Prawybory w USA: Donald Trump tryumfuje w New Hampshire (WIDEO)

Na wyborców z New Hampshire bardzo liczyła Nikki Haley, która jest dziś jedyną konkurentką Donalda Trumpa w walce w prawyborach o nominację Partii Republikańskiej na kandydata w najbliższych wyborach prezydenckich.

Aktualizacja: 24.01.2024 12:24 Publikacja: 24.01.2024 05:04

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Korespondencja z USA

Były prezydent Donald Trump wygrał prawybory w New Hampshire zwiększając prawdopodobieństwo, że w listopadzie z Joe Bidenem walczyć będzie o kolejną kadencję w Białym Domu.

Prawybory w New Hampshire: Donald Trump tryumfuje w każdej grupie wyborców

Kilka minut po zamknięciu punktów do głosowania, gdy wyniki dopiero zaczęły spływać z punktów wyborczych, Donald Trump już miał ponad 52 procent głosów i został ogłoszony zwycięzcą prawyborów w New Hampshire. To drugie po Iowa, spektakularne zwycięstwo byłego prezydenta, który kampanię prezydencką prowadzi równolegle z obroną w sądach przed 91 zarzutami kryminalnymi, jakie na nim ciążą. Jak pokazują wyniki badania exit poll Trump wygrał praktycznie w każdej grupie wiekowej, wśród mężczyzn, kobiet, a także wyborców białych i przedstawicieli mniejszości etnicznych.

Czytaj więcej

Jacek Czaputowicz: Czy Nikki Haley może zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych?

Na New Hampshire bardzo liczyła Nikki Haley, była ambasador USA w ONZ i była gubernator Karoliny Południowej. Na dwa dni przed głosowaniem została jedyną rywalką Trumpa w prawyborach republikańskich, po tym jak gubernator Florydy, Ron DeSantis zawiesił kampanię po głosowaniu w Iowa, gdzie był drugi, ale do byłego prezydenta USA tracił prawie 30 punktów procentowych. DeSantis przeniósł swoje poparcie na Trumpa.

W New Hampshire Haley prowadziła kampanię od roku, licząc na głosy umiarkowanych republikanów oraz wyborców niezależnych, których w tym stanie jest najwięcej w kraju. Miała poparcie gubernatora tego stanu, Chrisa Sununu, prominentnych republikanów nie sympatyzujących z Trumpem i dobre wyniki w sondażach, ale okazało się, że to zbyt mało wobec popularności byłego prezydenta.

Czy Nikki Haley wycofa się z walki o nominację w wyborach prezydenckich?

Kolejna wygrana Trumpa i kolejna przegrana Haley rodzą pytania o przyszłość jej kampanii. Nie zdarzyło się bowiem, żeby republikański kandydat, który wygrał prawybory w dwóch pierwszych stanach, nie otrzymał nominacji Partii Republikańskiej. – Powinna wycofać się, żebyśmy przestali marnować fundusze na prawybory i skupili się na walce z Bidenem – powiedział Trump w wywiadzie dla Fox News, wyrażając przekonanie, że wygra w Karolinie Południowej, która głosuje 24 lutego, a wcześniej 8 lutego w Nevadzie, gdzie Nikki Haley nie kwalifikuje się do ubiegania o głosy delegatów.

Czytaj więcej

Prezes amerykańskiego banku: Donald Trump miał rację

We wtorek wieczorem, gratulując Donaldowi Trumpowi wygranej, kandydatka powiedziała, że dla niej kampania się jeszcze nie skończyła. – Dziesiątki stanów muszą jeszcze zagłosować. Kolejny w kolejce jest mój stan, Karolina Południowa. Było nas 14 na polu walki. Zostałam sama z Donaldem Trumpem. Ja mam w sobie ducha walki i jak widać prawie połowa wyborców (w New Hampshire) mnie popiera. Idziemy dalej – powiedziała Haley, dodając, że kandyduje, żeby wyciągnąć Amerykę z chaosu.

Po głosowaniu w New Hampshire Nikki Haley atakuje Donalda Trumpa

Choć w trakcie kampanii z ostrożnością podchodziła do krytykowania byłego prezydenta, wystąpienie w wieczór wyborczy wykorzystała do wytoczenia ciężkich dział przeciw swojemu rywalowi. – Z Donaldem Trumpem – chaos podąża za chaosem. Sprawy sądowe, kontrowersje, tweety, momenty zapomnienia. Nie da się naprawić chaosu Joe Bidena, republikańskim chaosem – powiedziała Haley. Oskarżyła ona Trumpa o przegrane kandydatów republikańskich w wyborach od 2018 r. oraz ostrzegła, że jego problemy prawne, kontrowersje i spadająca sprawność umysłowa (Trump niedawno pomylił Niki Haley z Nancy Pelosi) zaszkodzą jego kampanii wyborczej. Stwierdziła też, że tylko ona jest w stanie wygrać z prezydentem Bidenem w listopadzie. – Nominacja dla Trumpa oznacza wygraną Bidena i prezydenturę Kamili Harris – powiedziała Haley.

Czy Nikki Haley przegra z Donaldem Trumpem w rodzinnym stanie?

Komentujący wyborczy wieczór w CNN David Axelrod, konsultant polityczny i były doradca Baracka Obamy, opiniował, że decydując się na kontynuację kampanii, Haley naraża się na kolejną porażkę, m.in. w swoim rodzinnym stanie Karolinie Południowej, gdzie Donald Trump – podobnie jak w całym kraju – prowadzi w sondażach, zbierając średnio 60 procent poparcia. Tym bardziej, że Trumpa oficjalnie poparli czołowi politycy z Karoliny Południowej, w tym senator Tim Scott oraz gubernator Kristi Noem — i to mimo tego, że Trump wypowiada się o niej niepochlebnie. – Może zmarnować popularność, którą się cieszy wśród części wyborców, jeżeli zdecyduje się na kontynuację kampanii i przegra w rodzinnym stanie – powiedział Axelrod.

W prawyborach w New Hampshire Joe Biden pokonał kilku rywali, w tym kongresmena Deana Philipsa, pisarkę Mariannę Williamson i 19 innych kandydatów, mimo że z powodu sporu między Partią Demokratyczną a stanem New Hampshire jego nazwisko nie znalazło się na karcie do głosowania

Wielu polityków ze stanu Haley, w tym zastępca gubernatora, prokurator generalny i przewodniczący izby niższej stanowego parlamentu, pojawiło się na wiecu wyborczym z Trumpem w New Hampshire, dzień przed prawyborami w tym stanie. – Jeżeli głosować będziecie na Trumpa, to prawybory skończą się w Karolinie Południowej – zaapelował do wyborców Murrel Smith, przewodniczący izby niższej stanowego parlamentu w Karolinie Południowej.

New Hampshire: Joe Biden wygrał w prawyborach, choć jego nazwiska nie było na karcie

Po stronie demokratów, we wtorkowych prawyborach wygrał prezydent Joe Biden ubiegający się o kolejną kadencję. Pokonał kilku rywali, w tym kongresmena Deana Philipsa, pisarkę Mariannę Williamson i 19 innych kandydatów, mimo że z powodu sporu między Partią Demokratyczną a stanem New Hampshire, co do daty prawyborów, jego nazwisko nie znalazło się na karcie do głosowania. Podążając za wytycznymi ogólnokrajowego komitetu Partii Demokratycznej Biden nie agitował w Hew Hampshire, ale jego zwolennicy zorganizowali kampanię zachęcającą wyborców do wpisania jego nazwiska na karcie do głosowania. – To imponujące zwycięstwo. Wygrał chociaż jego nazwiska nie było na karcie do głosowania. Normalnie kandydaci, których nazwisko wyborcy wpisują na karcie do głosowania nie mają szans – powiedział w wywiadzie dla Huffington Post jeden ze strategów demokratycznych, Aaron Jacobs.

Pierwsze oficjalne prawybory w kalendarzu Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) zaplanowane są na 3 lutego i odbędą się w Karolinie Południowej.

Korespondencja z USA

Były prezydent Donald Trump wygrał prawybory w New Hampshire zwiększając prawdopodobieństwo, że w listopadzie z Joe Bidenem walczyć będzie o kolejną kadencję w Białym Domu.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Unia nie potrafiła nas ochronić. Ale liczymy na to, że to się zmieni
Polityka
Prezydent Botswany grozi. Słonie trafią do Hyde Parku?
Polityka
Orbán: Celem czerwcowych wyborów jest zmiana przywództwa Unii Europejskiej
Polityka
Spiker Izby Reprezentantów wyznaczył termin głosowania nad pomocą dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka