Kim Dzong Un z córką w Dowództwie Sił Powietrznych. Mówił, jak przygotować się na wojnę

Kim Dzong Un wezwał armię do tego, by była gotowa do reakcji na wszelkie "prowokacje" wroga - informują północnokoreańskie media państwowe.

Publikacja: 01.12.2023 05:02

Kim Dzong Un z córką w czasie wizytowania jednostki Sił Powietrznych

Kim Dzong Un z córką w czasie wizytowania jednostki Sił Powietrznych

Foto: AFP

Wcześniej Pjongjang zapowiedział rozmieszczenie na granicy z Koreą Południową większej ilości wojsk i ciężkiego sprzętu.

Wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim po wystrzeleniu przez Pjongjang satelity szpiegowskiego

To pokłosie umieszczenie na orbicie pierwszego północnokoreańskiego satelity szpiegowskiego - w reakcji na to Korea Południowa wypowiedziała część porozumienia z Koreą Północną z 2018 roku, a Korea Północna oświadczyła, że porozumienie to w ogóle przestało ją obowiązywać. Na mocy porozumienia obie strony zredukowały liczbę posterunków na granicy, a Korea Południowa przestała m.in. prowadzić rozpoznanie z powietrza rejonu przygranicznego (teraz takie loty rozpoznawcze zostały wznowione). 

W czasie wizyty w północnokoreańskim Dowództwie Sił Powietrznych, w dniu święta północnokoreańskich lotników, Kim Dzong Un przedstawił wytyczne dotyczące "poprawy gotowości bojowej" i "zwiększenia potencjału w zakresie prowadzenia pełnowymiarowej wojny" - informuje agencja KCNA.

Czytaj więcej

KCNA: Satelita Korei Płn. sfotografował Biały Dom. Kim Dzong Un oglądał zdjęcia

"Przedstawił wytyczne operacyjne i taktyczne… tak, aby natychmiast i zdecydowanie przeciwstawić się wszelkim prowokacjom wojskowym i zagrożeniom ze strony wroga" – czytamy w depeszy KCNA.

Kim Dzong Un odwiedził też jedną z jednostek sił powietrznych.

Na zdjęciach publikowanych przez północnokoreańskie media widać Kima i jego córkę, ubranych w długie skórzane płaszcze, którzy obserwują pokazowy lot wykonywany przez północnokoreańskich lotników.

Południowokoreańskie media informują, że żołnierze z Korei Północnej w rejonie granicy zaczęli znów nosić broń

Kim pochwalił Siły Powietrzne za to, że są "w pełni przygotowane do doskonałego wykonania misji powietrznych w każdej, niesprzyjającej sytuacji" - czytamy w depeszy KCNA.

Korea Południowa zawiesza organizowanie wycieczek na granicę

W czwartek USA nałożyły kolejne sankcje na Koreę Północną w związku z wystrzeleniem satelity szpiegowskiego - sankcje objęły podmioty zagraniczne oskarżane o pomoc w omijaniu już nałożonych na Pjongjang sankcji.

Korea Południowa objęła dodatkowymi sankcjami 11 obywateli Korei Północnej.

W związku ze wzrostem napięcia na granicy Korea Południowa zawiesiła organizowanie wycieczek do strefy zdemilitaryzowanej między Koreami (DMZ) - silnie umocnionego pasa przy granicy z Koreą Północną.

Południowokoreańskie media informują, że żołnierze z Korei Północnej w rejonie granicy zaczęli znów nosić broń, po tym gdy Korea Północna ogłosiła, że umowa z 2018 roku już jej nie obowiązuje.

Wcześniej Pjongjang zapowiedział rozmieszczenie na granicy z Koreą Południową większej ilości wojsk i ciężkiego sprzętu.

Wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim po wystrzeleniu przez Pjongjang satelity szpiegowskiego

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Prasa o podsłuchanych przez Rosję rozmowach: blamaż Niemiec
Polityka
Dzieci też pracują dla armii Putina. W ramach "dobrowolnej" pomocy ojczyźnie
Polityka
Sondaż: Polacy obawiają się wygranej Donalda Trumpa w wyborach w USA
Polityka
Tłumy na pogrzebie Aleksieja Nawalnego. Dziesiątki tysięcy ludzi przeciw Putinowi i wojnie
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Polityka
Legia Honorowa: Władimir Putin ją dostał, Andrzej Duda - nigdy
Polityka
Scholz chce konta rządu na TikToku. Obawa przed AfD większa niż przed Chinami?