Agencja AP: W Polsce aresztowano polityków, którzy schronili się u prezydenta

"Polska policja aresztowała we wtorek dwóch polityków oskarżonych o nadużycie władzy, którzy schronili się w pałacu prezydenta Andrzeja Dudy" - czytamy w depeszy agencji AP opisującej ostatnie wydarzenia w Polsce.

Publikacja: 10.01.2024 06:59

Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński

Foto: AFP

Agencja AP pisze, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik spędzili w Pałacu Prezydenckim kilka godzin, a ich zatrzymanie określa mianem „dramatycznej eskalacji w konfrontacji między nowym i poprzednim rządem”.

Agencja AP: Eskalacja sporu między nowym rządem a PiS

„Duda przyjął członków byłej partii rządzącej w Pałacu Prezydenckim w czasie, gdy policja udała się do ich domów, by ich aresztować. Polskie media informują, że (...) zostali aresztowani w pałacu (prezydenckim — red.)” - czytamy w depeszy AP.

Czytaj więcej

Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Kaczyński przed aresztem: To dowód zemsty

Agencja podkreśla, że policja informuje, iż polityków zatrzymano „zgodnie z poleceniem sądu”.

AP pisze następnie, że wydarzenia są eskalacją sporu pomiędzy nowym rządem Donalda Tuska a PiS, które rządziło Polską przez osiem lat.

„Duda jest blisko związany z PiS i nie pozostawia wątpliwości, że będzie sprzeciwiał się agendzie Tuska” - zauważa agencja.

AP pisze, że Tusk zarzucił prezydentowi obstrukcję wymiaru sprawiedliwości przez udzielenie schronienia poszukiwanym osobom

„Tusk, który obiecał przywrócenie demokratycznych standardów w Polsce, oskarżył prezydenta o współdziałanie z PiS-em mające na cele wywołanie chaosu i niestabilności po porażce wyborczej” - relacjonuje AP dodając, że według Tuska prezydent „musi przerwać ten spektakl, który prowadzi do bardzo groźnej sytuacji”.

Czytaj więcej

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zatrzymani. Trafili do aresztu śledczego

AP pisze też, że Tusk zarzucił prezydentowi obstrukcję wymiaru sprawiedliwości przez udzielenie schronienia poszukiwanym osobom. Agencja odnotowała, że premier przeczytał na konferencji prasowej fragment Kodeksu karnego, z którego wynika, że grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

- Chcę, aby prezydent był świadom, w co wmanewrowali go polityczni przyjaciele — cytuje Tuska AP.

Agencja AP: Szymon Hołownia mówi o „głębokim kryzysie konstytucyjnym” w Polsce

Agencja wyjaśnia następnie, że Kamiński i Wąsik zostali skazani za nadużycie władzy, po czym zostali ułaskawieni w 2015 roku przez prezydenta, ale eksperci prawni przekonują, iż takie ułaskawienie może mieć miejsce dopiero po zapadnięciu prawomocnego wyroku.

„W czerwcu polski Sąd Najwyższy uchylił ułaskawienie i nakazał ponowny proces (w rzeczywistości — proces w sądzie drugiej instancji — red.). Kamiński i Wąsik zostali skazani w grudniu na dwa lata więzienia. W poniedziałek sąd przekazał policji nakaz aresztowania ich i dostarczenia do więzienia. Obaj twierdzą, że są niewinni, a Duda przekonuje, że jego ułaskawienie obowiązuje” - wyjaśnia agencja.

AP pisze też o przełożeniu posiedzeń Sejmu przez Szymona Hołownię i o tym, że Wąsik i Kamiński, których mandaty Hołownia wygasił, zapowiadali, że zamierzają wziąć udział w posiedzeniach.

„Hołownia powiedział, że sytuacja wywołała 'głęboki konstytucyjny kryzys... który nie gwarantuje, że posiedzenia Sejmu przebiegną spokojnie”.

Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy