Mateusz Morawiecki w Sejmie: Zakasać rękawy, do roboty. Hołownia odpowiada

- Należy zadać sobie pytanie po co Polacy wybrali swoich przedstawicieli? - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 28.11.2023 12:31

Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia

Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia

Foto: PAP

- Czy po to, aby Wysoka Izba wyszukiwała jakieś tematy zastępcze, zajmowała się igrzyskami politycznymi, czy żeby zajmowała się tym, co dla Polaków jest najważniejsze, czyli kosztami życia, kosztami energii, kosztami kredytów. Sądzę, że to pytanie retoryczne na które każdy zna odpowiedź - mówił premier.

Mateusz Morawiecki upomina się o cztery ustawy PiS

- Te projekty ustaw, które przygotowaliśmy teraz, na etapie rządowym, czekają do przeprocedowania. To niezwykle ważne ustawy, na które czekają Polacy - dodał.

- Ja bym sobie życzył, żeby ta izba bardzo ciężko pracowała nad bardzo poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi, czy powołać jakieś komisje śledcze - mówił premier.

Czytaj więcej

Jan Grabiec: Rząd Morawieckiego to nie rząd, tylko trupa kabaretowa

- Mamy konkretne ustawy. One zostały skierowane do przeprocedowania. Nie zauważyłem ich w porządku obrad. Chciałem przedstawić jakie to ustawy. Po pierwsze wakacje kredytowe, cały czas inflacja jest wysoka - kontynuował Morawiecki, mimo uwagi Szymona Hołowni, że ten punkt jest w porządku obrad.

- Punkt drugi: zerowy VAT na żywność. Zerowy VAT na żywność został zaproponowany w formie ustawy, bo rozporządzenie Ministra Finansów może być szybko zmienione rozporządzeniem Ministra Finansów. Ustawa nie może być szybko zmieniona - podkreślił.

- Punkt trzeci to zamrożenie cen energii. Od kilku lat mroziliśmy wielokrotnie ceny energii. Tak samo teraz zaproponowaliśmy odpowiednie mechanizmy, które są w większości mechanizmami pozabudżetowymi, nie mającymi wpływu na budżet. Prosimy, wnioskujemy o to, aby nie doszło do skokowego wzrostu cen energii elektrycznej od 1 stycznia - mówił szef rządu.

- Wreszcie czwarty punkt to emerytury stażowe. Mówiliśmy o tym kilka miesięcy temu, przygotowaliśmy ustawę. To dla milionów osób wybór kiedy chcą przejść na emeryturę - dodał.

Czytaj więcej

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego: W PiS wiedzą, że nie przetrwa dłużej niż 14 dni

- Dziś stoimy przed takim testem, czy te słowa dotyczące wyrzucenia zamrażarki były tylko czczą obietnicą. Panie marszałku, nie ma na co czekać. Słowo się rzekło, ustawa u płota. Proszę realizować swoje zapowiedzi - zaapelował Morawiecki.

- Wysoka izbo, zakasać rękawy, do roboty - dodał.

Chciałbym zwrócić uwagę pana premiera, że izba nie pracowała od 30 sierpnia do 13 listopada

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu

Szymon Hołownia mówi, co dzieje się z projektami PiS

- To miód na moje serce co pan mówił o ciężkiej pracy w tej izbie. Chciałbym tylko zwrócić uwagę pana premiera, że izba nie pracowała od 30 sierpnia do 13 listopada - odparł Hołownia, który zwrócił uwagę, że było to pokłosiem decyzji poprzedniego prezydium Sejmu (większość miał w niej PiS) oraz decyzji prezydenta o zwołaniu posiedzenia Sejmu na połowę listopada.

Hołownia podkreślił też, że projekt PiS ws. wakacji kredytowych jest procedowany. W kwestii projektu zerowego VAT-u na żywność projekt - jak mówił Hołownia - jest obarczony wadami formalnymi i musi być uzupełniony przez wnioskodawców. - Ustawy dotyczące cen prądu, cieszę się tą wiarą pana premiera, że sprawczość powołanego wczoraj rządu będzie duża - kontynuował dodając, że Sejm zajmie się dwoma projektami - tym PiS, i tym złożonym przez nową większość parlamentarną. ,

W kwestii ustawy o emeryturach stażowych Hołownia zapowiedział, że chciałby, aby "do Sejmu najpierw trafił budżet", na którym opiera się wszystkie elementy myślenia o stanie finansów państwa.

- Czy po to, aby Wysoka Izba wyszukiwała jakieś tematy zastępcze, zajmowała się igrzyskami politycznymi, czy żeby zajmowała się tym, co dla Polaków jest najważniejsze, czyli kosztami życia, kosztami energii, kosztami kredytów. Sądzę, że to pytanie retoryczne na które każdy zna odpowiedź - mówił premier.

Mateusz Morawiecki upomina się o cztery ustawy PiS

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk przegrywa w sprawie aborcji, To komplikuje plany koalicji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Tomasz Siemoniak: SOP analizuje to, jak doszło do zamachu na Donalda Trumpa
Polityka
Lewica znów składa ustawę o depenalizacji aborcji. Czarzasty wysyła Sawickiego na wakacje
Polityka
Patryk Jaki: Polska prawica powinna postawić na Trumpa. Tylko on postawi tamę
Polityka
Sondaż. Andrzej Duda liderem nowej prawicowej partii? Polacy zabrali głos
Polityka
Polska na czele UE od 1 stycznia. Jaka będzie ta prezydencja?