Nowy wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec ma się zająć TVP

Andrzej Wyrobiec (KO), obecnie dyrektor Teatru Bagatela, Bożena Żelazowska (PSL) i Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) - będą podsekretarzami stanu w Ministerstwie Kultury. Hanna Wróblewska, była szefowa Zachęty, pokieruje departamentem instytucji.

Publikacja: 13.12.2023 08:23

Andrzej Wyrobiec

Andrzej Wyrobiec

Foto: PAP/Leszek Szymański

Po zaprzysiężeniu nowego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, według dobrze poinformowanych źródeł, wiceministrami zostaną Andrzej Wyrobiec (KO), Bożena Żelazowska (PSL) i Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica).

Andrzej Wyrobiec.  Z Teatru Bagatela do sprawy TVP

Najtrudniejsza misja przypadnie Andrzejowi Wyrobcowi, który w resorcie kultury ma być czasowo, do czasu zakończenia przekształceń Telewizji Polskiej.

W latach 2006-2013 był kolejno pełnomocnikiem finansowym, skarbnikiem i sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej. Obecnie Andrzej Wyrobiec jest dyrektorem krakowskiego Teatru Bagatela, za który artystycznie odpowiada Krzysztof Materna.Rocznik 1964. Zajmował się produkcją widowisk plenerowych, koncertów i imprez masowych, prowadził ogólnopolskie kampanie promocyjne uznanych marek i przedsiębiorstw. Do 1994 związany z krakowskimi instytucjami kultury. Był m.in. dyrektorem programowym Studenckiego Centrum Kultury „Pod Jaszczurami” i dyrektorem Studenckich Festiwali Piosenki w Krakowie.

Czytaj więcej

Hanna Wróblewska: Mnie nikt o genderyzm i ekologizm nie pytał

W latach 1994-2006 prowadził działalność gospodarczą w założonej przez siebie agencji reklamowej.

W roku 2014 powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zajmował do listopada 2015 r. Od stycznia 2018 r. do września 2019 r. był pełnomocnikiem dyrektora naczelnego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie do spraw budowy Centrum Muzyki w Krakowie.

Po wygraniu konkursu na dyrektora Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W latach 2005-2020 radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Założyciel i prezes zarządu Fundacji „Ośrodek Dokumentacji Kultury Studentów im. Andrzeja Potoka”. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Bożena Żelazowska podsekretarzem w Ministerstwie Kultury

Z ramienia Trzeciej Drogi podsekretarzem będzie Bożena Żelazowska (PSL), nauczycielka, urzędniczka, działaczka samorządowa, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego V i VI kadencji (2014–2019), posłanka na Sejm IX i X kadencji (od 2019). Była zastępczyni szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ukończyła studia na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Kształciła się też w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (na kierunku „menadżer kultury”) oraz na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów wstąpiła do Związku Młodzieży Wiejskiej, a później do Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pracowała jako nauczycielka historii w szkole podstawowej w Chełmie oraz w tamtejszym domu dziecka. W 1999 została zatrudniona w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, od 2001 jako zastępczyni dyrektora. Później podjęła pracę jako pełnomocnik w Stacji Muzeum w Warszawie.

W wyborach w 2023 r. z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję z ramienia koalicji Trzecia Droga (z wynikiem 17 416 głosów).

Czytaj więcej

Joanna Scheuring-Wielgus ma być wiceministrą kultury i sztuki

Jak już wcześniej informowaliśmy, Joanna Scheuring-Wielgus będzie podsekretarzem stanu z ramienia Lewicy.

Hanna Wróblewska, była szefowa Zachęty pokieruje departamentem instytucji narodowych

Według naszych informacji zapadła też już decyzja, kto pokieruje strategicznym departamentem instytucji narodowych. Ma to być Hanna Wróblewska, której minister Piotr Gliński (PiS) nie przedłużył umowy na dyrekcję Zachęty, a potem bez konkursu powołał Janusza Janowskiego.

Hanna Wróblewska była dyrektorką, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki od 1 grudnia 2010 do 31 grudnia 2021. To polska historyczka sztuki i kuratorka, od 2022 r. wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. W latach 2011-2021 pełniła rolę komisarza Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji. Kuratorka wystaw w Zachęcie: „Andrzej Wróblewski. Retrospektywa” (1995), „Panoptykon. Architektura i teatr więzienia” (2005), „Rewolucje 1968” (2008), „Katarzyna Kozyra. Casting” (2010), „Marlene Dumas. Miłość nie ma z tym nic wspólnego” (2012), „Sarkis. Tęcza anioła”. Laureatka Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy (1999).

Po zaprzysiężeniu nowego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, według dobrze poinformowanych źródeł, wiceministrami zostaną Andrzej Wyrobiec (KO), Bożena Żelazowska (PSL) i Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica).

Andrzej Wyrobiec.  Z Teatru Bagatela do sprawy TVP

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Aborcja dopiero po wyborach. Rozpatrzenie projektów ustaw nie nastąpi szybko
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Macron odnawia Unię. Czy Francja może pociągnąć za sobą Europę?
Polityka
Polska gotowa na przyjęcie broni atomowej. Jest deklaracja Andrzeja Dudy, ale i wątpliwości Donalda Tuska
Polityka
Obywatele obcych państw w polskiej policji? Bosak: Protestujemy
Polityka
Sondaż IBRiS: Koalicja Obywatelska już nie prowadzi. Zmiana na pozycji lidera