Rząd nie planuje wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek

- Każdy, kto chce się zabezpieczyć może nosić maseczkę - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller informując, że rząd nie ma planów dotyczących ponownego wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek.

Publikacja: 30.12.2022 16:22

Rzecznik rządu Piotr Müller

Rzecznik rządu Piotr Müller

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Na konferencji prasowej w KPRM rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany, czy - w związku z informacjami o fali zachorowań na grypę oraz przypadkach wirusa RSV wśród dzieci - wprowadzony będzie obowiązek noszenia maseczek. Padło też pytanie o to, czy planowane jest codzienne informowanie o liczbie przypadków wirusa grypy, wirusa RSV oraz koronawirusa SARS-CoV-2.

- Co do kwestii związanych z maseczkami, polski rząd nie planuje wprowadzenia obowiązku maseczek - oświadczył Piotr Müller.

Czytaj więcej

Wiceminister zdrowia: Kontakty międzyludzkie powodują, że nabywamy w naturalny sposób odporność

- Jeżeli chodzi o generalne wszelkie zachowania dotyczące możliwości zmniejszenia ryzyka zachorowań, to myślę, że ta świadomość jest dosyć wysoka u polskich obywateli, w szczególności w okresie COVID-u - więc każdy, kto chce się zabezpieczyć w lepszy sposób może przecież i nosić maseczkę, i może podejmować inne działania, które temu (chorobie - red.) zapobiegają - dodał.

Rzecznik rządu odniósł się też do kwestii raportowania. - Tutaj musiałoby się wypowiedzieć Ministerstwo Zdrowia - zastrzegł. - Na ten moment takiej decyzji nie ma, żeby takie raportowanie codzienne przedstawiać, bo to też jest określone zadanie o charakterze biurokratycznym, które dodatkowo spada na poszczególne jednostki służby zdrowia, więc nie wiem, czy to jest (...) zadanie, które chcemy dodatkowo zlecać jednostkom - zaznaczył.

Liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 oraz zgonów związanych z COVID-19 były codziennie podawane przez Ministerstwo Zdrowia na Twitterze do kwietnia 2022 roku, od tamtej pory dane te publikowane są w rządowym serwisie internetowym.

Czytaj więcej

Niedzielski o walce z epidemią: Polityka izolowania się nie sprawdza

Dane dotyczące zachorowań i podejrzenia zachorowań na grypę publikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Według tego źródła, w okresie od 16 do 22 grudnia 2022 r. zarejestrowano w Polsce 296,9 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. "Średnia dzienna zapadalność wynosiła 111,4 na 100 tys. ludności" - czytamy. Podano, że odnotowano jeden zgon z powodu grypy.

Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael