Nowa fińska minister zapewnia, że nie wierzy w teorię spiskową "wielkiej wymiany"

Nowa szefowa MSW Finlandii, Mari Rantanen, oświadczyła w mediach społecznościowych, że nie wierzy w teorię spiskową "wielkiej wymiany", ani inne teorie spiskowe. To kolejny skandal w fińskim rządzie związanym z politykiem Partii Finów, po tym jak Vilhelm Junnila, minister gospodarki, musiał odejść ze stanowiska po nagłośnieniu jego wypowiedzi o neonazistowskim zabarwieniu.

Publikacja: 03.07.2023 15:06

Mari Rantanen

Mari Rantanen

Foto: Lauri Heikkinen, valtioneuvoston kanslia, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Rantanen zaprzeczyła wierze w teorie spiskowe, po tym jak zaczęto nagłaśniać jej wcześniejszą aktywność w mediach społecznościowych, zwłaszcza umieszczane w nich komentarze i hashtagi nawiązujące do skrajnie prawicowych teorii spiskowych.

Czy szefowa MSW Finlandii wierzy w "Wielką Wymianę"?

"Wielka wymiana" to teoria sugerująca, że elity realizują scenariusz celowych zmian demograficznych, które mają doprowadzić do zastąpienia etnicznych, białych Europejczyków przez osoby o innym niż biały kolorze skóry, zwłaszcza z krajów muzułmańskich.

Postawię sprawę jasno: nie wierzę w spiski. Nie wierzę też w teorię Wielkiej Wymiany

Mari Rantanen, szefowa MSW Finlandii

Fiński tabloid "Iltalehti" napisał, że w przeszłości Rantanen nawiązała do teorii "wielkiej wymiany" w przynajmniej trzech swoich postach na Twitterze.

Jako szefowa MSW - jak przypomina fiński nadawca publiczny Yle - Rantanen będzie odpowiedzialna m.in. za nadzór nad fińską służbą bezpieczeństwa i wywiadu, Supo. Agencja wyrażała w przeszłości obawy w związku z rośnięciem w siłę skrajnie prawicowego ekstremizmu w Finlandii.

Czytaj więcej

Finlandia: Minister odchodzi po 10 dniach za słowa o liczbie "88"

"Postawię sprawę jasno: nie wierzę w spiski. Nie wierzę też w teorię Wielkiej Wymiany" - napisała Rantanen na Twitterze w niedzielę.

Rantanen dodała, że wierzy w liczby i statystyki oraz w demokrację, w której zmiany dokonują się poprzez zmianę prawa.

Tymczasem Niko Pyrhönen, fiński ekspert ds. teorii spiskowych i populizmu z Uniwersytetu Helsinki potwierdził, że minister w przeszłości używała terminu "väestönvaihto", który oznacza po fińsku "wymianę populacji". Termin ten jest związany z teorią o "wielkiej wymianie".

Vilhelm Junnila: Szef MSW przez 10 dni. Skandal z Adolfem Hitlerem w tle

Tymczasem przewodniczący Partii Finów, która współtworzy obecny rząd Finlandii, Riikka Purra, napisał na Twitterze że jego partia "wskazuje na konsekwencje złej polityki imigracyjnej Finlandii i państw Zachodu".

"Chcemy naprawić te problemy i zmienić politykę. Używamy oficjalnych statystyk. Nie wierzymy w promowanie teorii spiskowych. One wydają się interesować lewicę i część mediów" - stwierdził.

Wcześniej minister gospodarki z Partii Finów, Vilhelma Junnila, stracił stanowisko po 10 dniach. Junnila odchodzi w atmosferze skandalu związanego z ujawnionymi wypowiedziami polityka, które miały nazistowski podtekst. W czasie kampanii wyborczej - jak ujawnił nadawca publiczny, Yle - Junnila pogratulował swojemu koledze z partii, tego, że startuje w wyborach jako kandydat z numerem "88". Liczba "88" uważana jest za symbol neonazistowski, symbolizujący salut hitlerowski (któremu towarzyszył okrzyk "Heil Hitler!" - ósemki symbolizują pierwsze litery słów tego salutu - red.).

- Po pierwsze, gratuluję znakomitego numeru kandydatowi. Wiemy, że to zwycięska karta. Oczywiście, to "88" odnosi się do dwóch liter "H", o których więcej nie powiemy - miał powiedzieć Junnila w czasie wystąpieniu na wiecu z 10 marca.

Rantanen zaprzeczyła wierze w teorie spiskowe, po tym jak zaczęto nagłaśniać jej wcześniejszą aktywność w mediach społecznościowych, zwłaszcza umieszczane w nich komentarze i hashtagi nawiązujące do skrajnie prawicowych teorii spiskowych.

Czy szefowa MSW Finlandii wierzy w "Wielką Wymianę"?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Marine Le Pen odcina się od niemieckiego AfD. Powodem wypowiedzi o nazistach
Polityka
Irlandia, Hiszpania i Norwegia ogłoszą uznanie Palestyny jako państwa. Izrael reaguje
Polityka
Nowa odsłona wojny gruzińskich władz z Zachodem. Płyną ku Rosji?
Polityka
Migranci z dalekiej Afryki. Śmierć w drodze do Europy
Polityka
Rosyjski sąd skazał eksperta od rakiet hipersonicznych. „Fala aresztowań naukowców”