205 tys. zł dofinansowania na studio nagraniowe uzyskała Fundacja Polska Wielki Projekt, której jednym z fundatorów jest europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. To ta sama fundacja, a otrzymała aż 5 mln zł dotacji w konkursie ministra edukacji Przemysława Czarnka na zakup willi na warszawskim Mokotowie. Na studio nagraniowe pieniądze dał inny podmiot: Fundusz Patriotyczny.

Fundusz ten należy do Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, a podlega ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu. Rocznie ma do wydania 30 mln zł, w tym kwotę 20 mln zł przeznacza na „przedsięwzięcia inwestycyjne i infrastrukturalne”.

Z tej puli dotacje otrzymały 52 podmioty, duża część z nich jest związana z obozem władzy lub środowiskiem konserwatywnym, które PiS wspiera.

Czytaj więcej

Fundusz dla swoich

Milion złotych na zakup nieruchomości dla Ośrodka Spotkań Młodych dostała m.in. Fundacja Witaszków – biznesmenów z Małopolski, która, jak pisał Onet, w 2021 r. wsparła kwotą 3 mln zł powstanie prywatnej uczelni ultrakatolickiego instytutu Ordo Iuris. Na jej inauguracji był m.in. minister Gliński i premier Mateusz Morawiecki. 450 tys. zł otrzymała Fundacja Republikańska na zakup siedziby dla regionalnego oddziału. To konserwatywny instytut ekspercki, nazywany „pomysłodawcą projektów obecnego rządu”. Jej prezes Marek Wróbel w latach 2006–2007, a więc za pierwszych rządów PiS, był szefem gabinetu politycznego ministra gospodarki Piotra Woźniaka. Z kolei beneficjentem 550 tys. zł dotacji na zakup lokalu stała się Fundacja Muza Dei z Czeladzi, której prezesem jest Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy Prawicy Rzeczypospolitej, bliski współpracownik Marka Jurka. On sam zasiada w radzie programowej Instytutu im. Dmowskiego.

Zasada jest taka sama jak w przypadku dotacji przyznanych przez resort Przemysława Czarnka: po pięciu latach nieruchomości mogą być sprzedane.

Po milionie złotych (nie wiadomo, na co dokładnie) otrzymały również dwie fundacje: Instytut Poznański Cyryl Club i Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych. FIM-owi szefuje Piotr Rydzewski, harcerz ZHR, członek Narodowej Rady Rozwoju – Rady ds. Młodzieży przy prezydencie RP. Prezesem Instytutu Poznańskiego jest Jan Zujewicz, współpracownik Szymona Szynkowskiego vel Sęka (ministra ds. UE) oraz Mateusza Morawieckiego w czasach, gdy był on wicepremierem.

– Rozdzielanie dotacji w obu programach ministrów świadczy o kompletnej bezkarności – ocenia posłanka KO Katarzyna Lubnauer, która z posłanką Krystyną Szumilas skontrolowały tryb przyznawania dofinansowania w konkursie ministra Czarnka. Komisja konkursowa blisko połowę wniosków zaopiniowała negatywnie, a mimo to pieniądze zostały przyznane.