Odwołanie uroczystości u prezydenta. Reaguje Kancelaria Premiera

Prezydent został poproszony o podpisanie nominacji, bez organizowania uroczystości. Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że i tak się ona odbędzie, mimo informacji, że ministrowie nie wezmą w niej udziału - przekazał szef KPRM Jan Grabiec w rozmowie z Onetem.

Publikacja: 25.01.2024 16:45

Jan Grabiec

Jan Grabiec

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Pałac Prezydencki odwołał uroczystość powołania członków rządu Donalda Tuska do Rady Dialogu Społecznego została odwołana.

Jak podała KPRP, „ministrowie w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu, którego termin był uzgodniony, a dziesięciu ministrów wcześniej dodatkowo potwierdziło swoją obecność”.

Kancelaria Andrzeja Dudy informuje dalej, że o pilne powołanie przedstawicieli rządu w Radzie zwróciło się do Prezydenta, jako patrona dialogu społecznego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Nieobecność przedstawicieli rządu Donalda Tuska uniemożliwia podjęcie prac przez Radę.

Czytaj więcej

Uroczystość u prezydenta Dudy odwołana. Ministrowie rządu Tuska nagle nie przyszli

KPRP podkreśla, że po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której członkowie rządu odwołują swój udział w uroczystości, podczas której Prezydent RP dokonuje zmian w RDS."Uroczystość taka to wieloletnia tradycja i podkreślenie, że dialog społeczny jest jednym z fundamentalnych osiągnięć Polski po 1989 r. O to, by mógł być prowadzony, walczył wielki ruch Solidarności" - podkreślono.

Kancelaria Premiera: Uprzedzaliśmy o nieobecności ministrów

Szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec w rozmowie z Onetem wyjaśnił, że rząd wysłał prezydentowi wnioski o powołanie członków Rady Dialogu Społecznego 5 stycznia.

Jak mówił Grabiec, prezydent „długo zwlekał z podpisaniem nominacji”, a w pewnym momencie wyznaczył datę uroczystości. Miał to być czwartek 25 stycznia, a więc dzień obrad Sejmu, co według Grabca "stanowi pewien problem, bo ministrowie mają również swoje obowiązki poselskie".

Andrzej Duda został poproszony o samo podpisanie nominacji, bez organizowania uroczystości, aby Rada Dialogu Społecznego mogła się spotkać już w przyszłym tygodniu. Kancelaria Prezydenta oświadczyła jednak, że uroczystość i tak się odbędzie, mimo informacji, że ministrowie nie wezmą w niej udziału.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną