu posłów — podkreślił z kolei Hołownia mówiąc o statusie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Szarpanina przed rozpoczęciem obrad Sejmu

Przed rozpoczęciem obrad Sejmu przed budynkiem do parlamentu doszło do szarpaniny między próbującymi wprowadzić do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika posłami PiS, a funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej, którzy domagali się okazania przez polityków PiS legitymacji.

Czytaj więcej

Szarpanina przed Sejmem. PiS próbował wprowadzić do budynku Wąsika i Kamińskiego

Legitymacje Kamińskiego i Wąsika zostały unieważnione przez marszałka Hołownię po wygaszeniu im mandatów posłów w wyniku prawomocnego wyroku jaki zapadł w ich sprawie w sądzie okręgowym w Warszawie 23 grudnia 2023 roku w związku z ich udziałem w aferze gruntowej.

Polityka
Michał Szczerba: Nie ma jednej afery wizowej, jest kilka afer wizowych
Polityka
Marek Kozubal: Antyrakietowa kopuła europejska, czyli nie tylko niemiecka
Polityka
Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji skrajnej prawicy w Brukseli
Polityka
Były minister rządu PiS krytykuje Kaczyńskiego. „Nieprzemyślane deklaracje”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA