Putin: Ataki rakietowe na Ukrainę to odwet za most Krymski

Zmasowany atak rakietowy na cele na Ukrainie to odwet za "atak terrorystyczny", jakim było uszkodzenie mostu Krymskiego - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin, zapowiadając "twardą" odpowiedź w przypadku ataków na terytorium Rosji.

Publikacja: 10.10.2022 13:45

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: Gavriil GRIGOROV / SPUTNIK / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 229

W poniedziałek na miasta na Ukrainie, w tym na Kijów i Lwów, spadły rosyjskie rakiety. Są doniesienia o kilkudziesięciu osobach poszkodowanych, w tym zabitych.

W transmitowanym przez rosyjską telewizję wystąpieniu prezydent Władimir Putin powiedział, że w poniedziałek za pomocą pocisków dalekiego zasięgu Rosja przeprowadziła ataki rakietowe wymierzone w ukraińską infrastrukturę energetyczną, wojskową i komunikacyjną w odwecie za atak na kluczowy most łączący Federację Rosyjską z anektowanym w 2014 r. przez Rosję Krymem.

Czytaj więcej

Odwet Rosji za uderzenie na most Krymski? Zełenski: Próbują nas zetrzeć z powierzchni ziemi

Słowom Putina o atakach na infrastrukturę przeczą nagrania z Kijowa, na których widać płonące pojazdy cywilne na ulicach miasta, ciało zabitego cywila oraz osoby ranne.

- To oczywiste, że ukraińskie służby specjalne zleciły, zorganizowały i przeprowadziły atak terrorystyczny mający na celu zniszczenie krytycznej rosyjskiej infrastruktury cywilnej - powiedział Putin, odnosząc się do eksplozji, do której w sobotę doszło na moście Krymskim. Przedstawiciele Ukrainy wyrażali zadowolenie z uszkodzenia mostu, Kijów nie wziął jednak na siebie odpowiedzialności za atak.

- Poprzez swoje działania kijowski reżim równał się z najbardziej ohydną z międzynarodowych grup terrorystycznych. Nie można zbrodni tego rodzaju pozostawić bez odpowiedzi - oświadczył Władimir Putin otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Rosyjscy żołnierze zostaną rozmieszczeni na Białorusi

W poniedziałek w kilkunastu miastach położonych w różnych obwodach Ukrainy na skutek rosyjskich ataków rakietowych mieszkańcy zostali pozbawieni dostaw prądu i wody. W atakach kilka osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, że "Putin to terrorysta, który rozmawia za pomocą rakiet".

- W przypadku dalszych prób przeprowadzania ataków terrorystycznych na naszym terytorium odpowiedzi ze strony Rosji będą twarde i w swojej skali będą odpowiadały poziomowi zagrożenia dla Federacji Rosyjskiej - zadeklarował Putin.

Powiedział też, że "zmasowany atak" na cele na Ukrainie przeprowadzono w poniedziałek zgodnie z planem rosyjskiego Sztabu Generalnego, używając "precyzyjnej broni dalekiego zasięgu".

Czytaj więcej

Seria eksplozji w centrum Kijowa

Po tym, jak w sobotę w wyniku prawdopodobnie eksplozji ciężarówki z materiałami wybuchowymi uszkodzony został most Krymski, komentatorzy spodziewali się odwetu Rosji na Ukrainę.

Wybudowany w 2018 r. most Krymski, zwany również Kerczeńskim, łączy okupowany przez Rosję Krym z Federacją Rosyjską. Most został uszkodzony dzień po 70. urodzinach prezydenta Rosji Władimira Putina. W wyniku wybuchu zawalił się fragment jednej z jezdni, uszkodzona została część kolejowa przeprawy.

Czytaj więcej

Najcelniejsze uderzenie. W most i w reputację Władimira Putina

Wojna na Ukrainie trwa od ponad siedmiu miesięcy. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożyło sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.

Konflikty zbrojne
17 rosyjski atak powietrzny na Kijów w maju. Jedna osoba nie żyje
Konflikty zbrojne
Armenia - Azerbejdżan: Jeden krok do nowej wojny
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Decyzje zostały podjęte
Konflikty zbrojne
Szef Sztabu Generalnego armii Czech nie wyklucza wojny NATO z Rosją
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Petersburg wyda ponad 170 mln rubli na reklamę służby wojskowej
Konflikty zbrojne
Putin zezwala na przeprowadzenie wyborów na anektowanych terytoriach Ukrainy