Co dalej z projektem dotyczącym sądownictwa, który ma odblokować fundusze z KPO? Ugoda albo blokada

PiS konsultuje nową ustawę sądową i podtrzymuje chęć jej przyjęcia. Projekt jest w ogniu krytyki. Ale Jarosław Kaczyński nadal ma go popierać.

Publikacja: 18.12.2022 22:35

Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro w przyszłym tygodniu będą rozmawiać o projekcie nowelizacji ust

Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro w przyszłym tygodniu będą rozmawiać o projekcie nowelizacji ustawy o SN

Foto: PAP/Leszek Szymański

Co dalej z projektem dotyczącym sądownictwa, który ma odblokować fundusze z KPO? W ubiegłym tygodniu wątpliwości wobec projektu wyraził prezydent Andrzej Duda, Solidarna Polska oraz niektórzy politycy PiS, jak była premier Beata Szydło. To w tej chwili dość nietypowa koalicja sceptyków wobec ustawy – ale z różnych pozycji.

Drażliwe szczegóły

Prezydent Duda podkreślił, że nie wiedział o szczegółach projektu. – Prezydent był wielokrotnie informowany o nim. Ale być może zabrakło kilku szczegółów, czyli rozmowy i konkretnych zapisów. Dlatego teraz dajemy sobie czas na konsultacje, projekt został zdjęty z poprzedniego posiedzenia Sejmu – tłumaczy nasz rozmówca zbliżony do rządu.

Solidarna Polska już wcześniej zapowiadała, że będzie sprzeciwiać się jakimkolwiek ustępstwom. Teraz Zbigniew Ziobro chce poszerzenia debaty o KPO, wykorzystując stanowisko prezydenta. – Mam nadzieję, że konsultacje prezydenta będą okazją do wywołania wielkiej debaty na temat KPO, czym ono naprawdę jest i jakie ma ono konsekwencje dla Polski – mówił w niedzielę Ziobro. Politycy SP od miesięcy zwracają uwagę na kamienie milowe (np. dotyczące motoryzacji), które mają wejść w życie w kolejnych latach, do uderzania w KPO oraz w premiera Morawieckiego. – I do budowy pozycji politycznej na wypadek samodzielnego startu – podsumowuje postawę Ziobry jeden z polityków z klubu PiS.

Czytaj więcej

Kaczyński: Skutki uchwalenia ustawy sądowej mogłyby być dla Polski skrajnie destrukcyjne

Wstępnie w przyszłym tygodniu mogą odbyć się konsultacje premiera Mateusza Morawieckiego z politykami Solidarnej Polski. Takie konsultacje były zapowiedziane publicznie przez szefa rządu w reakcji na apel Ziobry. W ubiegły piątek odbyły się już rozmowy m.in. premiera z prezydentem.

Jeśli zmiany, to drobne

Z naszych informacji wynika, że nowy plan wobec ustawy – czyli prace nad nią w Sejmie od 11 stycznia – nie ulega żadnym zmianom. Czy projekt może w toku konsultacji ulec zmianie? Z naszych rozmów wynika, że jedyne możliwości „doprecyzowania” projektu dotyczą tych sfer, które związane są z prerogatywami prezydenta, tak by nie było żadnych wątpliwości Pałacu. – Naszym zdaniem projekt prerogatyw prezydenta nie narusza – przekonuje źródło rządowe. Ale całość – jak powtarzają nasi rozmówcy zbliżeni do rządu – nie może ulec dużym zmianom, bo to zniszczyłoby wypracowane przez ostatnie miesiące porozumienie z KE.

Zamieszanie w koalicji rządzącej wywołał niedawno wywiad prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego opublikowany przez „Gazetę Polską”. Prezes PiS mówi w nim, że ustawa ma być dalej konsultowana, a jednocześnie przyznaje, że mogłaby mieć w tym kształcie „destruktywne” skutki. Ale z rozmów „Rzeczpospolitej” wynika, że postawa prezesa Kaczyńskiego wobec ustawy nie uległa zmianie: jest dla niej poparcie. Szymon Szynkowski vel Sęk, negocjując w Brukseli zapisy ustawy, miał mieć pełny mandat od Kaczyńskiego i Morawieckiego. Ustawa miała być zresztą procedowana w ubiegły czwartek – wtedy miało odbyć się I czytanie.

Czytaj więcej

Poseł PO: Zjednoczona Prawica jest zjednoczona. Jak jest kwestia spółeczek czy bezkarności

W przesłaniu PiS środki z KPO mają pomóc w utrzymaniu wysokich wydatków na obronność. I takie cały czas ma być też stanowisko Nowogrodzkiej oraz główna motywacja działań z ostatnich miesięcy. „Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony, bo prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski” – napisał w weekend premier w mediach społecznościowych.

Co zaś z opozycją? Ta nadal deklaruje, że chce pracować nad projektem i zgłaszać do niego poprawki. Taki był plan ustalony w Sejmie przez liderów PSL, Polski 2050 Szymona Hołowni, Lewicy oraz PO jeszcze przed oświadczeniem prezydenta z czwartku.

Opozycja zajmuje się też przygotowaniem do wyborów. W sobotę w Płocku PSL zorganizowało spotkanie na temat projektu obywatelskiego „Uczciwa Polska” z udziałem lidera Polski 2050 Szymona Hołowni. Stwierdził jednak, że nie oznacza to, iż będzie tworzył wspólne listy z PSL. Według niego opozycja musi wypracować w dialogu wizję na czas po wyborach, niezależnie od konfiguracji list wyborczych. Decyzje opozycji o listach spodziewane są w I kwartale 2023 r. 

Co dalej z projektem dotyczącym sądownictwa, który ma odblokować fundusze z KPO? W ubiegłym tygodniu wątpliwości wobec projektu wyraził prezydent Andrzej Duda, Solidarna Polska oraz niektórzy politycy PiS, jak była premier Beata Szydło. To w tej chwili dość nietypowa koalicja sceptyków wobec ustawy – ale z różnych pozycji.

Drażliwe szczegóły

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Sejm wybrał przewodniczącą Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Przeciw PiS i Konfederacja
Polityka
Komisji śledcza ds. wyborów kopertowych. PiS zagłosował za powołaniem
Polityka
Hennig-Kloska grozi sądem posłowi PiS. Odpowiedź w Sejmie: Rywin w spodniach
Polityka
Sondaż: Szymon Hołownia czy Elżbieta Witek? Który marszałek lepiej kieruje Sejmem?
Polityka
Nowa minister chce wziąć 18 tys. zł po dwóch tygodniach pracy. "Należy mi się"
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?