Wojsko Serbii postawione w stan gotowości, ma zbliżyć się do granicy z Kosowem

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić postawił armię swojego kraju w stan pełnej gotowości bojowej oraz nakazał jej zbliżyć się do granicy z Kosowem.

Publikacja: 26.05.2023 15:09

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić

Foto: PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

O sprawie poinformowała serbska agencja Tanjug. Według tego źródła, prezydent, który jest także naczelnym wodzem, podpisał rozkaz o podniesieniu stanu gotowości bojowej jednostek Sił Zbrojnych Serbii do najwyższego poziomu.

Prezydent wydał jednostkom serbskiego wojska rozkaz natychmiastowego przemieszczenia się w kierunku granicy z Kosowem. Informacje te potwierdził minister obrony Serbii Miloš Vučević.

Czytaj więcej

Kosowo zamknęło największe przejście graniczne na granicy z Serbią

Vučić wydał rozkaz po tym, jak w gminie Zvečan położonej w północnej części Kosowa doszło do starć Serbów z kosowską policją, która próbowała umożliwić nowo wybranemu burmistrzowi, z pochodzenia Albańczykowi, wejście do jego biura.

Serbowie, którzy stanowią większość w tym regionie, zbojkotowali głosowanie w wyborach lokalnych. Miejscowe media donoszą, że kosowska policja użyła gazu łzawiącego przeciwko tłumowi zgromadzonemu przed budynkiem władz miejskich w Zvečan.

Kosowo w 2008 roku oderwało się od Serbii i ogłosiło niepodległość, czego Belgrad nigdy nie uznał. Serbska armia wycofała się z Kosowa po konflikcie z lat 1998-1999 i interwencji NATO w Serbii.

Zarówno Serbia, jak i Kosowo, starają się o członkostwo w UE.

Czytaj więcej

Wyciek dokumentów: Serbia dostarczy lub dostarczyła broń Ukrainie

Na początku maja w Serbii doszło do dwóch strzelanin, które wstrząsnęły krajem. W szkole w Belgradzie 13-latek zastrzelił dziewięć osób i ranił siedem, po dokonaniu masakry sprawca oddał się w ręce policji.

Następnego dnia w miejscowości Mladenovac pod Belgradem doszło do kolejnej strzelaniny, w której zginęło osiem, a co kilkanaście osób zostało rannych. Według relacji, 21-letni sprawca otworzył ogień z karabinu szturmowego i strzelał z okna samochodu do przypadkowych ludzi.

Czytaj więcej

Dwie strzelaniny w Serbii w 48 godzin. Prezydent Vučić zapowiada "rozbrojenie" kraju

W kwietniu mieszkaniec miejscowości położonej niedaleko Mladenovca zastrzelił 13 osób - członków swojej rodziny oraz sąsiadów.

Po serii strzelanin prezydent Serbii zapowiedział zwiększenie obecności policji w szkołach oraz zaostrzenie przepisów o posiadaniu broni, w tym podniesienie kar na nielegalne posiadanie broni.

Polityka
Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie
Polityka
Nawalny poprosił służbę więzienną o kangura. Wniosków było więcej
Polityka
Orban wzywa Ukraińców do rozmów z Rosją. Kijów odpowiada premierowi Węgier
Polityka
Rzecznik Kremla: Polska była częścią Rosji albo jej wrogiem
Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego