W piątek rozpoczyna się jednodniowa wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kanadzie. To kolejna po rozmowach w USA na początku kwietnia w ostatnich miesiącach wizyta transatlantycka szefa rządu. - Realizujemy plan jak najmocniejszego zacieśniania relacji transatlantyckich. Kanada to nasz ważny sojusznik, zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i relacje handlowe  - mówi jeden z naszych rozmówców znający szczegóły wizyty. 

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Wyciągajmy wnioski z błędów

Premier Morawiecki ma rozmawiać z premierem Kanady  Justinem Trudeau między innymi o małych reaktorach jądrowych (SMR). W planach są też rozmowy z przedstawicielami kanadyjskiej branży energetycznej, szef rządu będzie też rozmawiał premierem Prowincji Ontario Dougiem Fordem. 

Drugim głównym tematem rozmów mają być sprawy bezpieczeństwa, dotyczące wojny w Ukrainie, ale też relacji dwustronnych w kontekście wojny w Ukrainie i kwestii militarnych.  Premier ma rozmawiać o sprawach dotyczących wschodniej flanki NATO, potencjału obronnego w regionie i dalszej wspólpracy dwustronnej.