Tomasz Trela: Dwieście osób na podsłuchu

Komisja do spraw Pegasusa będzie działać najdłużej ze wszystkich sejmowych komisji – mówi Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

Publikacja: 22.01.2024 20:28

Tomasz Trela: Dwieście osób na podsłuchu

Foto: Invinoveritas123_wikipedia

Co z komisją śledczą do spraw Pegasusa, której ma pan być członkiem?

Komisja powstała, skład osobowy powinien zostać powołany na tym posiedzeniu Sejmu. Zakwestionowaliśmy kandydatury zgłoszone przez PiS, bo wpadli na pomysł, by zgłosić najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry, którzy powinni być wezwani przed komisję, żeby się tłumaczyć z tego, co robili. Czekamy teraz na nowe zgłoszenia PiS.

Czytaj więcej

Apel o wymianę kandydatów PiS do komisji ds. Pegasusa. Odpowiedź Kaczyńskiego

Wyobraża pan sobie komisję bez polityków PiS?

Tak, wyobrażam sobie. PiS zachowuje się jak małe dzieci w piaskownicy. Gdy im się mówi: „nie bierz tego szpadelka, bo to nie twój”, to oni się obrażają. Tak jest w przypadku posłanki Elżbiety Witek, tak samo może być w przypadku kandydatur PiS. Nie możemy pozwolić na tak rażący konflikt interesów. Bylibyśmy wtedy nieuczciwi wobec swoich wyborców.

Jak długo ta komisja będzie pracować? To kwestia tego roku, półrocza, kadencji?

Myślę, że w ogóle nie możemy mówić o zakończeniu prac w tym półroczu. Materia jest bardzo złożona. Na pewno trzeba zbadać trzy elementy. Po pierwsze – kto zdecydował i dlaczego, by zakupić z Funduszu Sprawiedliwości oprogramowanie Pegasus. Po drugie – kto podejmował decyzję o słuchaniu tego czy innego obywatela,czy polityka. Po trzecie – trzeba sprawdzić i dotrzeć, ile tych osób było słuchanych. Sądzę, że z tych trzech komisji śledczych ta dotycząca Pegasusa będzie najdłużej pracowała. Bo zakres tematów jest bardzo duży. Liczba świadków do przesłuchania zarówno w trybie jawnym, jak i niejawnym – największa.

Jarosław Kaczyński będzie przesłuchany?

Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro, Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i wielu innych. To ludzie, którzy podejmowali najważniejsze decyzje w naszym kraju. Za czasów Beaty Szydło zdaje się były już przymiarki do zakupu Pegasusa. Później to realizował Zbigniew Zioro z wiceministrami. Chcemy przepytać ich wszystkich. Co do Jarosława Kaczyńskiego, to mam przekonanie, że najważniejsze decyzje dotyczące państwa polskiego były podejmowane przy ul. Nowogrodzkiej lub na warszawskim Żoliborzu. I to też musimy sprawdzić.

Czytaj więcej

Bodnar tworzy zespół prokuratorów. Wezmą pod lupę m.in. zakup Pegasusa

Będzie też sprawdzany wpływ podsłuchów na przebieg kampanii wyborczych?

Nie mamy wątpliwości, że chodziło o kampanię parlamentarną w 2019 r., ale później były też wybory prezydenckie. Jest pytanie, czy szefowie sztabów czy kandydaci byli wtedy podsłuchiwani, aby Andrzej Duda miał łatwiej. Ja słyszałem, że – to z sejmowej kuchni – w kluczowym momencie nawet dwustu polityków z różnych partii mogło być podsłuchiwanych. I to również z PiS. Po to jest ta komisja, by to dokładnie sprawdzić. I wydobyć z polityków PiS informacje na ten temat.

Krzysztof Brejza jako cel akcji z użyciem Pegasusa też będzie wezwany?

Myślę, że tak. Był podsłuchiwany, zeznawał zarówno w PE, jak i przed komisją senacką. Na pewno ma dużo do powiedzenia w tej sprawie.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną