100 obietnic Tuska. Krzysztof Bosak: Prawie nic nie jest spełnione

Podczas pierwszych 100 dni rządzenia gabinet Donalda Tuska miał spełnić "100 konkretów", czyli obietnic wyborczych. - Po 50 dniach prawie nic nie zostało spełnione, a skala bezczelności i wycofywania się z obietnic wyborczych jest porażająca - ocenił lider Konfederacji Krzysztof Bosak.

Publikacja: 01.02.2024 17:31

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) mówił o niespełnionych obietnicach rządu Donalda

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) mówił o niespełnionych obietnicach rządu Donalda Tuska

Foto: PAP/Albert Zawada

- Punktujemy złamane obietnice rządu - powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, który u boku rzeczniczki Konfederacji Ewy Zajączkowskiej-Hernik wystąpił na konferencji prasowej w Sejmie.

Bosak, wicemarszałek Sejmu i lider współtworzącego Konfederację Ruchu Narodowego zaznaczył, że przed laty brał udział w analizie exposé Donalda Tuska. - Wyodrębniliśmy kilkaset obietnic i badaliśmy później z zespołem ludzi, który częściowo w tej chwili jest w Konfederacji, ile z nich zostało złamanych, ile spełnionych - powiedział.

Czytaj więcej

Będą przedterminowe wybory? Tusk: Jeśli PiS będzie chciał, to je dostanie

Krzysztof Bosak o niespełnionych obietnicach formacji Donalda Tuska: Nie ma zaskoczenia

- Dziś sytuację mamy nieco ułatwioną. Donald Tusk złożył sam 100 obietnic przed wyborami i obiecał, że zrealizuje je w 100 dni - przypomniał. - Z tych 100 dni minęło już 50, połowa czasu. Spośród 100 obietnic prawie nic nie jest spełnione - podkreślił Krzysztof Bosak.

- Nie ma zaskoczenia. My nie mieliśmy wielkich złudzeń, natomiast trzeba przyznać, że skala tej bezczelności i wycofywania się ze wszystkich obietnic wyborczych jest porażająca - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Powołując się na informacje niezależnych portali lider Konfederacji stwierdził, że rząd Donalda Tuska rozpoczął realizowanie "co najwyżej 10-12 obietnic". Dodał, że po pytaniach zadanych Donaldowi Tuskowi w Sejmie politycy Konfederacji otrzymali od premiera dotyczące obietnic odpowiedzi w formie pisemnej, "z których wynika, że w zasadzie to te rzeczy nie będą realizowane".

Lider Konfederacji: Wybrali rząd, który regularnie ich oszukuje

- To nie jest błaha sprawa. Jeżeli rządzenie zaczyna się od oficjalnego przyznania, że się zmieniło program, to pytanie, co będzie dalej - podkreślił. Krzysztof Bosak zastrzegł, iż Konfederacja nie stoi na stanowisku, że w Polsce potrzebne jest zrealizowanie "100 konkretów na pierwsze 100 dni" rządów Donalda Tuska. Wicemarszałek ocenił, iż większość "konkretów" Koalicji Obywatelskiej "była wysoce niekonkretna, a nawet bardzo szkodliwa".

- Wiele z tych rzeczy jest całkowicie sprzecznych z programem Konfederacji. Uważamy je za zwyczajnie chore, obłędne, absurdalne pomysły, natomiast rząd obiecał to swoim wyborcom. Będziemy naświetlać wyborcom, z którymi nie zgadzamy się często w kwestiach programowych, że wybrali rząd, który regularnie ich oszukuje, że miała być polityczna zmiana, a nie ma żadnej zmiany - mówił Bosak.

Czytaj więcej

Sondaż: Koalicja Obywatelska niemal dogoniła PiS

Bosak: Większość 100 obietnic rządu Tuska nie będzie zrealizowana

Lider Konfederacji podkreślił, że w Sejmie nie ma żadnego planowania legislacji, a standardy pracy parlamentu nie zmieniły się w porównaniu z poprzednią kadencją, gdy większość miał obóz PiS. - Ciągle jesteśmy, jak to w poprzedniej kadencji powiedział Dobromir Sośnierz (wówczas poseł Konfederacji - red.) doraźnym pogotowiem legislacyjnym dla rządu; obradowanie z dnia na dzień, obradowanie po nocach, głosowanie późnym wieczorem, brak jakichkolwiek konsultacji, a nawet działanie bez podstawy ustawowej - to są najgorsze standardy - mówił.

Krzysztof Bosak wspomniał, iż jeden z komentatorów przypomniał raport ekspertów Polski 2050 na temat patologii rządów PiS. - I zrobił gorzkie podsumowanie: żadna z tych patologii nie została usunięta, wszystkie zostały powtórzone - podkreślił.

- Punktowaliśmy ponad 100 ministrów i wiceministrów, brak podziału kompetencji w rządzie po dwóch miesiącach rządzenia, dzisiaj punktujemy brak realizacji 90 ze 100 obietnic rządu po 50 dniach ze 100 - oświadczył współprzewodniczący Konfederacji. Bosak wyraził pogląd, że jeżeli rząd Tuska chce zrealizować 100 obietnic wyborczych, to działa "mniej więcej pięć razy za wolno".

Czytaj więcej

Sondaż prezydencki: Szymon Hołownia zyskuje najwięcej. Rafał Trzaskowski traci

- Oczywiście dobrze wiemy, że spotkamy się za kolejne 50 dni i z tych 100 obietnic ogromna większość w ogóle nie będzie zrealizowana - powiedział.

Bosak mówił też, że po wyborach rządzący nie organizują żadnych konsultacji i spotkań ponadpartyjnych. - Miał być nowy standard, miała być rozmowa z opozycją - nic takiego nie nastąpiło. W Sejmie po wyborach nie został powołany żaden międzypartyjny zespół w żadnej sprawie - podkreślił.

Rzeczniczka Konfederacji o niespełnionych obietnicach rządzących

Wyliczając niespełnione obietnice koalicji rządzącej rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik na konferencji prasowej w Sejmie wymieniła m.in. kwestię odliczania składki zdrowotnej od podatku, likwidacji podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki), wprowadzenia kasowego PIT-u, czyli podatku płaconego po otrzymaniu zapłaty, a nie po wystawieniu faktury, a także rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

- Minister zapowiada takie zmiany, ale od zapowiedzi do realizacji jeszcze bardzo dużo czasu i obawiam się, że 50 dni może nowej koalicji rządzącej na zrealizowanie tego konkretnego postulatu nie wystarczyć - podkreśliła Ewa Zajączkowska-Hernik.

- Punktujemy złamane obietnice rządu - powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, który u boku rzeczniczki Konfederacji Ewy Zajączkowskiej-Hernik wystąpił na konferencji prasowej w Sejmie.

Bosak, wicemarszałek Sejmu i lider współtworzącego Konfederację Ruchu Narodowego zaznaczył, że przed laty brał udział w analizie exposé Donalda Tuska. - Wyodrębniliśmy kilkaset obietnic i badaliśmy później z zespołem ludzi, który częściowo w tej chwili jest w Konfederacji, ile z nich zostało złamanych, ile spełnionych - powiedział.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Andrzej Duda: Zostałem zaproszony przez Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania
Polityka
Michał Szczerba: Nie ma jednej afery wizowej, jest kilka afer wizowych
Polityka
Marek Kozubal: Antyrakietowa kopuła europejska, czyli nie tylko niemiecka
Polityka
Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji skrajnej prawicy w Brukseli
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Były minister rządu PiS krytykuje Kaczyńskiego. „Nieprzemyślane deklaracje”