Morawiecki: Konsekwencje dla Macierewicza? Powinien dostać medal

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany o pomijanie przez podkomisję Macierewicza dowodów, które wykluczały zamach w Smoleńsku. Odpowiedział, że za odwagę i konsekwencję Antoni Macierewicz powinien dostać medal.

Publikacja: 13.09.2022 15:02

Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany, czy rząd przekaże wszystkie ekspertyzy i analizy, które są w posiadaniu podkomisji smoleńskiej. Pytanie związane jest z reportażem TVN24.

Stacja poinformowała, że komisja w swoim raporcie dotyczącym katastrofy prezydenckiego TU154M pominęła dowody, które mają wykluczać zamach lub wskazywać na katastrofę.

Czytaj więcej

Podkomisja Macierewicza ukrywała dowody wykluczające zamach w Smoleńsku

- Nie prześledziłem kilku tysięcy stron tego raportu, tylko wnioski końcowe. Wiem, że intencją podkomisji ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej jest opublikowanie tych stron. Tu nie ma nic do ukrycia. Jesteśmy za tym, by opinia publiczna zapoznała się z tym raportem, ze wszystkimi źródłami w oparciu o które opracowana została końcowa analiza - mówił premier Morawiecki.

- Według mojej wiedzy, cała obszerna dokumentacja związana z katastrofą smoleńską służyła jako podstawa do wypracowania jedynych uprawnionych wniosków. To był zespół ekspertów międzynarodowych, ekspertów o renomie światowej - kontynuował szef rządu.

- Jeżeli pan marszałek, minister Macierewicz miałby ponosić jakieś konsekwencje, to tylko takie, że powinien dostać naprawdę medal za konsekwencje, za to, że miał odwagę wbrew temu bardzo, niejednokrotnie trudnemu otoczeniu, w którym działał, do wypracowania końcowego raportu - powiedział Morawiecki.

- Bardzo jestem mu za to wdzięczny, ponieważ mało było takich odważnych, którzy konsekwentnie, wbrew temu wszystkiemu, co działo się wokół, a były to sytuacje naprawdę karygodne, to co działo się do pałacem prezydenckim po katastrofie smoleńskiej. To co niestety polskie media promowały, tego typu zachowania, to coś, co woła o pomstę do nieba. Jeśli jakieś konsekwencje, to myślę, że jakiś medal dla pana ministra Macierewicza bardzo by się należał - dodał.

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty