Radosław Fogiel o aferze wizowej: Cień wątpliwości, dlatego wiceminister Piotr Wawrzyk został odwołany

Trwa postępowanie wyjaśniające, na razie nie ma żadnych podejrzanych w tej sprawie, nikomu nie postawiono zarzutów - mówił w rozmowie z Radiem Zet Radosław Fogiel, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, pytany o tzw. aferą wizową w związku z którą stanowisko stracił wiceszef MSZ.

Aktualizacja: 08.09.2023 08:36 Publikacja: 08.09.2023 08:33

Piotr Wawrzyk

Piotr Wawrzyk

Foto: Piotr Nowak, PAP

"Gazeta Wyborcza" podała w piątek, że wejście CBA do MSZ, po którym doszło do dymisji wiceministra spraw zagranicznych, Piotra Wawrzyka, ma związek z międzynarodowym śledztwem dotyczącym działalności indyjskiej spółki, pośrednika w zdobywaniu polskich wiz przez cudzoziemców.

Polskie wizy do kupienia przed ambasadą?

W rozmowie z Radiem Zet jeden z wysokich rangą urzędników MSZ przyznaje, że sygnały o nieprawidłowościach przy wystawianiu wiz cudzoziemcom w konsulatach dochodziły do resortu już dwa lata temu.

Urzędnik podaje, że w jednym z krajów afrykańskich podstemplowane wizy można było kupić na straganach, przy ambasadach - nabywca takiej wizy musiał tylko wpisać w niej nazwisko. Po kontroli MSZ wstrzymało wydawanie wiz, ale po interwencji lokalnych polityków i ambasadora wizy w tym kraju zaczęły być wydawane ponownie - podaje Radio Zet.

W czerwcu na stronach rządu pojawił się projekt rozporządzenia MSZ ws. outsourcingu wizowego, pozwalający obywatelom 21 państw spoza UE składać wnioski o wizę bezpośrednio do ministerstwa. Piotr Wawrzyk przekonywał potem w Sejmie, że rozporządzenie było "urzędniczą pomyłką" i zostało wycofane.

O kulisach późniejszej dymisji Wawrzyka pisaliśmy w "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

CBA węszy w MSZ. Gorąco wokół odwołanego wiceministra Piotra Wawrzyka

O sprawę pytany był w Radiu Zet Fogiel.

Radosław Fogiel o aferze wizowej: Nikomu nie postawiono zarzutów

- Ja bym tu przestrzegał przed używaniem słów gigantyczna afera, bo jeszcze za mało wiemy - odparł.

Na uwagę, że posłowie PO mówią o wydaniu w podejrzanych okolicznościach ponad 300 tys. wiz, Fogiel odparł, że "posłowie PO, którym grunt się pali pod nogami, zrobią wszystko, żeby wykreować społeczne poczucie ogromu nieprawidłowości".

Czytaj więcej

Handel polskimi wizami. Media: Przed ambasadą w Afryce stoiska z podstemplowanymi dokumentami

- Ja powiem co wiem w tej sprawie: faktycznie wiemy, że toczy się jakieś ogólnoeuropejskie postępowanie. Wyposażony w tę wiedzę premier Morawiecki zdecydował o dymisji wiceministra spraw zagranicznych, ponieważ pojawił się cień wątpliwości, żeby wszystko było jasne. Tak działa PiS - jeżeli pojawiają się podejrzenia, że coś jest nie w porządku, my szybko reagujemy, niezależnie od tego, czego to dotyczy - stwierdził.

Fogiel mówił też, że komisja spraw zagranicznych, na czele której stoi, "wizami się nie zajmuje".

- Śledzimy to, jeśli będzie taka potrzeba, to być może się w tej sprawie nawet spotkamy - dodał.

- Możemy poprosić konkretnego ministra o konkretne informacje - sprecyzował. Na pytanie czy to zrobi odparł, że "dziś jeszcze nie odpowie na to pytanie". - Jest pytanie czy koledzy posłowie będą skłonni porzucić swoje okręgi - stwierdził. - Tę sprawę mają wyjaśnić odpowiednie służby, a nie sejmowe komisje - mówił też.

- Komisja nie ma narzędzi, by te sprawy wyjaśniać. Może uzyskiwać informacje - przekonywał też i zarzucił, że opozycja chciałaby zrobić "polityczną szopkę" na posiedzeniu komisji w związku z tą sprawą.

- Trwa postępowanie wyjaśniające, na razie nie ma żadnych podejrzanych w tej sprawie, nikomu nie postawiono zarzutów - zaznaczył Fogiel.

Na pytanie o doniesienia Radia Zet na temat handlu wizami przed ambasadą Polski w Afryce Fogiel odparł, że "jeżeli jest to prawdą jest to skandalem i ktoś musi za to ponieść odpowiedzialność". - Ale powtarzam, jeżeli jest to prawdą. Mamy do czynienia z informacją medialną - dodał.

"Gazeta Wyborcza" podała w piątek, że wejście CBA do MSZ, po którym doszło do dymisji wiceministra spraw zagranicznych, Piotra Wawrzyka, ma związek z międzynarodowym śledztwem dotyczącym działalności indyjskiej spółki, pośrednika w zdobywaniu polskich wiz przez cudzoziemców.

Polskie wizy do kupienia przed ambasadą?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jacek Sasin: Koalicja 13 grudnia chce zlikwidować opozycję
Polityka
„Mamy zwiększenie aktywności służb specjalnych Białorusi i Rosji w Polsce”
Polityka
Sondaż: Polacy o Funduszu Sprawiedliwości. Czy środki wydawano bezprawnie?
Polityka
Wozy tylko do zdjęć i czeki bez pokrycia. Kampania z Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Sondaż: Po publikacji taśm Tomasza Mraza poparcie dla PiS wzrosło, dla KO spadło
Polityka
Na jaki wynik w wyborach do PE może liczyć PiS? Aleksander Kwaśniewski wytypował