W PiS zmiany personalne. Jarosław Kaczyński wciąga do partii Adama Bielana i Łukasza Mejzę

Rada Polityczna PiS zbiera się w sobotę w Warszawie. Na zamkniętym posiedzeniu politycy partii Jarosława Kaczyńskiego wybiorą m.in. sekretarza generalnego. Do PiS ma też dołączyć Partia Republikańska Adama Bielana.

Publikacja: 16.12.2023 11:36

Jarosław Kaczyński i Adam Bielan

Jarosław Kaczyński i Adam Bielan

Foto: PAP/Jakub Kamiński

To będzie sygnał o konsolidacji, sygnał zjednoczeniowy — nieoficjalnie tak politycy partii Jarosława Kaczyńskiego mówią o sobotnim posiedzeniu Rady Politycznej. To pierwsze takie spotkanie po przegranych dla PiS wyborach parlamentarnych 15 października.

Tak jak pisała już „Rzeczpospolita” PiS szykuje się już do wyborów samorządowych. Ale by to było możliwe, potrzebne są wewnętrzne porządki. I tak nowym sekretarzem generalnym zostanie Piotr Milowański, polityk młodego pokolenia w PiS (rocznik 1988). Milowański nie jest posłem, ma zająć się m.in. wzmacnianiem struktur i wspominanymi wcześniej przygotowaniami.

Czytaj więcej

Przyszłoroczny zbieg kampanii wyborczych wyzwaniem dla wszystkich partii

Nieoficjalnie słychać też, że Henryk Kowalczyk zostanie nowym skarbnikiem partii. Kowalczyk to doświadczony polityk, był m.in. wicepremierem, ministrem rolnictwa i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów w latach 2015-2023. Ma też zostać uzupełniony skład Komitetu Politycznego. Ale to nie koniec. 

Partia Republikańska idzie do PiS 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w sobotę PiS poza decyzjami personalnymi podejmie decyzje o połączeniu z Partią Republikańską Adama Bielana. Ma to być pierwszy sygnał po wyborach o konsolidacji po prawej stronie sceny politycznej.

Republikanie powstali w 2021 roku po rozłamie w Porozumieniu Jarosława Gowina i konflikcie między Gowinem a Adamem Bielanem. Partia Republikańska ma obecnie czterech posłów w klubie PiS — to Kamil Bortniczuk, Michał Cieślak, Arkadiusz Czartoryski i Łukasz Mejza. W klubie PiS są też przedstawiciele Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry oraz stowarzyszenia OdNowa Marcina Ociepy. 

Czytaj więcej

Łukasz Mejza ujawnił plan PiS. „Po kilku miesiącach wrócimy do władzy”

Posiedzenie Rady Politycznej jest zamknięte dla opinii publicznej, ale jak wynika z naszych informacji późnym popołudniem można spodziewać się oficjalnego komunikatu Jarosława Kaczyńskiego. PiS przygotowuje się poza wyborami samorządowymi do planowanego na styczeń przyszłego roku zjazdu środowisk prawicowych, w planach na przyszły rok (ale jeszcze bez wyznaczonej daty) jest też kongres partii. 

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"