W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie Kapituły Orła Białego, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny.

Czytaj więcej

Antoni Macierewicz otrzyma Order Orła Białego

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią orderem odznaczeni zostali Mirosław Chojecki (współorganizator KOR) i współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej „NOWa”, największego wydawnictwa działającego poza cenzurą Na emigracji członek Biura Zagranicznego „Solidarności”; Piotr Naimski - współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” oraz Antoni Macierewicz.

- To dla mnie zaszczyt i osobista przyjemność, że w 46. rocznicę powstania KOR mogę odznaczyć młodzież, która w tamtych czasach o odwagą stanęła do działania - mówił Duda.

Czytaj więcej

Macierewicz z Orderem w szczególnym trybie

Prezydent przeprosił, że wolna Polska dopiero po 30 latach odznacza działaczy KOR, i podziękował "za tamten wyjątkowy czas" i za to, co odznaczeni przeżyli w okresie walki o wolność Polski.

- Nie byłoby tej wolnej Polski, gdyby nie było tamtego bohaterstwa, odwagi, i ryzyka, jakie panowie na siebie wzięliście - mówił Duda.

Szczególny nacisk, dziękując odznaczonym, Doda położył na założenie Wojsk Obrony Terytorialnej przez Antoniego Macierewicza.

- To jest pana kolejna zasługa, która przechodzi do historii i będzie zapamiętana na lata.

Dziękując za odznaczenie Macierewicz powiedział, że przyjmuje je w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość, w tym harcerzy, w szczególności 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im Traugutta Czarna Jedynka, żołnierzy Armii Krajowej i wszystkie powojenne pokolenia, które realizowały program osiągnięcia rzeczywistej suwerenności Polski.

Macierewicz stwierdził, że prezentowali oni odwagę, która teraz jest potrzebna do "obrony prawdy o katastrofie smoleńskiej". Szef podkomisji smoleńskiej podziękował wszystkim tym, dzięki którym "raport o katastrofie smoleńskiej mógł być opublikowany".

Mirosław Chojecki powiedział skromnie, że to dwaj pozostali odznaczeni zakładali KOR, on "jedynie do nich dołączył".

Piotr Naimski z kolei zauważył, że "pióra Orla Białego" należą się wielu innym osobom, w tym rodzinom odznaczonych - jako rekompensata za ich częste nieobecności, poczucie zagrożenia i brak poczucia bezpieczeństwa .

- Mam nadzieję, że ten order choć częściowo im to wynagrodzi - powiedział.