Hołownia: Prawdopodobne wygaszenie mandatów Kamińskiego i Wąsika

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał podczas konferencji prasowej, że wszystko wskazuje na to, że będzie "zmuszony wydać postanowienie o wygaszeniu mandatów" polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacja: 20.12.2023 16:02

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP, Paweł Supernak

Politycy Prawa i Sprawiediwości Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani na dwa lata pozbawienia wolności. Orzeczono również pięcioletni zakaz pełnienia przez nich funkcji publicznych.

Jest to prawomocny wyrok związany z tak zwaną „aferą gruntową” z czasów rząd koalicyjnego PiS i Samoobrony.

Czytaj więcej

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik skazani na dwa lata pozbawienia wolności

Obydwaj politycy, ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę jeszcze przed wyrokiem skazującym, co zdaniem prawników czyni ułaskawienie nieprawomocnym, nie przyjmują wyroku do wiadomości.

Czytaj więcej

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik: Nie przyjmujemy wyroku sądu do wiadomości

Zdecydowany ruch Szymona Hołowni w sprawie Kamińskiego i Wąsika

Podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu przekazał, że wszystko wskazuje na to, że będzie zmuszony wygasić mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy jako prawomocnie skazani wyrokiem sądu nie mogą pełnić funkcji posłów.

Hołownia powiedział, że wpłynęło do niego pismo od ministra sprawiedliwości dotyczące wyroku skazującego dla Kamińskiego i Wąsika, obecnie trwa jego analiza prawna. Kiedy się zakończy, jak mówił marszałek Sejmu, wszystko wskazuje na to, że „będzie musiał wydać postanowienie o wygaszenie mandatów obu posłów PiS”.

Marszałek Hołownia poinformował także, że do momentu rozstrzygnięcia procedury odwoławczej — a na odwołanie posłowie maja 3 dni, a Sąd Najwyższy kolejnych 7 — nie będzie powołania nowych posłów w miejsce Kamińskiego i Wąsika, wezwał tez obydwu polityków PiS, by do zakończenia procedury  powstrzymali się od wykonywania  mandatu.

Dodał, że jeśli mimo to posłowie pojawią się na sejmowej sali obrad, nie odwoła się do „innych metod niż perswazja”.

- Nie potrzebujemy dziś w kraju kolejnych eskalacji i kolejnych ognisk wojny. Potrzebujemy zimnego i skutecznego stosowania prawa z myślą, że nie możemy podpalać kraju - mówił marszałek Sejmu.

Za co skazano Kamińskiego i Wąsika

W 2015 roku ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik usłyszeli wyroki 3 lat więzienia i 10-letni zakaz sprawowania funkcji publicznych za nadużycie władzy i nielegalne działania operacyjne CBA podczas prowokacji wobec byłego koalicjanta PiS Andrzeja Leppera, lidera Samoobrony, przed wyborami parlamentarnymi w 2007 roku.  Zarzucono im m.in. nielegalną operację i nielegalne założenie podsłuchów.

Jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku skazującego, prezydent Andrzej Duda ułaskawił obu polityków, dzięki czemu mogli oni wejść w skład rządu Zjednoczonej Prawicy. Kamiński został Wówczas ministrem koordynatorem służb specjalnych.

Politycy Prawa i Sprawiediwości Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani na dwa lata pozbawienia wolności. Orzeczono również pięcioletni zakaz pełnienia przez nich funkcji publicznych.

Jest to prawomocny wyrok związany z tak zwaną „aferą gruntową” z czasów rząd koalicyjnego PiS i Samoobrony.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe: Na Podlasiu o wyborze wójta zdecydował jeden głos
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Komisja ds. afery wizowej. Mariusz Kamiński kontra Michał Szczerba, czyli kto popełnił błąd
Polityka
Wybory samorządowe 2024: PiS przegrywa w Zakopanem
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kraków wybrał nowego prezydenta. Zacięta rywalizacja do końca
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Aleksandra Kosiorek czy Tadeusz Szemiot? Kto wygrał w Gdyni?