Rosyjska armia ćwiczyła "zmasowane uderzenie atomowe"

Rosja sprawdzała swoją zdolność do przeprowadzenia "zmasowanego uderzenia atomowego" - poinformował Kreml.

Publikacja: 26.10.2023 05:11

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 610

Ćwiczenia rosyjskiej armii obejmowały przeprowadzenie zmasowanego uderzenia atomowego w odpowiedzi na zaatakowanie Rosji bronią atomową - poinformował minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu.

Rosja wycofuje się z Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych

Rosyjska telewizja państwowa pokazała jak Szojgu składa meldunek na temat przebiegu ćwiczeń prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi.

Informacja pojawiła się po tym, gdy obie izby rosyjskiego parlamentu wyraziły zgodę na wycofanie się Rosji z ratyfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT), który został przyjęty na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1996 roku. Rosja ratyfikowała traktat w 2000 roku, ale obecnie wycofała się z ratyfikacji wskazując, że traktatu - mimo podpisania go - nie ratyfikowały Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej

Ukraińcy zapowiadają zniszczenie Mostu Krymskiego. "Gdy będzie trzeba"

Traktat CTBT, którego ratyfikację Rosja właśnie wycofała, zakazuje "wszelkich próbnych eksplozji głowic atomowych (...) gdziekolwiek na świecie".

Jak podkreśla BBC Rosja i USA regularnie przeprowadzają testy swojej gotowości do prowadzenia uderzeń atomowych - w Rosji odbywają się one zazwyczaj pod koniec października.

Rosja ćwiczyła uderzenie atomowe, wystrzeliła pocisk międzykontynentalny

W tym roku rosyjskie ćwiczenia obejmowały "przeprowadzenie zmasowanego uderzenia atomowego przez strategiczne siły ofensywne w odpowiedzi na atak atomowy przeprowadzony przez wroga" - meldował Putinowi Szojgu.

Kreml poinformował też, że w czasie ćwiczeń doszło do prób z użyciem pocisków balistycznych i manewrujących.

Rosyjska armia w ramach ćwiczeń wystrzeliła pocisk międzykontynentalny RS-24 Jars z poligonu na Dalekim Wschodzie. Rakietę wystrzelił też podwodny okręt atomowy znajdujący się na Morzu Barentsa.

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało nagranie z testu pocisku Jars.

BBC przypomina, że w październiku Putin ogłosił przeprowadzenie zakończonego sukcesem "ostatecznego testu" pocisku manewrującego z napędem atomowym. Ta eksperymentalna broń ma mieć, ze względu na rodzaj napędu, w praktyce niemal nieograniczony zasięg. Jednak - jak zauważają zachodnie źródła - nie sposób potwierdzić, czy test tej broni rzeczywiście zakończył się sukcesem, ani jakie są dokładnie jej parametry.

W czerwcu Rosja rozmieściła swoją taktyczną broń atomową na Białorusi - po raz pierwszy od rozpadu ZSRR rosyjska broń atomowa opuściła tym samym terytorium Federacji Rosyjskiej.

Doktryna obronna Rosji przewiduje, że Rosja może użyć broni atomowej w przypadku zagrożenia państwa, nawet w sytuacji, w której Rosja nie została zaatakowana z użyciem broni tego rodzaju.

Ćwiczenia rosyjskiej armii obejmowały przeprowadzenie zmasowanego uderzenia atomowego w odpowiedzi na zaatakowanie Rosji bronią atomową - poinformował minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu.

Rosja wycofuje się z Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wiadomość przed strzałami na wiecu Donalda Trumpa. „13 lipca będzie moja premiera”
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Komentarze po wyborze Ursuli von der Leyen. „Pani miejsce jest w więzieniu”
Polityka
„Rzecz w tym”: Von der Leyen znowu w KE. „Nawet jak zagłosujemy przeciw, to jaka jest alternatywa?”
Polityka
Pierwsze dni Grzegorza Brauna w europarlamencie. Interweniowała straż pożarna
Polityka
Europarlament wybrał przewodniczącą KE. Zielone światło dla Ursuli von der Leyen