Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 230

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w ramach zmasowanego ataku rakietowego Rosja w poniedziałek wystrzeliła na cele na Ukrainie 84 rakiety, z których ukraińskie siły obronne zestrzeliły 43. Z 24 rosyjskich dronów 13 zostało zestrzelonych - dodał. O ataki pytany był w Polsat News wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

- To jest jednak objaw słabości. Władimir Putin widzi, że brak jest jakichkolwiek sukcesów na froncie - powiedział. - W ramach niemocy Władimir Putin uderza w cele cywilne, atakuje miasta, atakuje cywilną infrastrukturę - dodał wiceminister dodając, że "to jest sianie pewnego rodzaju terroru".

Czytaj więcej

Zmasowany atak na Lwów. Rosjanie użyli 15 pocisków rakietowych

Wiceszef resortu kierowanego przez Zbigniewa Raua był pytany, czy Polsce grożą ataki ze strony Rosji. - Nie, myślę że to byłoby zbyt daleko idące przewidywanie scenariuszy na ten moment - odparł.

- Myślę, że Rosja skoro nie potrafi sobie w żaden sposób poradzić, nie ma żadnych sukcesów na froncie w Donbasie czy w Chersoniu, raczej nie widzę tutaj możliwości i szansy, aby atakować najpotężniejszy sojusz obronny, jakim jest NATO - powiedział Przydacz.

- Mogą być prowadzone różnego rodzaju operacje hybrydowe mające na celu zdestabilizowanie rzeczywistości. Przedsmak tego widzieliśmy na polsko-białoruskiej granicy w zeszłym roku, podobne działania mogą być prowadzone - zaznaczył.

Czytaj więcej

Putin: Ataki rakietowe na Ukrainę to odwet za most Krymski

Wiceszef MSZ został też zapytany, czy wyobraża sobie ewentualny atak na Baltic Pipe. - Nie możemy wykluczyć żadnych scenariuszy, także i różnego rodzaju dywersyjnych działań gdzieś tam na infrastrukturę różnego rodzaju na morzach i oceanach - odpowiedział.

- Widzieliśmy wybuchy na gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Czekamy oczywiście na efekty śledztwa, ale jak mówiłem wielokrotnie, nie wykluczałbym a priori udziału rosyjskich służb - oświadczył Marcin Przydacz.