Doradczyni prezesa NBP: VAT na żywność może pozostać zerowy. Chyba, że nowy rząd chce mieć wysoką inflację

Jeśli nowy rząd uzna, że lepiej mieć wysoką inflację i napadać przy okazji na NBP, psując jego wizerunek na wszelkie możliwe sposoby, to na to nie mamy wpływu - mówiła w rozmowie z Radiem Plus prof. Grażyna Ancyparowicz, doradczyni prezesa NBP, była członkini RPP.

Publikacja: 20.11.2023 12:32

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Prof. Ancyparowicz była pytana, czy nadchodzące święta Bożego Narodzenia znów będą drogie, w związku z utrzymującą się od czerwca 2019 roku inflacją powyżej 2,5 proc. (środek przedziału tzw. celu inflacyjnego, który - jak mówiła prof. Ancyparowicz - w przypadku Polski mieści się w przedziale 1,5-3,5 proc.).

Doradczyni Adama Glapińskiego: Wszędzie inflacja jest podwyższona

- Inflacja zaczęła nam wygasać mniej więcej od kwietnia. Teraz mieliśmy maleńkie odbicie, ale to jest normalne, natomiast przewiduje się, że rok do roku inflacja będzie ok. 11 proc. Tylko pamiętajmy, że w międzyczasie były podwyżki płac. Te święta nominalnie będą droższe, ale niekoniecznie realnie muszą być bardzo drogie - stwierdziła.

Dopytywana czy do inflacji na poziomie ok. 5 proc. (w październiku, rok do roku, wyniosła 6,6 proc.) trzeba się przyzwyczaić prof. Ancyparowicz zwróciła uwagę, że również w krajach Zachodu czy USA wskazuje się, że do celu inflacyjnego uda się wrócić dopiero w 2025 roku.

Te święta nominalnie będą droższe, ale niekoniecznie realnie muszą być bardzo drogie

prof. Grażyna Ancyparowicz, doradczyni prezesa NBP

- Wszędzie jest inflacja podwyższona, ponieważ były czynniki wyjątkowe, które ją wywołały. Tu były czynniki po stronie tzw. podaży i wtedy zwalczanie inflacji jest bardzo trudne, bo w gruncie rzeczy również podwyżki stóp procentowych działają proinflacyjnie, bo tłumi się inwestycje i te braki podażowe stają się coraz bardziej dotkliwe - tłumaczyła.

Jakiej inflacji należy spodziewać się w 2024 roku w Polsce?

- Ja bym wolała nie bawić się w prognozy, bo z tego co pokazuje NBP powinniśmy dochodzić do górnej granicy celu inflacyjnego (3,5 proc. - red.) już za rok - odparła.

Nadziei na niską inflację prof. Ancyparowicz widzi w utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność, do czego przychylnie - jak mówiła - odniosła się Komisja Europejska. Jednak politycy nowej większości parlamentarnej wypowiadają się w tym temacie bardzo ostrożnie, a rząd Mateusza Morawieckiego w projekcie budżetu na 2024 rok zapisał powrót 5-procentowej stawki VAT na żywność.

Czytaj więcej

Doradca Tuska: Koniec zerowego VAT na żywność. Zniósł go PiS

Doradczyni Adama Glapińskiego tłumaczy, dlaczego rząd Mateusza Morawieckiego przewidywał powrót 5-procentowej stawki VAT na żywność

- Ja nie mogę przewidywać co zrobi nowy rząd. Jeśli nowy rząd uzna, że lepiej mieć wysoką inflację i napadać przy okazji na NBP, psując jego wizerunek na wszelkie możliwe sposoby, to na to nie mamy wpływu. Natomiast stanowisko KE jest jednoznaczne - możemy liczyć na przychylność przy utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność - powiedziała.

Na pytanie dlaczego rząd Morawieckiego zapisał w budżecie powrót 5-procentowej stawki VAT na żywność prof. Ancyparowicz wyjaśniła, że gdy rząd przygotowywał budżet nie było jeszcze stanowiska Komisji Europejskiej ws. utrzymania zerowej stawki VAT w 2024 roku.

Doradczyni prezesa Glapińskiego mówiła też, w kontekście obietnic wyborczych nowej większości, że "musielibyśmy być chyba emiratem arabskim, aby to wszystko zrealizować" sugerując, że koszty realizacji tych obietnic będą bardzo wysokie.

Prof. Ancyparowicz była pytana, czy nadchodzące święta Bożego Narodzenia znów będą drogie, w związku z utrzymującą się od czerwca 2019 roku inflacją powyżej 2,5 proc. (środek przedziału tzw. celu inflacyjnego, który - jak mówiła prof. Ancyparowicz - w przypadku Polski mieści się w przedziale 1,5-3,5 proc.).

Doradczyni Adama Glapińskiego: Wszędzie inflacja jest podwyższona

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Konflikt w PiS w Małopolsce. Łukasz Kmita: Nie chcą uszanować woli kierownictwa partii
Polityka
Krzysztof Bosak: Nie straszę migrantami. Straszenie to jak się robi "bu!"
Polityka
Najnowszy sondaż: Jak Polacy oceniają premiera Donalda Tuska i jego ministrów?
Polityka
Sawicki: Tusk będzie kandydował na prezydenta. Politycy często zmieniają zdanie
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Janusz Kowalski chce, by żona Ziobry przejęła władzę w partii
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży