Korea Północna: Kim Dzong Un zdymisjonował generała. Każe przygotowywać się do wojny

Północnokoreański przywódca, Kim Dzong Un, zdymisjonował szefa Sztabu Generalnego koreańskiej armii - wynika z depeszy agencji KCNA. Gen. Pak Su Il pełnił swoją funkcję przez siedem miesięcy.

Publikacja: 10.08.2023 05:10

Kim Dzong Un w czasie posiedzenia Centralnej Komisji Wojskowej

Kim Dzong Un w czasie posiedzenia Centralnej Komisji Wojskowej

Foto: AFP

KCNA nie podaje szczegółów dotyczących dymisji.

Kim Dzong Un chce więcej broni i ćwiczeń wojskowych

Tymczasem Kim Dzong Un, w czasie spotkania Centralnej Komisji Wojskowej, w czasie której omawiano działania mające na celu odstraszanie wrogów Korei Północnej, nakazał armii przygotowywać się na ewentualność wybuchu wojny, przyspieszyć produkcję broni i zwiększyć skalę ćwiczeń wojskowych - pisze KCNA. 

Nowym szefem Sztabu Generalnego armii Korei Północnej został generał Ri Yong Gil, w przeszłości minister obrony Korei Północnej i dowódca wojsk konwencjonalnych tego kraju.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un wzywa do zwiększenia produkcji broni w Korei Północnej

Co ciekawe gen. Ri był już w przeszłości szefem Sztabu Generalnego - kiedy został odwołany z tego stanowiska w 2016 roku i zniknął z przestrzeni publicznej, pojawiły się spekulacje, że został stracony. Kilka miesięcy później objął jednak kolejne wysokie stanowisko.

Kim Dzong Un miał wezwać do zwiększenia potencjału Korei Północnej pod względem możliwości produkcyjnych uzbrojenia - podaje KCNA, nie rozwijając jednak tego wątku. W ubiegłym tygodniu przywódca Korei Północnej odwiedzał fabryki produkujące broń i apelował o budowę większej liczby silników do rakiet, zestawów artyleryjskich i innych rodzajów uzbrojenia.

Kim Dzong Un wzywał armię do prowadzenia ćwiczeń z użyciem najnowszych systemów uzbrojenia dostępnych północnokoreańskim siłom zbrojnym

Przywódca Korei Północnej palcem wskazuje na mapie Seul

Na zdjęciach opublikowanych przez KCNA w związku ze spotkaniem Centralnej Komisji Wojskowej, widać Kim Dzong Una wskazującego palcem na Seul i obszary wokół Seulu na mapie.

Kim Dzong Un, jak podaje KCNA, wzywał też armię do prowadzenia ćwiczeń z użyciem najnowszych systemów uzbrojenia dostępnych północnokoreańskim siłom zbrojnym i utrzymywanie wojsk w gotowości bojowej.

9 września Korea Północna ma przeprowadzić dużą paradę formacji paramilitarnych w 75. rocznicę utworzenia państwa.

Między 21 a 24 sierpnia wspólne ćwiczenia wojskowe mają przeprowadzić USA i Korea Południowa. Pjongjang uważa to za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa.

KCNA nie podaje szczegółów dotyczących dymisji.

Kim Dzong Un chce więcej broni i ćwiczeń wojskowych

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Elon Musk mówi głosem rosyjskiej propagandy. Opublikował grafikę wyśmiewającą Zełenskiego
Polityka
Oficjalnie: W Polsce będą stacjonować brytyjskie myśliwce Typhoon
Polityka
Słowacja zwraca się ku Moskwie
Polityka
Wstępne wyniki wyborów na Słowacji. Exit poll wskazywał innego zwycięzcę
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Exit poll: Postępowa Słowacja wygrała wybory parlamentarne
Polityka
Amsterdam chce sprzedawać tylko marihuanę produkowaną w Holandii