Donald Tusk: Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński nie są posłami. Nie ma czego negocjować

Ministerstwo obrony, także inne resorty, mają przeanalizować ideę wspólnych przedsięwzięć, działań, na rzecz wspólnej produkcji nowoczesnej amunicji - mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Tusk odpowiedział też na pytanie o ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Aktualizacja: 24.01.2024 13:56 Publikacja: 24.01.2024 13:23

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Marcin Obara

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 700

- Kiedy organizowaliśmy razem z Ukrainą Euro 2012, za mojego poprzedniego premierostwa, cykliczne spotkania między rządami (Polski i Ukrainy), pozwalały rozwiązywać problemy w zasadzie od ręki. Wracamy do pełnowymiarowych konsultacji międzyrządowych, następne powinny odbyć się w Warszawie, w połowie marca — zapowiedział Tusk.

Donald Tusk: Ukraina nie jest zainteresowana niekontrolowanym napływem żywności do Polski

- Dla mnie ważne jest, aby przyjąć takie rozwiązania, by polski rynek, polscy rolnicy nie byli zagrożeni niekontrolowanym napływem produktów rolnych z Ukrainy. W Kijowie usłyszałem zapewnienia, że Ukraina nie jest zainteresowana takim niekontrolowanym transportem — powiedział premier.

Czytaj więcej

Michał Matlak: Po wizycie Donalda Tuska w Kijowie: wspierajmy Ukrainę z całych sił, ale nie liczmy na wdzięczność

- Przywiązuje dużą wagę do zabezpieczenia interesów polskich rolników - dodał.

- Zwróciłem uwagę ukraińskim przyjaciołom, że próba omijania Polski, czy szukania jakiegoś kija na Polskę, poprzez ukraińskie działania w Brukseli czy organizacjach światowych, takich jak WTO, to nie są mądre pomysły. W interesie Ukrainy jest, aby to w dialogu z Polską znajdować najlepsze rozwiązania — mówił Tusk odpowiadając na jedno z pytań dziennikarzy.

Polska ma produkować razem z Ukrainą nowoczesną amunicję artyleryjską

- Ministerstwo obrony, także inne resorty, mają przeanalizować ideę wspólnych przedsięwzięć, działań, na rzecz wspólnej produkcji nowoczesnej amunicji. Mówiliśmy o tym, że powstaną wspólne np. fabryki amunicji, na terenie Polski, z udziałem kapitałów nie tylko polskich — mówił Tusk.

Tusk mówił, że zadaniem fabryk będzie „zapewnienie Polsce i Ukrainie w przyszłości amunicji”. - Dziś widzimy, że to jest najbardziej krytyczny fragment jeśli chodzi o kwestie logistyczne wojny ukraińsko-rosyjskiej. Każdego dnia słyszymy wezwanie, apel: „dajcie nam więcej amunicji, od tego będą zależały losy wojny” - wyjaśnił premier.

- Będzie to też przedsięwzięcie o charakterze komercyjnym — dodał zapowiadając sprzedaż amunicji produkowanej w takich fabrykach.

Donald Tusk o Mariuszu Kamińskim: Nie umawiałem się z nim

Dziennikarze pytali Tuska o ułaskawienie 23 stycznia przez Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz o słowa Kamińskiego, który zwracając się do Tuska i Hołowni oświadczył „wkrótce się spotkamy”.

- Nie umawiałem się z panem Kamińskim, nie przewiduję żadnego spotkania z panem Kamińskim, z różnych względów. Mam co robić - odparł.

- Jeśli te słowa po wyjściu z więzienia mają oznaczać próbę destabilizacji pracy Sejmu, przez próbę wtargnięcia na salę obrad panów Kamińskiego i Wąsika, którzy nie są posłami, co to drugie, prawidłowe ułaskawienie pana prezydenta tylko potwierdza. Tutaj też konsekwencje wyroku sądowego, a następnie decyzji marszałka Hołowni... Tu nie ma czego negocjować. Panowie Wąsik i Kamiński nie są posłami — mówił też Tusk.

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Polaków nie chce, aby Kamiński i Wąsik wrócili do Sejmu

- Nie byłoby tego całego zamieszania, gdyby w 2015 roku prezydent nie zdecydował się na to wadliwe ułaskawienie panów Kamińskiego i Wąsika. Pan prezydent ich ułaskawił wyłącznie z jednego powodu: bardzo chciał, aby te osoby, skazane za nadużycie władzy, żeby te osoby mogły pełnić funkcje rządowe, w tym samym obszarze w którym działały w taki sposób, że zakończyło się to procesem sądowym i skazaniem. To co dziś jest problemem to konsekwencje tamtej decyzji prezydenta Dudy — stwierdził premier.

Donald Tusk: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik będą odpowiadać za inne rzeczy

- Sprawa panów Kamińskiego i Wąsika się nie skończyła. Sprawa panów Kamińskiego i Wąsika się zaczęła. To co robili przez ostatnie osiem lat też zasługuje na zainteresowanie organów ścigania. Gdyby nie prezydent Duda nie mogliby użyć Pegasusa przeciwko działaczom opozycji. Nie mogliby nielegalnie inwigilować oponentów politycznych — kontynuował Tusk. Jak dodał „służby kierowane przez Kamińskiego i Wąsika chroniły układ władzy".

- Nie widziałem pana Kamińskiego i Wąsika, aby aktywnie walczyli, gdy państwo polskie i pieniądze publiczne były rozkradane na skalę niespotykaną - stwierdził Tusk.

- Nie kwestionując, w żadnym wypadku, legalności tego ułaskawienia, bo wszystko wskazuje na to, że tym razem prezydent Duda ułaskawił panów Kamińskiego i Wąsika prawidłowo, to nie zmienia faktu, że Kamiński i Wąsik będą odpowiadać za inne rzeczy — zapowiedział premier.

Donald Tusk: PiS kompletnie zdewastował ustrój prawny Rzeczpospolitej

- Jeśli ja mam w sobie taką autentyczną złość na to, co zrobili nasi poprzednicy, to to dotyczy przede wszystkim kompletnej dewastacji ustroju prawnego Rzeczpospolitej. Jesteśmy wszyscy ofiarami tego, co oni zrobili z polskim systemem prawnym w ostatnich ośmiu latach. Nie ma takiej sprawy w tej chwili, gdzie jakiś prawnik, jakiś sąd, jakaś instytucja państwowa nie miałaby zdania odrębnego niż inny prawnik, inny sąd, inna instytucja. To zamieszanie dotyczy z niedokończonej rewolucji prawnej, którą przygotował pan Ziobro, i pan Kaczyński, która polegała na ciągłym zamachu na instytucje, które miały strzec prawa, jednolitości interpretacji. Nas dziś czeka odbudowa ładu prawnego tak, aby nie było już ciągłych i rażących wątpliwości, konfliktów interpretacji tego kto ma rację, a kto nie ma racji. Cała odpowiedzialność spada na prezydenta i PiS. Żyjemy dziś w państwie, w którym nie ma stałych punktów odniesienia, jeśli chodzi o prawo, instytucje — tak Tusk odpowiedział na pytanie TV Republika o to, na jakiej podstawie twierdzi, że Wąsik i Kamiński nie są posłami, skoro Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN podważyła orzeczenie Szymona Hołowni wygaszające mandaty dwóch polityków PiS.

- Ta Izba, ten Trybunał (Konstytucyjny), ten sąd i jego przewodnicząca nie są legalnie i prawidłowo wybrane. To co PiS zrobił rozwaliło system prawny w Polsce. Postawili na czele TK, SN, osoby... chyba nie przesadzę, jeśli zacytuję słowa Kaczyńskiego i pana Dudy... „przyjaciółki”. Mamy dziś do czynienia z radykalnie upolitycznionymi instytucjami prawa, a to wszystko jest obsadzone namiestnikami pana Ziobry i pana Kaczyńskiego — dodał premier.

Donald Tusk z apelem do TV Republika w sprawie Krystyny Pawłowicz

Tusk zaapelował następnie do dziennikarza TV Republika, by jego stacja „jeśli chce zachować resztki wiarygodności”, zacytowała ostatnich 50 publicznych wypowiedzi Krystyny Pawłowicz.

- Może to otworzy oczy moim politycznym oponentom... Żebyście wreszcie teżwy zobaczyli, bo to jest też w waszym interesie... Żeby polskie państwo zostało uwolnione od pseudosędziów Trybunału czy SN, których jedynym zadaniem jest reprezentować linię polityczną wyznaczoną przez Kaczyńskiego i Ziobrę - powiedział. 

Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Raś o wpisach Protasiewicza w serwisie X: Jego osobisty czas nie jest najłatwiejszy
Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne