Pierwsza komisja śledcza wybrała swoje władze. Na czele Dariusz Joński

Jedenastoosobowa sejmowa komisja śledcza ds. tzw. wyborów kopertowych wybrała swojego przewodniczącego oraz trzech wiceprzewodniczących. W skład prezydium komisji weszli posłowie Dariusz Joński (KO), Jacek Karnowski (KO), Bartosz Romowicz (Polska 2050-TD) i Waldemar Buda (PiS).

Publikacja: 19.12.2023 10:45

Przewodniczący komisji śledczej poseł KO Dariusz Joński (z prawej) oraz wiceprzewodniczący, poseł Pi

Przewodniczący komisji śledczej poseł KO Dariusz Joński (z prawej) oraz wiceprzewodniczący, poseł PiS Waldemar Buda

Foto: PAP/Marcin Obara

Komisja śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego została utworzona na podstawie jednogłośnej decyzji posłów z początku grudnia.

Komisję tworzy 11 posłów. We wtorek komisja zebrała się na pierwszym posiedzeniu. Obrady prowadził wicemarszałek Sejmu Włodziemierz Czarzasty (Nowa Lewica), który przeprowadził wybory na przewodniczącego komisji. Jedynym kandydatem był poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński, w przeszłości polityk SLD. Za kandydaturą Jońskiego głosowało 10 posłów, nikt nie był przeciw, Joński wstrzymał się od głosu.

Czytaj więcej

Komisja ws. wyborów kopertowych. PiS chce przesłuchiwać Trzaskowskiego i Grodzkiego

Komisja ds. wyborów kopertowych - 11 członków, 4 osoby w prezydium

Następnie posłowie przystąpili do wyboru wiceprzewodniczących. Wicemarszałek Czarzasty powiedział, że kluby uzgodniły, by wiceprzewodniczących było trzech. Nikt z członków komisji nie zaprotestował, by wybrano trzech wiceprzewodniczących ani nie zgłosił innej propozycji w tym względzie.

Dariusz Joński zaproponował do składu prezydium Jacka Karnowskiego (KO) i Bartosza Romowicza (Polska 2050 - Trzecia Droga), Paweł Jabłoński (PiS) zgłosił Waldemara Budę (PiS).

Zgłoszeni posłowie zostali jednogłośnie wybrani do prezydium w głosowaniu łącznym i komisja pod przewodnictwem Jońskiego rozpoczęła obrady.

Czytaj więcej

Tusk zapowiada odwołanie Kurskiego z Waszyngtonu. "Zapinamy pasy"

Posiedzenie komisji ds. wyborów kopertowych 22 grudnia

Komisja ds. tzw. wyborów kopertowych ma ustalić, czy przy organizacji wyborów prezydenckich w maju 2020 roku, które ostatecznie nie doszły do skutku, nie doszło do złamania prawa. Ówczesna większość rządząca próbowała w czasie epidemii koronawirusa w Polsce zorganizować wybory w formie wyłącznie korespondencyjnej, co nie miało podstawy prawnej. Wydrukowano m.in. karty wyborcze.

Jako pierwszy we wtorek zabrał głos przewodniczący Joński. - Przed nami trudny czas, wymaga od nas wyjątkowo dużej odpowiedzialności, o to chciałbym zaapelować do wszystkich członków komisji. Komisja będzie działała na podstawie faktów i dokumentów. Będziemy działać szybko, ale też precyzyjnie - oświadczył. - Zrobimy wszystko, by komisja pokazała, czy władze naszego państwa przy organizacji wyborów kopertowych doprowadziły do złamania prawa; jeśli tak, to kto i jakie powinien ponieść za to konsekwencje. Wskazać winnych łamania prawa - to główny cel pracy komisji - mówił Dariusz Joński.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polacy wierzą w skuteczność komisji śledczych?

Następne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. tzw. wyborów kopertowych zaplanowano na piątek 22 grudnia na godz. 9:00. Dariusz Joński zapowiedział, że pierwsze przesłuchania przed komisją mogłyby odbyć się w styczniu 2024 r., po przygotowaniu planu prac komisji.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną