Królowa Małgorzata II abdykuje. Od dziś Dania będzie miała króla

Królowa Danii Małgorzata II abdykuje dziś na rzecz swojego najstarszego syna. Obejmie on tron jako król Fryderyk X podczas popołudniowej uroczystości, jaka odbędzie się w Kopenhadze.

Publikacja: 14.01.2024 10:01

Królowa Danii Małgorzata II

Królowa Danii Małgorzata II

Foto: AFP

83-letnia królowa Małgorzata II z dynastii Glücksburgów panuje od 52 lat, od 14 stycznia 1972 roku. To czyni ją najdłużej urzędującą głową państwa w Europie. W Sylwestra 2023 roku ogłosiła nieoczekiwaną abdykację podczas tradycyjnego orędzia noworocznego.

W przemówieniu monarchini wspomniała o operacji kręgosłupa, jaką przeszła w ubiegłym roku. "Operacja w naturalny sposób zrodziła myślenie o przyszłości — czy nadszedł czas, aby przekazać odpowiedzialność następnemu pokoleniu. Zdecydowałam, że właściwy czas nadszedł teraz. 14 stycznia 2024 roku, 52 lata po objęciu tronu po moim ukochanym ojcu ustąpię jako królowa Danii" - powiedziała Małgorzata II, która mimo  abdykacji na rzecz syna zachowa tytuł królowej.

Czytaj więcej

Królowa Danii niespodziewanie abdykowała

Kim jest nowy król Danii, Fryderyk X

Następca tronu książę Fryderyk oraz jego małżonka księżna Maria będą nosić tytuły króla Fryderyka X oraz królowej Marii. Nowym księciem koronnym i następcą tronu zostanie ich 18-letni syn Chrystian.

Przyszła para królewska poznała się w 2000 roku w czasie Igrzysk Olimpijskich w Sydney, a księżna Maria, urodzona jako Mary Donaldson, jest z pochodzenia Australijką. Para ma czworo dzieci: Chrystiana, Izabelę, Wincentego i Józefinę.

Czytaj więcej

Pół wieku stabilności. Królowa Danii Małgorzata II oddaje tron

Królowa Danii, Małgorzata II abdykuje

Uroczystości sukcesji tronu rozpocznie zaplanowane na 14.00 posiedzenie Rady Państwowej w Pałacu Christiansborg. O 15.00 odbędzie się proklamacja Jego Królewskiej Mości Króla Fryderyka X z balkonu Pałacu Christiansborg. Dwie godziny później nastąpi przeniesienie barw królewskich z Pałacu Chrystiana IX do Pałacu Fryderyka VIII.

Czytaj więcej

Nowa królowa Danii zdobyła serca przyszłych podwładnych jeszcze przed ślubem z księciem Fryderykiem

Choć monarcha jest w Danii głową państwa, to rzeczywista władza należy do wybranego demokratycznie parlamentu i rządu. Monarcha pozostaje ponad partyjną polityką i reprezentuje naród, pełniąc tradycyjne obowiązki, od wizyt państwowych po obchody świąt narodowych.

Czytaj więcej

Ile będzie kosztował Duńczyków nowy król? Fryderyk czeka na koronację
Polityka
Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Irak chce karać homoseksualistów śmiercią. Zachód ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Donald Trump jednak stanie przed sądem
Polityka
W razie wojny z Iranem Izrael zostanie sam. Zaskakujące deklaracje USA i Europy
Polityka
Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta USA. Oskarżony: Donald Trump