Szef frakcji EPL: Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce. Morawiecki: Skandal

Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” powiedział, że jego ugrupowanie buduje „zaporę ogniową przeciwko PiS”. Na słowa te zareagował premier Mateusz Morawiecki, nazywając wypowiedź niemieckiego polityka „skandaliczną”.

Publikacja: 26.06.2023 17:46

Manfred Weber, od 2022 r. przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Manfred Weber, od 2022 r. przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Foto: European Union - Source : EP/ Vincent VAN DOORNICK

- Opowiadamy się za kursem, który wyklucza radykałów. Alternatywa dla Niemiec (AfD), (Marine) Le Pen, to nasi polityczni wrogowie. Sformułowałem trzy warunki jakiejkolwiek współpracy: proeuropejskość, proukraińskość, praworządność. W ten sposób budujemy zaporę ogniową przeciwko PiS. Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce i poprowadzić ten kraj z powrotem do Europy – podkreślił szef frakcji Parlamentu Europejskiego, w skład której wchodzą m.in. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Weber podał też przykład Słowacji, gdzie kandydat socjaldemokratów Robert Fico prezentuje postawę za Viktorem Orbánem, za Władimirem Putinem i przeciwko praworządności, a jego kontrkandydat Eduard Heger opowiada się za Europą i za Ukrainą.

Czytaj więcej

Słowacja. Adwokat Putina może wygrać przedterminowe wybory

Prawo i Sprawiedliwość jest główną siłą w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. - PiS należy do obozu naszych przeciwników politycznych. Ustawa „lex Tusk”, procedura z artykułu 7, wybór ugodowych sędziów – tym (PiS) stawia się poza demokratycznym dyskursem i dołącza do towarzystwa z AfD i Le Pen – powiedział Manfred Weber.

Jednocześnie dał jasno do zrozumienia, że jego grupa EPL szuka nowych większości. W przypadku włoskiej premier Giorgii Meloni Weber uznał, że „konstruktywnie pracuje nad rozwiązaniem problemów w Europie”.

Piotr Müller: EPL próbuje wpłynąć na efekt wyborczy w Polsce

Na wypowiedź niemieckiego polityka zareagował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem słowa Webera „należy rozumieć wprost”.

- Weber jest przedstawicielem EPL, której członkiem jest Platforma Obywatelska. Te słowa de facto oznaczają, że w jakiś zewnętrzny sposób, przez naciski polityczne, próbowanie wykreowania jakiegoś wrażenia w instytucjach unijnych, EPL próbuje wpłynąć na efekt wyborczy w Polsce. I trzeba o tym mówić wprost - przekonywał polityk PiS.

Müller stwierdził, że „nie jest to pierwszy polityk, który tak się wypowiadał”. - Mieliśmy też innych polityków niemieckich, którzy wprost życzyli, aby w Polsce władza PiS się skończyła. Rozumiem, że takie oczekiwanie jest ze strony wielu polityków niemieckich, ponieważ polityka naszego rządu jest bardzo asertywna wobec narzucania polityki przez Niemców w instytucjach unijnych, a także jesteśmy tą partią polityczną, która bardzo mocno stawia na kwestie związane z reparacjami wojennymi, co się politykom niemieckim nie podoba, więc w przypływie szczerości wprost mówią, że życzylibyśmy sobie tego, byśmy nie kontynuowali rządów w Polsce - mówił na konferencji prasowej rzecznik rządu.

Do słów Webera odniósł się także premier Mateusz Morawiecki. Wypowiedź przewodniczącego EPL nazwał na Twitterze „skandaliczną”, uderzył jednocześnie w Donalda Tuska.

Kto na czele Komisji Europejskiej? Manfred Weber odpowiada

Dziennikarze „FAZ” zapytali Webera także o przewodniczenie Komisji Europejskiej po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. Zdaniem szefa EPL obecna przewodnicząca KE Ursula von der Leyen jest faworytką chadeków na to stanowisko i jeżeli uzna, że chce kandydować, ma „zdecydowanie pierwszą pozycję startową w EPL”.

W styczniu należący do bawarskiej CSU Weber włączył do dyskusji przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę i powiedział, że obie panie byłyby doskonałymi kandydatkami na najwyższe stanowisko. Weber został za to skrytykowany przez niemieckich chadeków z CDU i CSU. - Von der Leyen wykonuje dobrą robotę i tak postrzega ją cała partia i frakcja parlamentarna – zaznaczył w najnowszej rozmowie z „FAZ”.

- EPL była i jest partią centrum i Europy. Von der Leyen ucieleśnia to. Decydujące jest jednak i to, z jakimi projektami na przyszłość wejdziemy w kampanię wyborczą. Mam ambicję, aby EPL ponownie stanęła na czele Komisji, aby była zdecydowanie najsilniejszą grupą. To nasz moment. Mamy dziesięciu szefów państw i rządów – zaznaczył Weber.

Spór o ustawę o renaturyzacji

Weber wezwał przewodniczącą KE do wycofania jednego z kluczowych przepisów dotyczących ochrony przyrody w ramach Zielonego Ładu. Chodzi o przepisy o renaturyzacji, nad którymi ma we wtorek, 27 czerwca, głosować Parlament Europejski. Poprzez ustawę o renaturyzacji Komisja Europejska chce zobowiązać państwa członkowskie do ponownego zalesienia, zazielenienia lub renaturyzacji do 2030 roku 20 procent obszarów lądowych i morskich. - Połowa europosłów w komisji środowiska sprzeciwia się wnioskowi, a w Radzie (UE) popiera go tylko niewielka większość – powiedział Weber.

Wyjaśnił, że propozycja ustawy o renaturyzacji jest źle przygotowana i Komisja Europejska powinna przygotować nowy projekt. - Naszym głównym argumentem pozostaje to, że ustawa ta zagraża dostawom żywności w Europie i na świecie – powiedział Weber.

W rozmowie z „FAZ” Weber wyraził też zadowolenie z osiągniętego kompromisu w sprawie migracji. - Migracja to otwarta rana kontynentu, dlatego naszym wspólnym celem jest zamknięcie tego pakietu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w przyszłym roku – zaznaczył.

- Opowiadamy się za kursem, który wyklucza radykałów. Alternatywa dla Niemiec (AfD), (Marine) Le Pen, to nasi polityczni wrogowie. Sformułowałem trzy warunki jakiejkolwiek współpracy: proeuropejskość, proukraińskość, praworządność. W ten sposób budujemy zaporę ogniową przeciwko PiS. Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce i poprowadzić ten kraj z powrotem do Europy – podkreślił szef frakcji Parlamentu Europejskiego, w skład której wchodzą m.in. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Pozostało 90% artykułu
Polityka
Jarosław Kaczyński chce wzmocnić mur na granicy z Białorusią. I budować nowy
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Polityka
Morawiecki do Zełenskiego: Nigdy więcej proszę nie obrażać Polaków
Polityka
Agnieszka Holland komentuje atak Jarosława Kaczyńskiego: Żaden odpowiedzialny polityk tak się nie zachowuje
Polityka
Kaczyński wygłosił oświadczenie ws. "Zielonej granicy" Holland. "Ojkofobia, kondominium, armia Putina"
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Polityka
Minister rolnictwa przedstawia warunki zniesienia embarga na zboże z Ukrainy
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej