Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz o decyzji ws. likwidatora Polskiego Radia: Ani kroku wstecz

"Dzisiejszy (z dnia 22 stycznia 2024 roku) wpis referendarza sądowego Karoliny Ilczuk w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający ujawnienia otwarcia likwidacji Polskiego Radia S.A., nie wywołuje skutków prawnych powodujących zmianę statusu Spółki i jej władz" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Publikacja: 22.01.2024 12:37

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz o decyzji ws. likwidatora Polskiego Radia: Ani kroku wstecz

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

To komentarz do decyzji oddalającej wniosek o wpis likwidacji Polskiego Radia i likwidatora Polskiego Radia do Krajowego Rejestru Sądowego.

Dlaczego minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił media publiczne w stan likwidacji?

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz postawił TVP, Polskie Radio i PAP w stan likwidacji po tym, jak Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową pozwalającą przekazać mediom publicznym 3 mld zł w postaci obligacji. Weto prezydenta posłużyło jako uzasadnienie postawienia mediów publicznych w stan likwidacji w związku z tym, że miało ono uniemożliwić zapewnienie im środków na finansowanie.

Czytaj więcej

Porażka Sienkiewicza. Sąd odmówił postawienia Polskiego Radia w stan likwidacji

Stan likwidacji — co podkreślali przedstawiciele rządu Donalda Tuska — nie oznacza jednak, że TVP, Polskie Radio i PAP zostaną zlikwidowane.

Wcześniej Sienkiewicz, na podstawie Kodeksu spółek handlowych, odwołał zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych i powołał nowe rady nadzorcze, które wyłoniły nowe władze TVP, Polskiego Radia i PAP.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz wyjaśnia, że Polskie Radio nadal jest w stanie likwidacji

„11 sądów wpisało likwidację państwowych spółek medialnych a jeden sąd w Warszawie odmówił. Czy dlatego, że na czele tego sądu jest ktoś mianowany przez sędziego Plebiaka od Ziobry? Tego nie wiem, ale wiem, że świetle prawa obecni likwidatorzy są legalni” - skomentował poniedziałkową decyzję referendarza sądowego Sienkiewicz w serwisie X. Wpis opatrzył hashtagiem "#AniKrokuWstecz".

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało też komunikat ministra, w którym czytamy, że "Polskie Radio S.A. jest nadal w stanie likwidacji na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki (WZA) z dnia 27 grudnia 2023 roku, na którym Skarb Państwa posiadający 100% akcji w kapitale zakładowym reprezentował zgodnie z prawem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

"Spółka nie posiada ani zarządu ani prezesa, ponieważ w trakcie procesu likwidacji zgodnie z Kodeksem spółek handlowych funkcje zarządcze pełni likwidator. Likwidatorem Spółki jest Pan Paweł Majcher powołany ww. uchwałą WZA" - przekonuje szef resortu w komunikacie.

"Jedynie prawomocny (czyli ostateczny, po wyczerpaniu wszystkich instancji) wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA z 27 grudnia 2023 roku mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Polskiego Radia S.A. w likwidacji oraz powołania likwidatora, który nadal w świetle prawa pełnią swoją funkcję. To samo odnosi się analogicznie do skuteczności powołania przez WZA nowej Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. w likwidacji (w składzie: Olga Sztejnert-Roszak, Tomasz Kapliński i Jakub Bartosiak" - podkreśla minister w komunikacie.

"Odnośnie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym warto dodać, że w wielu sądach w Polsce zostały dokonane przez referendarzy sądowych wpisy odnośnie rozpoczęcia procesów likwidacyjnych spółek prowadzących lokalne rozgłośnie Polskiego Radia (które również zostały przez MKiDN w imieniu Skarbu Państwa postawione w stan likwidacji). Taki wpis dokonany został także (w odniesieniu do warszawskiej publicznej rozgłośni radiowej) w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, który dziś odmówił wpisania likwidacji Polskiego Radia S.A. Świadczy to, w ocenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o przyjęciu przez większość referendarzy rozpatrujących analogiczne wnioski, że procesy likwidacji zostały zainicjowane prawidłowo przez właściwy organ, a likwidatorzy powołani skutecznie i zgodnie z prawem. Decyzja odnośnie wpisu, którego dotyczy niniejsza informacja, po zaskarżeniu przez Spółkę Polskie Radio S.A. w likwidacji, zostanie poddana normalnej procedurze weryfikacji instancyjnej przez sąd. Prawne spory dotyczące powołania władz spółek medialnych mogą trwać jeszcze jakiś czas, natomiast Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mając liczne profesorskie opinie prawne potwierdzające prawidłowość procesów likwidacyjnych, jest przekonany, że spory zakończą się pomyślnie" - czytamy w komunikacie.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną