Kamil Dziubka: PiS ma do 85 proc. czasu antenowego w TVP

Telewizji Publicznej nie należy całkowicie zamykać, bo jest potrzebna, ale w obecnym kształcie jest nie do utrzymania - mówił Kamil Dziubka, dziennikarz, autor książki "Kulisy PiS", w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem, w kontekście nadużyć w Telewizji Publicznej.

Publikacja: 14.08.2023 11:20

Dziubka został zapytany o to, czy istnieje ryzyko, że Telewizja Polska będzie stronnicza w kampanii wyborczej do parlamentu i będzie m.in. powielać program partii rządzącej.

Kamil Dziubka o TVP w kampanii wyborczej: Będzie jazda po bandzie

-  Nikt nie ma wątpliwości, że tak będzie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak wyglądało TVP przez ostatnie osiem lat. PiS w szczytowych okresach ma 85 proc. czasu antenowego. Pracowałem w TVP do 2016 r., do czasu gdy przyszedł Jacek Kurski i mnie wyrzucił. Wtedy te proporcje były zachowane i przedstawialiśmy rację różnych stron politycznego sporu. W kampanii będzie jazda po bandzie - podkreślił publicysta.

Pierwszy raz w III Rzeczypospolitej mamy więcej stacji benzynowych należących do koncernów zagranicznych, niż polskich

Kamil Dziubka, dziennikarz, autor książki "Kulisy PiS"

Zdaniem dziennikarza, "PiS doszedł do ściany, więc ratuje się referendum".

- Już po pierwszych pytaniach widać, że obóz władzy ma jakiś pomysł, ale chyba sam nie jest przekonany o jego skuteczności. Pytanie o to czy "popiera pan/pani, sprzedaż spółek państwowych" jest o tyle zastanawiające, że PiS sprzedał ostatnio 1/3 rafinerii gdańskiej Saudyjczykom i prawie 90 proc. stacji paliw Lotosu. Pierwszy raz w III Rzeczypospolitej mamy więcej stacji benzynowych należących do koncernów zagranicznych, niż polskich - stwierdził autor książki "Kulisy PiS-u".

Co zrobić z TVP? Kamil Dziubka: Trzeba ją zrównać z ziemią

Dziubka podkreślił, że "Telewizji Publicznej potrzebna jest całkowita sanacja".

- Ta instytucję trzeba - w pewnym sensie - zrównać z ziemią. Telewizji Publicznej nie należy całkowicie zamykać, bo jest potrzebna, ale w obecnym kształcie jest nie do utrzymania. Jeżeli PiS myśli, że prezydent zakonserwuje układ na Woronicza, to raczej bardzo się przeliczy - zaznaczył redaktor.

Dziennikarz przedstawił także kulisy swojego odejścia z TVP.

- Jacek Kurski wyrzucił mnie za to samo, co kilkunastu moich kolegów, z samej redakcji "Wiadomości". Podstawowy powód był taki, że wiedział iż nie będziemy realizować zleceń politycznych. Kiedy Jacek Kurski przyszedł TVP, to bardzo szybko została przygotowana lista osób do zwolnienia. Pamiętam gdy wezwał mnie dyrektor finansowy i przedstawił mi dokument do podpisania. Powiedział mi, że muszę to podpisać, bo nie chcą ze mną pracować. Nie chciałem kopać się z koniem - podsumował.

Dziubka został zapytany o to, czy istnieje ryzyko, że Telewizja Polska będzie stronnicza w kampanii wyborczej do parlamentu i będzie m.in. powielać program partii rządzącej.

Kamil Dziubka o TVP w kampanii wyborczej: Będzie jazda po bandzie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Beata Szydło o Marcinie Mastalerku. „Niech sobie sam radzi ze swoimi emocjami”
Polityka
Wątek Funduszu Sprawiedliwości na komisji śledczej. Morawiecki: Nie miałem nic wspólnego
Polityka
Tusk na granicy z Białorusią po ataku na żołnierza. "Agresja jest coraz większa"
Polityka
Armatki wodne na granicy z Białorusią. Minister ujawnia szczegóły
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Mateusz Morawiecki na komisji ds. afery wizowej. Wykluczony członek komisji
Polityka
Beata Szydło popiera Jacka Kurskiego. Mastalerek komentuje jednym słowem