Była posłanką PiS, została członkiem zarządu spółki pod kontrolą władz z PiS

Anna Paluch, posłanka PiS w latach 2005-2023, po tym jak nie dostała się do parlamentu w tegorocznych wyborach, znalazła zatrudnienie w zarządzie spółki należącej do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, w którym władzę sprawuje jej partia - podaje Onet.

Publikacja: 26.12.2023 16:49

Anna Paluch

Anna Paluch

Foto: PAP, Grzegorz Momot

Paluch po tym, jak nie weszła do Sejmu X kadencji, została zatrudniona w zarządzie spółki Małopolskie Dworce Autobusowe — poinformował Onet. Firma zarządza dworcami autobusowymi w Krakowie i Nowym Sączu. 

Anna Paluch — z ław PiS w Sejmie do zarządu Małopolskich Dworców Autobusowych

Informacja o zatrudnieniu Paluch w spółce należącej do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie nieoficjalnie pojawiła się w grudniu. 18 grudnia w jednym z raportów spółki dostępnych w internecie można było przeczytać, że z dokumentów Małopolskich Dworców Autobusowych wykreślono Michała Wojtkiewicza co oznaczało, że przestał być on członkiem zarządu spółki. Jednak w KRS do dziś nie pojawiła się informacja kto zajął jego miejsce.

Czytaj więcej

Odprawy emerytalne dla posłów. Ekstrapieniądze z Sejmu dla kilkunastu polityków

Informację, że następczynią Wojtkiewicza w zarządzie Małopolskich Dworców Autobusowych jest była posłanka PiS, potwierdził Onetowi Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego. Urząd Marszałkowski w Krakowie jest jedynym właścicielem spółki.

Nasz urząd bardzo dba o rozwój komunikacji samorządowej w Małopolsce. Zarówno tej autobusowej, jak i kolejowej

Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego

- Pani Anna Paluch została zatrudniona w zarządzie tej spółki — powiedział Onetowi Smółka. - Nasz urząd bardzo dba o rozwój komunikacji samorządowej w Małopolsce. Zarówno tej autobusowej, jak i kolejowej. Myślę, że ta zmiana pomoże nam w realizacji celów, jakie sobie stawiamy — dodał.

Ile można zarobić w zarządzie Małopolskich Dworców Autobusowych?

Paluch z wykształcenia jest geodetką. Gdy zasiadała w Sejmie była członkinią komisji ds. infrastruktury; ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz odpowiedzialności konstytucyjnej.

Nie wiadomo czym dokładnie w spółce ma zajmować się była posłanka PiS, ani jakie wynagrodzenie ma pobierać. Onet podaje jednak, że inny członek zarządu spółki, Stanisław Moryc (radny PiS w Krakowie) w oświadczeniu majątkowym opublikowanym w kwietniu podał, że w 2022 roku z tytułu zatrudnienia w zarządzie Małopolskich Dworców Autobusowych zarobił 263 tys. zł brutto. W rozmowie  z Onetem Moryc mówi jednak, że członkiem zarządu nie jest od lutego 2022 roku a kwota podana w oświadczeniu majątkowym zawiera „odprawę, zakaz konkurencji, zmienną za 2021 r.”.

Paluch po tym, jak nie weszła do Sejmu X kadencji, została zatrudniona w zarządzie spółki Małopolskie Dworce Autobusowe — poinformował Onet. Firma zarządza dworcami autobusowymi w Krakowie i Nowym Sączu. 

Anna Paluch — z ław PiS w Sejmie do zarządu Małopolskich Dworców Autobusowych

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Po słowach Sikorskiego Kaczyński ostrzega przed utratą przez Polskę suwerenności
Polityka
Konfederacja o exposé Sikorskiego: Polska polityka zmieniła klęczniki
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Nieoficjalnie: Jacek Kurski na listach PiS
Polityka
Dwoje kandydatów do zastąpienia Bartłomieja Sienkiewicza
Polityka
Opozycja o exposé Sikorskiego: "Banały", "mity o UE", "obsesje na temat PiS"