Sondaż: Większość Polaków nie chce, aby Kamiński i Wąsik wrócili do Sejmu

Uczestników sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski spytano czy jeśli doszłoby do konsensusu politycznego między obozem rządzącym a Pałacem Prezydenckim i PiS, to Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni zachować mandaty poselskie.

Publikacja: 24.01.2024 06:44

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński

Foto: PAP

Prezydent Andrzej Duda, po otrzymaniu od ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara negatywnej opinii ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, byłych szefów CBA, podjął 23 stycznia decyzję o ułaskawieniu obu polityków PiS.

Co z mandatami poselskimi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika?

Wcześniej jednak marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygasił mandaty poselskie Kamińskiego i Wąsika, skazanych prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia w związku z udziałem w tzw. aferze gruntowej. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uchyliła decyzje Hołowni w sprawie obu posłów, z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych podtrzymała decyzję Hołowni ws. mandatu Kamińskiego. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych obsadzona jest przez tzw. neosędziów, czyli sędziów nominowanych przez zreformowaną przez PiS KRS, wyłonioną bez udziału środowisk sędziowskich, co budzi wątpliwości co do jej legitymacji.

Czytaj więcej

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni po raz drugi

Mariusz Kamiński po wyjściu 23 stycznia z zakładu karnego sugerował, że w czwartek, gdy odbędzie się najbliższe posiedzenie Sejmu, pojawi się w parlamencie. 

Kamińskiego i Wąsika za posłów nadal uważa prezydent i politycy PiS.

Sondaż: Wyborcy większości rządzącej zdecydowanie nie chcą powrotu Kamińskiego i Wąsika do Sejmu

Uczestników sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski spytano, czy Kamiński i Wąsik powinni wrócić do Sejmu w drodze politycznego konsensusu.

78 proc.

Tylu wyborców KO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy nie chce, aby Kamiński i Wąsik wrócili do Sejmu

Większość - 57,2 proc. badanych — uznało, że nie powinno się tak stać. Przy czym 43,6 proc. respondentów uważa, że Kamiński i Wąsik „zdecydowanie” nie powinni wrócić do Sejmu, a 13,6 proc. badanych jest zdania, że „raczej” nie powinni do niego wrócić.

Za powrotem Kamińskiego i Wąsika do Sejmu jest 34,1 proc. badanych — przy czym 25,4 proc. uważa, że Kamiński i Wąsik powinni „zdecydowanie” do niego wrócić, a 8,7 proc. - że „raczej” powinni wrócić.

8,7 proc. badanych nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o powrót Kamińskiego i Wąsika do Sejmu.

Wyborcy większości rządzącej opowiadają się zdecydowanie przeciw powrotowi Kamińskiego i Wąsika do Sejmu — wśród wyborców KO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy 78 proc. jest zdania, że obaj politycy powinni pozostać poza parlamentem.

Z kolei wśród wyborców PiS i Konfederacji 66 proc. uważa, że Kamiński i Wąsik powinni wrócić do Sejmu.

Badanie United Surveys przeprowadzone na zlecenie Wirtualnej Polski zrealizowano na grupie 1000 osób w dniach 12-14 stycznia. Badanie zrealizowano metodą CAWI.

Prezydent Andrzej Duda, po otrzymaniu od ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara negatywnej opinii ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, byłych szefów CBA, podjął 23 stycznia decyzję o ułaskawieniu obu polityków PiS.

Co z mandatami poselskimi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Złote spadochrony” w Polskiej Fundacji Narodowej. Zarząd z nowymi umowami o pracę
Polityka
Izabela Bodnar: Postawię na dialog
Polityka
Michał Kolanko: Kampania europejska. Kogo tym razem zabiją nadmierne oczekiwania
Polityka
Ministerstwo Finansów wyda majątek na remont fontanny
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Marek Kozubal: Antyrakietowa kopuła europejska, czyli nie tylko niemiecka