Przemysław Czarnek: Kim jest Szymon Hołownia?

Marszałek Szymon Hołownia popełnia przestępstwo, miesza do tego Straż Marszałkowską i policję - mówił w rozmowie z Polsat News były minister edukacji i nauki, poseł PiS, Przemysław Czarnek.

Publikacja: 26.01.2024 08:06

Przemysław Czarnek i Szymon Hołownia

Przemysław Czarnek i Szymon Hołownia

Foto: PAP

Czarnek był pytany o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił w Sejmie, że Mariusz Kamiński był poddawany w więzieniu torturom i porównał sytuację Kamińskiego do sytuacji swojego krewnego, który był torturowany w czasie wojny przez gestapo. Kaczyński twierdził też, że to Donald Tusk ma być odpowiedzialny za takie traktowanie byłego szefa MSWiA w zakładzie karnym. Tomasz Siemoniak, koordynator ds. służb specjalnych mówił, że jest to wyraz „obsesji Jarosława Kaczyńskiego”. 

Przemysław Czarnek o „torturowaniu” Mariusza Kamińskiego: To są fakty

- To nie jest obsesja Jarosława Kaczyńskiego, tylko to są pewne praktyki, które były stosowane w więzieniu w Radomiu. Jeśli Mariusz Kamiński zgodził się na dożywianie dożylne, a oni mu próbowali zamontować sondę, to to jest wybór metody, która jest gorsza dla pacjenta. Za to każdy lekarz powinien wylecieć z zawodu — odparł Czarnek.

Czytaj więcej

Sprawa Kamińskiego. Kaczyński: Tusk powinien odpowiedzieć za tortury

- Jeśli pan chce się zgodzić na dożywianie dożylne, a oni panu ładują sondę przez nos do brzucha, to jest to kwestia gorszej dla pacjenta metody — dodał. - To są fakty, ja rozumiem, że ktoś się może nie zgodzić z faktami — stwierdził.

Jeśli Mariusz Kamiński zgodził się na dożywianie dożylne, a oni mu próbowali zamontować sondę, to to jest wybór metody, która jest gorsza dla pacjenta

Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki

Czarnek był też pytany jaki plan ma PiS jeśli chodzi o Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Czy dojdzie do próby wejścia polityków na salę obrad Sejmu, mimo że marszałek Szymon Hołownia wygasił ich mandaty?

- Plan jest bardzo prosty, pan Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński są posłami. Potwierdziła to Izba Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych SN, jak i PKW, która nie chce wszcząć procedury uzupełniania mandatów. Każdy poseł nie tylko ma prawo, ale też obowiązek wykonywania mandatu, a każdy kto przeszkadza w wykonywaniu mandatu popełnia przestępstwo. A jeśli pan marszałek Hołownia chce popełnić przestępstwo, prędzej czy później konsekwencje zostaną wyciągnięte — odparł.

- Szymon Hołownia ma wykonywać prawo — podkreślił też Czarnek.

Przemysław Czarnek pyta: Czy Szymon Hołownia jest sądem?

Na pytanie czy w takim razie Czarnek przewiduje, że w Sejmie dojdzie do przepychanek polityków PiS ze Strażą Marszałkowską, która podlega Hołowni, poseł PiS odparł: "Proszę nie mieszać do tego ani Straży Marszałkowskiej, ani policji".

- To są ludzie Bogu ducha winni. Proszę winić za to Szymona Hołownię, który nie przestrzega orzeczeń Sądu Najwyższego. Hołownia nie orzeka, Hołownia jest od wykonywania prawa — powtórzył były minister edukacji i nauki.

Czytaj więcej

Hołownia: Kamiński i Wąsik mogą wejść do Sejmu. Na moich warunkach

- Kim jest Hołownia? Jest marszałkiem Sejmu. Ma orzekać czy stosować prawo? - pytał Czarnek. - Czy jest sądem? Czy jest organem państwowym? Marszałek Hołownia nie jest sądem i nie orzeka tylko stosuje prawo. Skoro sąd uznał, że Kamiński i Wąsik mają mandat, marszałek Hołownia musi ich wpuścić do Sejmu - podsumował.

Czarnek zarzucił też Hołowni, że ten „popełnia przestępstwo i miesza do tego Straż Marszałkowską i policję”.

Przemysław Czarnek prezesem PiS?

Poseł PiS był też pytany czy zamierza ubiegać się o stanowisko prezesa PiS, gdy Jarosław Kaczyński uda się na polityczną emeryturę.

- Pan prezes nie wybiera się na emeryturę, ja nie mam absolutnie takich ambicji — uciął temat.

Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"