Prezydent Izraela: Terroryści Hamasu mieli przy sobie instrukcje dotyczące produkcji broni chemicznej

Prezydent Jicchak Herzog podczas wywiadu dla Sky News pokazał dokumenty, które miały być odnalezione przy terrorystach Hamasu biorących udział w ataku na Izrael. Władze kraju uważają, że to "oficjalne materiały Al-Kaidy", które opisują, jak skonstruować broń z cyjanku.

Publikacja: 22.10.2023 23:35

Premier Izraela Beniamin Netanjahu i prezydent Jicchak Herzog

Premier Izraela Beniamin Netanjahu i prezydent Jicchak Herzog

Foto: AFP

Według prezydenta Izraela Jicchaka Herzoga, terroryści Hamasu, którzy wdarli się do Izraela, mieli przy sobie instrukcje dotyczące produkcji broni chemicznej.

Siły Izraela twierdzą, że odkryły materiały przy ciałach zabitych terrorystów w kibucu Be'eri, gdzie około 20 proc. z 1100 mieszkańców zostało zabitych lub porwanych.

Dokumenty, wraz ze schematami, zostały pokazane stacji Sky News przez prezydenta Herzoga podczas wywiadu opublikowanego w niedzielę wieczorem.

Czytaj więcej

CNN: USA chcą opóźnić inwazję lądową Izraela na Strefę Gazy

- To materiały Al-Kaidy. Oficjalny materiał Al-Kaidy. Mamy do czynienia z ISIS, Al-Kaidą i Hamasem - powiedział Herzog. "Tak szokująca jest sytuacja, w której przyglądamy się instrukcjom, jak działać i jak stworzyć rodzaj nieprofesjonalnej broni chemicznej z cyjankiem - dodał.

Dane wywiadowcze, które zostały odtajnione, pokazują składniki potrzebne do stworzenia bomby chemicznej. Stacja Sky News w swoim materiale rozmyła prezentowane dokumenty.

Prezydent Izraela rozumie wściekłość obywateli po ataku Hamasu

Prezydent Herzog został zapytany, czy rozumie, dlaczego wielu Izraelczyków jest wściekłych i czuje, że zostali zawiedzeni przez rząd i siły bezpieczeństwa.

- Absolutnie. Słyszę to przez cały dzień. Słyszę to od rodzin przez cały dzień i słyszę to od uchodźców, tych, którzy musieli wyjechać i są teraz w hotelach i innych miejscach w całym kraju. Ludzie są bardzo, bardzo sfrustrowani i wyraźnie bardzo źli. I słusznie - powiedział.

Jednocześnie prezydent nie wskazałby bezpośrednio na premiera Netanjahu, jako winnego obecnej sytuacji. 

Czytaj więcej

Netanjahu ostrzega Hezbollah przed rozpoczynaniem wojny z Izraelem

- Ponieważ jesteśmy w stanie wojny, ponieważ musimy zwyciężyć, ponieważ powstajemy jak lew, ponieważ musimy bronić naszych ludzi i zmieniać rzeczywistość, zajmiemy się tym wszystkim po wojnie - mówił.

Izraelskie bombardowania Strefy Gazy

Herzog odrzucił oskarżenia, że izraelskie bombardowania Strefy Gazy mają nieproporcjonalny wpływ na ludność cywilną i argumentował, że Izrael nie ma innego wyboru, jak tylko wyeliminować Hamas.

- To nieprawda. Mamy realne cele. Mówimy, że chcemy zniszczyć infrastrukturę wojskową Hamasu. Powiedzieliśmy to wyraźnie. Jesteśmy ostrożni. Minęły już dwa tygodnie, a my nie działaliśmy w terenie, ponieważ jesteśmy ostrożni - tłumaczył. - Płaczę za życiem Palestyńczyków, ale przede wszystkim płaczę za życiem mojego narodu - dodał.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia, w ciągu 16 dni izraelskich nalotów zginęło ponad 4500 osób.

Czytaj więcej

Izrael znów wzywa Palestyńczyków do ewakuacji z północy Strefy Gazy. I grozi

Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne organizacje humanitarne działające w Strefie Gazy stwierdziły, że panuje tam kryzys humanitarny, ale Herzog stwierdził, że "większość Strefy Gazy" "funkcjonuje".

- Problem polega na tym, że część infrastruktury, część pomocy została przejęta przez Hamas. Bardzo łatwo jest zrzucić winę na Izrael - powiedział.

Co się stanie ze Strefą Gazy?

Zapytany o to, co stanie się ze Strefą Gazy, jeśli Izrael osiągnie swoje cele i zlikwiduje Hamas, Herzog powiedział, że jest to decyzja Beniamina Netanjahu.

- Ludzie zadają sobie poważne pytania. Czy to możliwe? Czy mogę zawrzeć pokój z sąsiadem, który chce odciąć głowy moim dzieciom? Czy jest to wykonalne? - mówił. 

- Nie mogę się tym zajmować (rozwiązaniem dwupaństwowym - red.) teraz, gdy mój naród krwawi, cierpi i jest w agonii - dodał.

- Zawsze myślę o tym, jaką wizję możemy stworzyć. Wierzę w integrację Izraela w regionie. W ramach tego procesu musimy znaleźć sposób na dalsze życie z Palestyńczykami, ale nie wtedy, gdy świętują oni fakt, że tak wiele tysięcy Izraelczyków ginie w najbardziej przerażającym ataku terrorystycznym w dzisiejszych czasach - stwierdził prezydent Izraela.

Według prezydenta Izraela Jicchaka Herzoga, terroryści Hamasu, którzy wdarli się do Izraela, mieli przy sobie instrukcje dotyczące produkcji broni chemicznej.

Siły Izraela twierdzą, że odkryły materiały przy ciałach zabitych terrorystów w kibucu Be'eri, gdzie około 20 proc. z 1100 mieszkańców zostało zabitych lub porwanych.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kennedy Jr. nie weźmie udziału w debacie z Bidenem i Trumpem. Sztab interweniuje
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Polityka
Nowy pakiet sankcji na Rosję. Unia Europejska po raz pierwszy uderza w LNG
Polityka
Sondaż: Pojedynek Biden - Trump. Pierwsza od miesięcy zmiana lidera
Polityka
Wielka Brytania: Sondaże wskazują, że Partię Konserwatywną czeka historyczna klęska
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Macronizm w odwrocie. Czy liberalną Francję uda się uratować?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży