Orbán żąda usunięcia tematu członkostwa Ukrainy z agendy szczytu UE

Premier Węgier zażądał usunięcia kwestii członkostwa Ukrainy w UE i wielomiliardowych funduszy przeznaczonych dla tego kraju z porządku obrad szczytu przywódców państw Unii Europejskiej.

Publikacja: 04.12.2023 21:42

Viktor  Orbán

Viktor Orbán

Foto: PAP/EPA

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 649

W liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, który będzie przewodniczył szczytowi w Brukseli w dniach 14–15 grudnia, Viktor Orbán podkreśla, że w pierwszej kolejności konieczna jest „strategiczna dyskusja” na temat europejskiej przyszłości Ukrainy

„Z całym szacunkiem nalegam, aby Rada Europejska nie podejmowała decyzji w tych kwestiach w grudniu, ponieważ oczywisty brak konsensusu nieuchronnie doprowadzi do niepowodzenia. Rada Europejska musi unikać tego scenariusza, przynoszącego efekt przeciwny do zamierzonego, aby zachować jedność, nasz najważniejszy atut” – stwierdził Orbán.

Pomoc dla Ukrainy? „Nierozsądna, niezrównoważona i nierealistyczna”

Premier Węgier krytykuje zalecenie Komisji Europejskiej dotyczące negocjacji z Ukrainą, uznając je za „koniec polityki rozszerzenia UE jako obiektywnego narzędzia opartego na wartościach” i skarży się na „brak możliwości wcześniejszego omówienia tej kwestii”.

Czytaj więcej

Orban proponuje umowę o partnerstwie UE z Ukrainą zamiast rozmów o członkostwie

Krytykuje także propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą finansowania Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro, stwierdzając, że jest ona „nierozsądna, niezrównoważona i nierealistyczna”. Wzywa  do dyskusji na ten temat w świetle „realiów politycznych i finansowych w państwach członkowskich”, co wymaga „dodatkowego wysiłku” i czasu.

Orbán znów grozi blokadą pomocy dla Ukrainy

Premier Węgier napisał kolejny list do przewodniczącego Rady Europejskiej, w którym zagroził zablokowaniem pomocy UE dla Ukrainy i jej dążenia do członkostwa w UE, jeśli przywódcy unijni nie zgodzą się na ponowne rozważenie całej strategii wsparcia Kijowa.

Decyzje w sprawie rozszerzenia UE i przeglądu jej wieloletniego budżetu, który obejmuje 42,8 miliarda funtów pomocy dla Kijowa, mogą zostać podjęte jedynie jednomyślnie przez wszystkie 27 krajów członkowskich.

Polityka
Czym jest Signal? Komunikator w sercu amerykańskiego skandalu
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Polityka
Wyciek do „The Atlantic”. Będzie dymisja? Donald Trump ma zdecydować
Polityka
Hegseth zaprzecza, by wysyłał plany wojenne komunikatorem Signal. Atakuje dziennikarza
Polityka
Andrzej Poczobut. Cztery lata w kazamatach Łukaszenki
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Polityka
Dziennikarz włączony do czatu najwyższych władz USA. Poznał plany ataku na Hutich
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście