Michał Szczerba: Premier to spekulant zdolny do wszystkiego

Jak donoszą wolne media, przez ręce Iwony Morawieckiej - żony Mateusza Morawieckiego - mogło przejść około 120 milionów zł w różnego rodzaju transakcjach związanych z nieruchomościami - mówił Michał Szczerba, poseł PO, Koalicja Obywatelska, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Publikacja: 26.09.2023 15:55

Szczerba został zapytany o to jakie wnioski płyną z książki "Wielkie Żniwa. Jak PiS ukradł Polskę", którą napisał wspólnie z Dariuszem Jońskim. Publikacja przedstawia m.in. działania korupcyjne rządów PiS-u.

Michał Szczerba: 120 mln zł mogło przejść przez ręce żony premiera Mateusza Morawieckiego

- Jak donoszą wolne media, przez ręce Iwony Morawieckiej - żony Mateusza Morawieckiego - mogło przejść około 120 milionów zł w różnego rodzaju transakcjach związanych z nieruchomościami. Z Dariuszem Jońskim opisaliśmy kulisy ich największego zakupu, czyli działki kościelnej we Wrocławiu. Kontrahentem Morawieckiego był ksiądz Sławomir Żarski, który współpracował z komunistycznymi służbami pod pseudonimem TW "Pątnik". A kiedy Morawiecki została premierem, to Żarski został awansowany na stopień generalski. Ich transakcja było od początku podejrzana, bo parafia, która sprzedała działkę Morawieckiemu, nigdy de facto nie istniała - powstała tylko na potrzeby tej transakcji. Od początku wiedzieliśmy, że premier jest spekulantem zdolnym do wszystkiego, tylko po to, żeby się wzbogacić - podkreślił parlamentarzysta.

Blisko ćwierć miliona złotych zostało wytransferowane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które są w większości środkami europejskimi

Michał Szczerba, poseł PO, Koalicja Obywatelska

Poseł zaznaczył, że premier "cały czas wzbogaca się kosztem państwa polskiego".

- W 2019 r. pojawiała się dyskusja o tym, czy ujawniać majątki małżonków polityków. Było to spowodowane działaniami dwójki bohaterek naszej książki Iwony Morawieckiej i Anny Szumowskiej, czyli żony Łukasza Szumowskiego. Anna Szumowska wspólnie z bratem byłego ministra zdrowia otrzymała ponad 200 milionów dotacji z NCBiR. Wtedy zgłosiliśmy ustawę w tej sprawie, która została uchwalona przez Sejm we wrześniu 2019 r. Oczywiście ustawę zawetował prezydent Andrzej Duda, a po dwóch latach dzielna i lojalna Julia Przyłębska, razem z kolegami stwierdziła, że ustawa jest niekonstytucyjna. I od tego czasu nic nie dzieje się w tej sprawie - stwierdził polityk.

Czytaj więcej

Morawiecki z najniższym poziomem zaufania od momentu objęcia urzędu premiera

Michał Szczerba: Politycy zawłaszczają państwo

Szczerba zarzucił także premierowi czerpanie korzyści ze środków europejskich.

- Mateusz Morawiecki cały czas atakuje instytucje europejskie i biurokratów. Jednocześnie cały czas ludzie związani z Morawieckim pobierali dopłaty rolne na działkę znajdującą się na obrzeżach Wrocławia. Blisko ćwierć miliona złotych zostało wytransferowane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które są w większości środkami europejskimi. Oczywiście na działce prawie na pewno nie było produkcji rolnej w odpowiedniej skali. Mamy do czynienia z zawłaszczaniem państwa przez polityków - zaznaczył parlamentarzysta.

Szczerba został zapytany o to jakie wnioski płyną z książki "Wielkie Żniwa. Jak PiS ukradł Polskę", którą napisał wspólnie z Dariuszem Jońskim. Publikacja przedstawia m.in. działania korupcyjne rządów PiS-u.

Michał Szczerba: 120 mln zł mogło przejść przez ręce żony premiera Mateusza Morawieckiego

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Szymon Hołownia: Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Polityka
Szymon Hołownia: W piątek nagram pierwszy odcinek podcastu
Polityka
PiS ma plan jak zdominować komisje śledcze w obecnym Sejmie
Polityka
Lech Wałęsa oskarżony o fałszywe zeznania
Polityka
Szczerba: Kaczyński powinien być wezwany przed każdą z komisji śledczych
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości