Iran: W kraju nie działa 70 proc. stacji benzynowych. Największy atak od 2021 r.

Grupa hakerów, która - według Iranu - jest powiązana z Izraelem, przeprowadziła cyberatak, który zakłócił funkcjonowanie stacji benzynowych w Iranie - podała irańska telewizja państwowa.

Publikacja: 18.12.2023 10:54

Nieczynna stacja benzynowa w Iranie

Nieczynna stacja benzynowa w Iranie

Foto: PAP/EPA

Minister ds. paliw, Jawad Owji informował wcześniej, że zakłócone zostało funkcjonowanie ok. 70 proc. stacji benzynowych w Iranie, a prawdopodobną przyczyną była ingerencja zewnętrzna. 

Największy atak na irańskie stacje benzynowe od 2021 roku

Irańska telewizja państwowa podała, że za atakiem na stacje benzynowe stoi grupa hakerska "Predatory Sparrow". Doniesienia te potwierdzają media izraelskie.

„Ten cyberatak został przeprowadzony w kontrolowany sposób, aby przeciwdziałać potencjalnym szkodom jakie mogły ponieść służby ratownicze” - zapewniają hakerzy.

Czytaj więcej

Pentagon: Amerykański okręt wojenny zaatakowany na Morzu Czerwonym

Irańska agencja obrony cywilnej, odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo państwa, ma nadal badać „wszystkie możliwe przyczyny zakłócenia” funkcjonowania stacji benzynowych.

Irańskie media państwowe podają, że grupa "Predatory Sparrow" przeprowadzała już wcześniej cyberataki przeciwko irańskim stacjom benzynowym, kolejom i hutom.

Izrael poinformował, że Iran i Hezbollah stały za próbę cyberataku na szpital w północnym Izraelu ok. trzech tygodni temu

Do podobnego cyberataku doszło w 2021 roku, gdy hakerzy zakłócili sprzedaż benzyny w kraju, co poskutkowało ustawianiem się samochodów w długich kolejkach przed stacjami benzynowymi. Teheran oskarżył o tamte ataki USA i Izrael.

Minister Owji poinformował, że obecnie działa w Iranie ok. 30 proc. stacji benzynowych.

Irańscy kierowcy proszeni o nietankowanie na stacjach benzynowych

Reza Navar, rzecznik irańskiego stowarzyszenia właścicieli stacji benzynowych, powiedział agencji Fars, że przyczyną zakłócenia funkcjonowania stacji w Iranie są problemy z oprogramowaniem.

Navar dodał, że nie ma problemu z dostępnością paliw, ale jednocześnie zaapelował do kierowców, by na razie nie jeździli tankować benzynę na stacjach.

Irańska telewizja państwowa podała, że opanowanie sytuacji zajmie co najmniej 6-7 godzin.

Tymczasem Izrael poinformował, że Iran i Hezbollah stały za próbę cyberataku na szpital w północnym Izraelu ok. trzech tygodni temu. Chociaż atak został odparty hakerzy mieli wykraść „część informacji wrażliwych przechowywanych w szpitalnej sieci”.

Minister ds. paliw, Jawad Owji informował wcześniej, że zakłócone zostało funkcjonowanie ok. 70 proc. stacji benzynowych w Iranie, a prawdopodobną przyczyną była ingerencja zewnętrzna. 

Największy atak na irańskie stacje benzynowe od 2021 roku

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Córka Kadyrowa z orderem za zasługi, choć straciła miliony
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Mieszkańcy Izraela wyszli na ulice. Protestowali przeciwko rządowi Netanjahu
Polityka
USA. Izba Reprezentantów zagłosowała. Zapadła decyzja w sprawie pomocy dla Ukrainy
Polityka
Historyczne porozumienie. Armenia i Azerbejdżan ustaliły pierwszy odcinek granicy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
W Korei Północnej puszczają piosenkę o Kim Dzong Unie, "przyjaznym ojcu"