Magdalena Ogórek „dorabiała” w Polskim Radiu. Mowa o setkach tysięcy złotych

Z tytułu współpracy z regionalnymi rozgłośniami Polskiego Radia Magdalena Ogórek zarobić mogła w ostatnich latach nawet 300 tysięcy złotych – informuje Onet. Zarabiać w ten sposób mieli także Adrian Klarenbach i Michał Rachoń.

Publikacja: 23.01.2024 11:34

Magdalena Ogórek

Magdalena Ogórek

Foto: FOTON/PAP

W grudniu poseł Dariusz Joński ujawnił w mediach społecznościowych ogromne zarobki byłych już pracowników TVP. Z doniesień wynikało, że Michał Adamczyk – odwołany już szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, – jedynie w ubiegłym roku z tytułu świadczenia pracy i umów cywilno-prawnych zarobił 1,5 mln zł. Podobną kwotę zarobić miał Jarosław Olechowski. Zastępcy szefa TAI Samuel Pereira oraz Marcin Tulicki zarobili w ubiegłym roku natomiast odpowiednio 440 tys. i 714 tys. zł.

Pracownicy TVP dorabiać mieli także do swoich pensji w Polskim Radiu. Rekordzistą miał być Adrian Klarenbach, prowadzący programy w TVP Info, który do swojej telewizyjnej pensji, z tytułu rozmów prowadzonych z politykami na antenie publicznego radia, dorobił 230 tys. zł. Po ok. 80 tys. Zarobić miało także Michał Rachoń i Katarzyna Hejke, wicenaczelnej "Gazety Polskiej", której współwłaścicielem jest pisowska spółka Srebrna. Z najnowszych informacji Onetu wynika, że 97 tys. zł za prowadzenie rozmów w Polskim Radiu zarobił w 2023 r. Również Grzegorz Jankowski, na co dzień związany z Telewizją Polsat.

Klarenbach w Radiu Rzeszów. Rozgłośnia wypłacała pieniądze spółce jednej z jego córek

Adrian Klarenbach, poza programami na centralnych antenach Polskiego Radia, współpracował także z Polskim Radiem Rzeszów, w którym prowadził niedzielną audycję "Pro publico bono”. Za każdy odcinek inkasował najpierw 3 tys. 500, a od stycznia 2023 r. 4 tys. 500 zł. Jedynie w 2023 r. zarobił w ten sposób 109 tys. 470 zł.

Pieniądze za audycje rozgłośnia wypłacać miała nie Klarenbachowi, lecz spółce jednej z jego córek. Z nią Radio Rzeszów miało podpisaną umowę na "autorskie prowadzenie audycji pt. Pro publico bono Adriana Klarenbacha, zwanego dalej Prowadzącym, obejmującą stworzenie oryginalnego materiału dziennikarskiego” – czytamy w Onecie. 

Jak powiedział w rozmowie z portalem dziennikarz, „umowa podpisywana była z firmą córki, gdyż jest ona jego agentem”. - Na każdą moją aktywność poza TVP zgodę wyrazić musiał impresariat telewizji publicznej, który od każdej takiej umowy pobierał swoją prowizję stwierdził. 

Czytaj więcej

Jarosław Jakimowicz miał zarobić w TVP niemal dwa miliony złotych

Pracownicy "Sieci", "Do Rzeczy" i TVP dorabiali w Rzeszowie i Opolu

W rozgłośni Polskiego Radia Rzeszów do pensji dorabiać mieli również inni bliscy poprzedniej władzy dziennikarze – między innymi ci związani z tygodnikami "Sieci" i "Do Rzeczy”.

Jak czytamy w Onecie, „naczelny pierwszej z tych gazet Jacek Karnowski —będący jednocześnie udziałowcem wydającej "Sieci" spółki, kontrolowanej przez twórcę kas SKOK senatora PiS Grzegorza Biereckiego — zarobił w Radiu Rzeszów w 2023 r. dodatkowe 51 tys. zł”. Podpisana z rozgłośnią umowa miała zapewniać mu tysiąc złotych za każdy z emitowanych na jej antenie kilkuminutowych komentarzy.

3 tys. zł za każdy opublikowany w Radiu Rzeszów felieton, dostawać mieli zaś Piotr Semka ("Do Rzeczy") i Michał Rachoń (TVP). „Podkarpacka spółka refinansowała sobie jednak ten wydatek, odsprzedając prawo do ich emisji Polskiemu Radiu Opole. Za dokładnie taką samą kwotę” – czytamy. 

Magdalena Ogórek dorabiała w Opolu, Koszalinie, Szczecinie oraz Bydgoszczy

Kolejnym ośrodkiem, który miał dawać dorobić bliskim PiS dziennikarzom, jest Opole. W Polskim Radiu Opole słuchacze mogli w ostatnich latach słuchać – poza Semką i Rachoniem — także Piotra Goćka i Piotra Cywińskiego z tygodnika "Sieci" oraz Magdaleny Ogórek. 

Jak czytamy w Onecie, współpracujący z Radiem Opole Cywiński zarobić miał w nim ponad 134 tys. zł, Gociek — 141 tys. Magdalena Ogórek, z tytułu prowadzonych w nim audycji powiększyła swój budżet o dodatkowe 160 tys. zł.

Opole nie było jednak jedyną rozgłośnią regionalną, z którą współpracowała Ogórek. Prowadziła ona również rozmowy w Polskim Radiu Koszalin, Radiu Szczecin i Radiu Pomorza i Kujaw z Bydgoszczy. Onetowi nie udało nam się ustalić zarobków Ogórek z Koszalina. Wiadomo jednak, że w 2020 r. za współpracę z Polskim Radiem Pomorza i Kujaw Ogórek zarobiła 12,5 tys. zł. Rok i dwa lata później było to już 23 tys. zł. W roku ubiegłym — 21 tys. 750 zł. Z Radia Szczecin w latach 2018-2020 Ogórek zainkasowała natomiast 54 tys. zł.

W grudniu poseł Dariusz Joński ujawnił w mediach społecznościowych ogromne zarobki byłych już pracowników TVP. Z doniesień wynikało, że Michał Adamczyk – odwołany już szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, – jedynie w ubiegłym roku z tytułu świadczenia pracy i umów cywilno-prawnych zarobił 1,5 mln zł. Podobną kwotę zarobić miał Jarosław Olechowski. Zastępcy szefa TAI Samuel Pereira oraz Marcin Tulicki zarobili w ubiegłym roku natomiast odpowiednio 440 tys. i 714 tys. zł.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe: Na Podlasiu o wyborze wójta zdecydował jeden głos
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Komisja ds. afery wizowej. Mariusz Kamiński kontra Michał Szczerba, czyli kto popełnił błąd
Polityka
Wybory samorządowe 2024: PiS przegrywa w Zakopanem
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kraków wybrał nowego prezydenta. Zacięta rywalizacja do końca
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Aleksandra Kosiorek czy Tadeusz Szemiot? Kto wygrał w Gdyni?