Przyszły wicepremier mówi o "bezpłodnych" rozmowach Dudy z Hołownią

- Szymon Hołownia w orędziach jest bardzo dobry, co było widać i czuć - ocenił w rozmowie z TVN24 Krzysztof Gawkowski, polityk Nowej Lewicy, który w rządzie Donalda Tuska ma objąć tekę wicepremiera.

Publikacja: 17.11.2023 12:20

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Gawkowski był pytany o czwartkowe orędzie Szymona Hołowni.

Krzysztof Gawkowski: Szymon Hołownia występuje jak mąż stanu

Hołownia, w swoim pierwszym orędziu w roli marszałka Sejmu, zapowiedział "bezpieczne zmiany" w Sejmie oraz starania o podniesienie poziomu debaty w Sejmie.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Co Szymon Hołownia powiedział nam w orędziu?

- Szymon Hołownia w orędziach jest bardzo dobry, co było widać i czuć. Ja jestem zadowolony, ze głosowałem na marszałka, który występuje jako mąż stanu - ocenił wystąpienie polityk Nowej Lewicy.

Gawkowskiego spytano też o piątkowe spotkanie Szymona Hołowni z prezydentem Andrzejem Dudą.

Krzysztof Gawkowski o rozmowie Szymona Hołowni z Andrzejem Dudą: Nie wierzę, że prezydent będzie konstruktywny

- Dobrze że są rozmowy między władzą ustawodawczą a częścią władzy wykonawczej. Dobrze że jest rozmowa marszałka Sejmu i prezydenta, ale mam też wrażenie, ze ta rozmowa będzie bezpłodna - ocenił.

13 listopada, po pierwszym posiedzeniu Sejmu, na którym nowa większość powołała Szymona Hołownię na stanowisko marszałka Sejmu, Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu

- Marszałek pojechał powiedzieć, że jest nowa większość, a prezydent już wcześniej desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego - dodał.

- Chciałby, aby nie zwlekał Andrzej Duda z powoływaniem Donalda Tuska - mówił też Gawkowski.

Polityk Nowej Lewicy stwierdził, że "rozmowa ze strony Hołowni pewnie będzie konstruktywna". - Ale nie wierzę w to, że prezydent będzie tak konstruktywny - dodał.

13 listopada, po pierwszym posiedzeniu Sejmu, na którym nowa większość powołała Szymona Hołownię na stanowisko marszałka Sejmu, Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. PiS wygrał wybory parlamentarne z 15 października, ale uzyskał w nich jedynie 194 mandaty, czyli o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość.

Koalicja KO, Nowej Lewicy, PSL i Polski 2050, która deklaruje wolę budowy wspolnego rządu z Donaldem Tuskiem na czele, dysponuje 248 mandatami w Sejmie.

Morawiecki w wywiadzie dla "Faktu" zadeklarował, że spróbuje zbudować koalicję z politykami Trzeciej Drogi i Konfederacji.

Gawkowski był pytany o czwartkowe orędzie Szymona Hołowni.

Krzysztof Gawkowski: Szymon Hołownia występuje jak mąż stanu

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Michał Kolanko: Holecka, Gawryluk i nowy świat mediów po wyborach
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają prowadzenie obrad Sejmu przez marszałka Hołownię?
Polityka
Adrian Zandberg: Skasować cały projekt CPK? Jeżeli będziemy postępować w ten sposób, nigdy niczego w Polsce nie zbudujemy
Polityka
Andrzej Duda na COP28: Atom jest przyszłością. Potrzebne są kolejne zdecydowane kroki
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają trzeci rząd Mateusza Morawieckiego?
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości