Szymon Hołownia: Zagłosuję przeciw odwołaniu wicemarszałka Bosaka

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział jak zagłosuje w sprawie wniosku Lewicy o odwołanie wicemarszałka Krzysztofa Bosaka ze stanowiska.

Aktualizacja: 17.01.2024 12:22 Publikacja: 17.01.2024 12:06

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Piotr Nowak

- Zagłosuję przeciw odwołaniu wicemarszałka Krzysztofa Bosaka — mówił w Sejmie marszałek Sejmu.

Szymon Hołownia: Widzę korzyść z obecności Krzysztofa Bosaka w prezydium Sejmu

- Faktycznie klub Konfederacji nie uporał się jeszcze w dostateczny sposób ze sprawą (Grzegorza) Brauna. Natomiast jest wartość - i ja ją widzę - z obecności w prezydium Sejmu osoby takiej jak Krzysztof Bosak. Ja będę przeciw temu wnioskowi. Nie chcę też głosować z PiS-em — dodał.

Czytaj więcej

Petru za odwołaniem Bosaka, bo Konfederacja nie wyrzuciła Brauna

Hołownia podkreślił, że w prezydium Sejmu potrzebny jest głos dzisiejszej opozycji, choć - jak zaznaczył - sam często spiera się z Bosakiem.

- Ten głos opozycji jest potrzebny. Dowiódł on, że jest w stanie z pewną kulturą polityczną, merytorycznym przygotowaniem spór prowadzić. Nie ma wątpliwości w sprawie głosowania nad immunitetem posła Brauna. Mam nadzieję, że posłowie Konfederacji też nie będą mieli takich wątpliwości. U nas w klubie pewnie będzie tak, że część posłów będzie przeciw temu wnioskowi, część się wstrzyma — powiedział.

- Mamy tutaj dwa dobra: jednym jest załatwienie sprawy pana Grzegorza Brauna, drugim żeby prezydium Sejmu obradowało w takim składzie, który jest najlepszy dla Sejmu. Trzeba wybierać między tymi dwoma wartościami — wyjaśnił Hołownia.

A czy głosowanie ws. Bosaka może doprowadzić do pęknięcia w koalicji? Wniosek o odwołanie Bosaka złożyła Lewica a wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty mówił, że każdy kto zagłosuje przeciw odwołaniu Bosaka weźmie na siebie odpowiedzialność za przyszłe działania Konfederacji.

- Faktycznie może być tak, że różne podmioty koalicji 15 października będą głosować w tej kwestii inaczej. To jest jedna z tych kwestii, w których nie musimy się zgadzać. To nie jest program rządu. Tu każdy może mieć swoje zdanie i zanosi się na to, że każdy swoje zdanie będzie miał - odparł Hołownia.

Szymon Hołownia: Nieobecność dwóch posłów nie wpływa na legitymację Sejmu do działania

Hołownia odniósł się też do wątpliwości czy Sejm głosując nad budżetem bez udziału Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika będzie podejmował ważne decyzje.

- Są tacy, którzy mówią, że Sejm jutro głosując nad budżetem nie będzie miał legitymacji, bo dwóch posłów nie będzie w nim zasiadać - stwierdził marszałek Sejmu.

- Jakby zasiadali to Sejm nie miałby legitymacji dla 248 posłów, którzy są innego zdania. A prawda jest prosta: artykuł 120 Konstytucji mówi wyraźnie: aby Sejm skutecznie działał potrzeba 231 posłów, bo Sejm uchwala wszystkie rzeczy, które robi, przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów — dodał.

Odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu

W środę w Sejmie odbędzie się głosowanie w sprawie odwołania Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) z funkcji wicemarszałka Sejmu. Odwołania Bosaka chce Lewica, która złożyła wniosek w tej sprawie.

Chodzi o wydarzenia z 12 grudnia 2023 r. Tego dnia, gdy Krzysztof Bosak prowadził obrady Sejmu, poseł Konfederacji Grzegorz Braun za pomocą gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w budynku Sejmu świece chanukowe. - Nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu na terenie Sejmu RP - argumentował potem z sejmowej mównicy Braun, zarzucając posłom ignorancję i brak wiedzy, czym jest święto Chanuki.

Wicemarszałek Bosak przerwał wystąpienie Brauna, składane w trybie sprostowania. Następnie marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) wykluczył Brauna z posiedzenia. Zdaniem Lewicy, Bosak "umożliwił posłowi Braunowi wygłoszenia antysemickiego wystąpienia".

- Zagłosuję przeciw odwołaniu wicemarszałka Krzysztofa Bosaka — mówił w Sejmie marszałek Sejmu.

Szymon Hołownia: Widzę korzyść z obecności Krzysztofa Bosaka w prezydium Sejmu

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Jacek Jaśkowiak czy Zbigniew Czerwiński? Kto wygrał w Poznaniu?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Paweł Gulewski czy Michał Zaleski? Kto wygrał w Toruniu?
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Krzysztof Matyjaszczyk czy Monika Pohorecka? Kto wygrał w Częstochowie?
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Katarzyna Kuczyńska-Budka czy Mariusz Śpiewok. Kto wygrał wybory w Gliwicach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Po wyborach we Włocławku będą wybory do Senatu. Lewica traci senatora