Donald Tusk po ujawnieniu zarobków Michała Adamczyka i Samuela Pereiry: Czy będą musieli oddać? Raczej tak

"Czy pójdą na czele Marszu Milionerów Kaczyńskiego? Raczej nie. Czy będą musieli oddać państwu te pieniądze? Raczej tak" - pisze na Twitterze premier Donald Tusk dzień po tym, gdy Dariusz Joński ujawnił zarobki odwołanego przez nowe władze TVP kierownictwa TAI.

Publikacja: 29.12.2023 09:07

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Leszek Szymański

Joński, poseł KO, w ramach kontroli poselskiej zwrócił się do TVP z pytaniem o zarobki dyrektorów Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Dariusz Joński ujawnił ile zarabiali Michał Adamczyk i Samuel Pereira

Z informacji, którą uzyskał wynika, że Michał Adamczyk, dyrektor TAI od 25 kwietnia do 31 grudnia w ramach umowy zarobił ponad 372 tys. złotych oraz 1,127 mln zł w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Łącznie to niemal 1,5 mln zł za 8 miesięcy pracy. Samuel Pereira, zastępca dyrektora TAI od 25 kwietnia zarobił 439 tys. złotych. Marcin Tulicki łącznie ponad 713 tys. złotych, a Rafał Kwiatkowski ponad 366 tys. złotych. Jarosław Olechowski, były szef TAI, zarobił w 2023 łącznie 1,4 mln złotych.

„Niektórzy zarabiali CZTERDZIEŚCI RAZY więcej od nauczycieli czy pielęgniarek. A lista hańby jest znacznie dłuższa” - napisał w piątek rano w serwisie X Tusk, który już dzień wcześniej skomentował informacje ujawnione przez Jońskiego pisząc „zarabiali tyle, ile kłamali. Kosmicznie”. 

Michał Adamczyk wybrany przez Radę Mediów Narodowych na prezesa TVP

Adamczyk, Pereira i Tulicki zostali odwołani z zajmowanych stanowisk przez nowy zarząd TVP, wyłoniony po zmianie władz mediów publicznych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Czytaj więcej

Ile zarabiają dyrektorzy TAI? Miliony złotych tylko w 2023 roku

Wszyscy trzej biorą udział w okupacji siedziby TAI przy Placu Powstańców Warszawskich. Adamczyk został wybrany przez Radę Mediów Narodowych na prezesa TVP, ale nowa większość kwestionuje uprawnienie ustawowe RMN do wyłaniania władz TVP, na podstawie wyroku TK z 2016 roku.

Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Polityka
Maląg: "Babciowe"? My złożyliśmy projekt ustawy. Koalicja się nie wyrobiła
Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem