Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

"Czy Pani/Pana zdaniem byli szefowie CBA, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, powinni zostać ułaskawieni?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 22.01.2024 05:56

Mariusz Kamiński i Andrzej Duda

Mariusz Kamiński i Andrzej Duda

Foto: PAP, Wojtek Jargiło

W rozmowie z „Super Expressem” prezydent Andrzej Duda stwierdził, że Mariusz Kamiński jest „w bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej” i, podobnie jak Maciej Wąsik, od zatrzymania 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim prowadzi strajk głodowy. 

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z „Super Expressem”: Ponownie ułaskawię Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

- Chciałbym, żeby to zostało przerwane. Jeżeli może to zostać przerwane tylko i wyłącznie przez to, że ja ich ponownie po prostu ułaskawię, żeby po prostu ich ratować, to to zrobię. Ja to zrobię, mając pełną świadomość tragizmu tej sytuacji. Również dla urzędu prezydenta Rzeczypospolitej. Z pełną świadomością - stwierdził prezydent.

Komentując tę wypowiedź szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek, napisał w serwisie X: "Toczy się postępowanie ułaskawieniowe. Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję niezwłocznie po otrzymaniu opinii prokuratora generalnego. Pan Adam Bodnar zwlekając i nie wypuszczając posłów z więzienia naraża ich życie i zdrowie". Oznacza to, że prezydent nie zmienił stanowiska i nie zamierza skorzystać z procedury ułaskawienia opisanej w konstytucji lecz nadal realizowana jest procedura opisana w Kodeksie postępowania karnego.

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik zostaną ponownie ułaskawieni przez prezydenta Dudę

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na 2 lata więzienia prawomocnym wyrokiem sądu okręgowego w grudniu 2023 roku, po tym gdy siedmiu sędziów SN w wydanej uchwale orzekło, że prezydent Andrzej Duda nie mógł ułaskawić ich w 2015 roku, po tym jak w ich sprawie zapadł wyrok sądu I instancji (nieprawomocny).

Tymczasem prezydent Andrzej Duda utrzymuje, że jego ułaskawienie z 2015 roku jest skuteczne i dlatego nie decyduje się na ponowne ułaskawienie w procedurze opisanej w artykule 139 konstytucji, co umożliwiłoby natychmiastowe wyjście na wolność obu byłych szefów CBA. Procedura opisana w Kodeksie postępowania karnego jest dłuższa i czasem zajmuje nawet kilka miesięcy.

W piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński, w wypowiedzi publikowanej przez TVN24 wyraził nadzieję, że prezydent "się zdecyduje i w końcu uwolni" Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że w tym tygodniu do Pałacu Prezydenckiego ma się wybrać delegacja polityków PiS, która będzie domagała się od Andrzeja Dudy przyspieszenia procedury ułaskawienia byłych szefów CBA.

Sondaż: 63 proc. najstarszych badanych nie chce ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy — ich zdaniem - byli szefowie CBA, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, powinni zostać ułaskawieni.

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 17,8 proc. badanych.

57 proc. respondentów odpowiedziało „nie”.

25,2 proc. badanych wybrało odpowiedź „nie mam zdania”.

- Ułaskawienie byłych szefów CBA za niewłaściwe uważa 6 na 10 kobiet i 54% mężczyzn. Odsetek respondentów, którzy negatywnie odnoszą się do ułaskawienia wzrasta wraz z wiekiem (52% - najmłodsi badani, 63% - najstarsi). Częściej od ogółu badanych taką odpowiedź wskazywali respondenci, których dochody mieszczą się w granicach 2001 – 3000 zł netto (65%) oraz mieszkańcu miast o wielkości od 200 tys. do 499 tys. osób — komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 16-17 stycznia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną