Ranking zaufania IBRiS. Tusk tuż za podium, Trzaskowski zdetronizował Dudę

O ponad 7 pkt. proc. wzrosło od kwietnia zaufanie do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Spada zaufanie do Mateusza Morawieckiego - ma najgorszy wynik od marca, a Donald Tusk - najlepszy od kwietnia 2019. Sondaż na zlecenie Onetu.

Publikacja: 02.08.2023 09:13

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Foto: Fotorzepa/ Jakub Czermiński

Po trzech miesiącach panowania na czele rankingu zaufania pierwsze miejsce stracił prezydent Andrzej Duda.

Wyprzedził go Rafał Trzaskowski, któremu ufa 42,7 proc. badanych (w tym zdecydowanie - 20,8 proc.), nie ufa 42,5 (zdecydowanie - 31,1). Prezydent Warszawy notuje wzrost zaufania o 7,1 pkt. proc. od kwietnia.

Prezydentowi ufa 41,5 proc. ankietowanych (zdecydowanie - 15,8), nie ufa - 49,1 proc. (zdecydowanie - 40,7 proc.). Duda notuje wzrost zaufania o 3,1 pkt. proc., spadek deklarujących jego brak o 2,7 pkt.  proc. i utratę prowadzenia w rankingu po 3 miesiącach.

Czytaj więcej

Duda z największym zaufaniem Polaków. W braku zaufania Czarnek ściga Ziobrę

Podium zamyka Matusz Morawiecki. Premierowi ufa 36,1 proc. (zdecydowanie 17,6), nie ufa - 57,7 proc. (zdecydowanie - 47,7 proc.).  Premier notuje spadek zaufania o 1 pkt. proc. i wzrost odsetka nieufających o 2,6 proc.

Tuż za podium uplasował się Donald Tusk i jest to jego najlepszy wynik od kwietnia 2019 roku. Liderowi PO ufa 35,9 proc. ankietowanych (zdecydowanie 15,3 proc.), nie ufa - 50,6 proc. (zdecydowanie - 40,9 proc.). Tym samym  Tusk notuje wzrost zaufania o 5,8 pkt. proc. i spadek odsetka deklarujących brak zaufania o 5,6 pkt. proc.

Pierwszą piątkę zamyka Robert Biedroń. Jeden z liderów Nowej Lewicy wspiął się na 5. miejsce w rankingu z 10. opozycji w maju i 9. w kwietniu.

W najnowszym rankingu zaufanie do Biedronia deklaruje 30.6 proc. ankietowanych (zdecydowanie - 9,1 proc.), brak zaufania - 46,5 proc. (zdecydowanie

W pierwszej piątce polityków z najmniejszym zaufaniem głównie politycy PiS

Niekwestionowane pierwsze miejsce pod względem braku społecznego zaufania zajmuje Zbigniew Ziobro. Liderowi Suwerennej obecnie Polski nie ufa 67,7 proc. badanych, przy czym zdecydowanie nie ufa mu 61,3 proc. (zaufanie: 18,9 proc.).

Kolejnym politykiem z najmniejszym zaufaniem jest Przemysław Czarnek. Ministrowi edukacji nie ufa 59,7 proc. (zdecydowanie - 51,6 proc.). Zaufanie do Czarnka deklaruje 25,2 proc. badanych, w tym 8,6 proc. - decydowanie.

Podium zamyka Beata Szydło, której nie ufa 59,5 proc. ankietowanych (zdecydowanie - 46). Byłej premier ufa 29,5 proc. respondentów, zdecydowanie - 9,8 proc.

Kolejne miejsca zajmują Mateusz Morawiecki (omówienie wyżej) i Krzysztof Bosak.

Jednemu z liderów Konfederacji nie ufa 54,6 proc. ankietowanych, w tym 43,9 proc. zdecydowanie. Zaufanie do Bosaka deklaruje 18,9 proc. w tym 7,3 proc. - zdecydowanie.

Marszałkowie Sejmu i Senatu wśród najmniej znanych polityków

W piątce polityków, których nieznajomość deklaruje najwięcej Polaków, na pierwszym miejscu jest Piotr Zgorzelski z PSL. Nie zna go 35,5 proc. ankietowanych.

Drugie miejsce pod tym względem zajmuje lider Razem Adrian Zandberg - tego polityka nie zna 27,4 proc.

Czytaj więcej

Sławomir Mentzen chce zostać ministrem finansów

Kolejne miejsca zajmują marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki. Nie zna ich odpowiednio 20,2 i 16,8 proc. respondentów.

Piątkę zamyka Sławomir Mentzen z Konfederacji - nie rozpoznaje go 16,5 proc. ankietowanych.

Po trzech miesiącach panowania na czele rankingu zaufania pierwsze miejsce stracił prezydent Andrzej Duda.

Wyprzedził go Rafał Trzaskowski, któremu ufa 42,7 proc. badanych (w tym zdecydowanie - 20,8 proc.), nie ufa 42,5 (zdecydowanie - 31,1). Prezydent Warszawy notuje wzrost zaufania o 7,1 pkt. proc. od kwietnia.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Bogdan Klich: PiS stworzył "polski szlak" przerzutu imigrantów do UE. 2 mln wiz
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Polityka
Prawo chroni majątek żony Mateusza Morawieckiego przed kontrolą CBA
Polityka
Wewnętrzne sondaże dają PiS trzecią kadencję. Będą emocje, nie program
Polityka
Lech Wałęsa przeprasza za to, że za dużo mówił "ja, ja, ja"
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Polityka
Mamy pomysł na Polskę!
Polityka
Fogiel: "Zielona granica" w Watykanie? Papież nie jest krytykiem filmowym