Z leśniczówki na ministra zdrowia. Kim jest nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka?

37-letnia Katarzyna Sójka, mało znana posłanka PiS z okręgu kaliskiego, nowym ministrem zdrowia.

Aktualizacja: 09.08.2023 06:07 Publikacja: 08.08.2023 19:31

Posłanka PiS na Sejm IX kadencji Katarzyna Sójka

Posłanka PiS na Sejm IX kadencji Katarzyna Sójka

Foto: PAP/Leszek Szymański

Po raz pierwszy do Sejmu weszła w tej kadencji. „Głos Wielkopolski” wywiad z nią opatrzył nadtytułem „Oto najmniej znana posłanka z Wielkopolski”. Głosowało na nią niespełna 16 tys. wyborców. „To skuteczność, a nie rozpoznawalność jest moim zdaniem najważniejsza dla polityka” – tłumaczyła.

Nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka: Lekarka z Wielkopolski

W wywiadzie podkreśliła, że jest aktywna – pracuje jako lekarka w Ostrowie Wielkopolskim, Mikstacie i w Kępnie, była wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Ostrzeszowskiego, a od wielu lat prowadzi w południowej Wielkopolsce akcje profilaktyki zdrowotnej. Z wykształcenia jest lekarzem chorób wewnętrznych, skończyła także Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – jest również inżynierem leśnikiem bo, jak przyznała we wspomnianym wywiadzie, wychowała się w leśniczówce.

Czytaj więcej

Adam Niedzielski za burtą. Morawiecki przyjął dymisję ministra zdrowia

Przez blisko cztery w Sejmie złożyła zaledwie 25 interpelacji, zasiada w trzech komisjach – Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Ochrony Środowiska, a także w czterech podkomisjach. Jak wynika z jej ostatniego oświadczenia majątkowego ma skromny majątek: zasoby pieniężne to zaledwie 37,5 tys. zł, nie ma domu ani samochodu, za to dwie nieruchomości po 60 tys. zł każda. W 2017 r. nabyła od Lasów Państwowych jedną z nich. Kiedy zostawała posłanką wykazała posiadanie 180-metrowego domu i 161 tys. zł kredytu konsumenckiego na remont.

Katarzyna Sójka o śmierci 33-letniej ciężarnej Doroty: Kobiety umierały i będą umierać

Co mówią o niej koledzy z partii? – Młoda, dynamiczna. Życzę jej wszystkiego najlepszego – mówi krótko Bolesław Piecha, lekarz, były wiceminister zdrowia, poseł PiS.

Rajmund Miller, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia (KO) przyznaje jednak, że „niewiele o niej może powiedzieć”. – Nie zauważyłem specjalnej aktywności na komisji, nie wyróżnia się – ocenia poseł Miller, również lekarz. – Premier powiedział o niej, że ma ogromne doświadczenie jako lekarz. A skończyła studia zaledwie w 2011 r. – stwierdza Miller.

Czytaj więcej

Dymisja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. "Niedzielski dziś. Reszta w październiku"

Katarzyna Sójka w dniu ogłoszenia jej nominacji była w Polskim Radio 24 i odnosiła się do sprawy lekarza w Poznania, która spowodowała dymisję jej poprzednika – Zaprzeczył temu, co sam mówił publicznie – mówiła posłanka. – Mówił, że nie można wypisać recepty, a jednocześnie dowiedzieliśmy się, że można było to zrobić. Zawsze można wrócić do tradycyjnej recepty i używając pieczątki i długopisu ją wypisać – tłumaczyła. 

W czerwcu w Polsat News odniosła się do śmierci 33-letniej ciężarnej Doroty, która zmarła na sepsę w szpitalu w Nowym Targu czekając na obumarcie płodu. – Kobiety niestety umierały, umierają i będą umierać, a błędy lekarskie były, są i będą – mówiła Sójka, zaprzeczając, by wyrok Trybunału Konstytucyjnego wiązał ręce lekarzom.

Niewiele wiadomo o jej życiu rodzinnym poza tym, że ma troje dzieci. A w lipcu 2021 r. z małą córeczką przyszła na posiedzenie do Sejmu. Jak podawała RMF nie spodobało się to prowadzącemu obrady wicemarszałkowi Sejmu Włodzimierzowi Czarzastemu, który grzecznie ją wyprosił. Po tym zamieszaniu Katarzyna Sójka napisała na Twitterze. „Dziękuję Panie Marszałku za przypomnienie nam kobietom, które odważamy się przyjść z dzieckiem do pracy, gdzie jest nasze miejsce" – napisała uszczypliwie.

Po raz pierwszy do Sejmu weszła w tej kadencji. „Głos Wielkopolski” wywiad z nią opatrzył nadtytułem „Oto najmniej znana posłanka z Wielkopolski”. Głosowało na nią niespełna 16 tys. wyborców. „To skuteczność, a nie rozpoznawalność jest moim zdaniem najważniejsza dla polityka” – tłumaczyła.

Nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka: Lekarka z Wielkopolski

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
podcast
Impulsywne zakupy Błaszczaka. Dlaczego NIK skrytykowała MON z czasów rządu PiS
Polityka
PiS i Suwerenna Polska połączą się przed wyborami prezydenckimi? Nieoficjalne doniesienia
Polityka
Poseł Dariusz Matecki zrzekł się immunitetu. Chodzi o sprawy związane z kampanią
Polityka
Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce wzywania Ziobry przez komisję ds. Pegasusa
Polityka
Czerwona kartka od NIK dla Błaszczaka. Druzgocący raport dla byłego szefa MON
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży